Zakcentje René (73) vals: in cel op Cyprus VVD en belangenvereniging zien niets in 'oplossing' van minister Kleine bedrijven moeten werknemers toch twee jaar doorbetalen bij ziekte. 8 NIEUWS President Hells Angels blijft in cel Ratelband moet weer voorkomen President Lysander de R. (33) van de Haarlemse afdeling van motorclub Hells Angels blijft in voorarrest voor zijn veronderstelde betrokkenheid bij een omvangrijk wapenarse naal, dat een jaar geleden werd gevonden in een loods in Spaarnestad. De rechtbank in Alkmaar wees gistermid dag het verzoek af van advo caat Remco Kint om De R. vrij te laten. De R., die zich ook moet verantwoorden voor de mishandeling van drie mensen in een café in Heemskerk, werd eind april opgepakt. Op een deel van de gevonden wapens is DNA-ma- teriaal aangetroffen dat in zijn richting wijst. Het proces gaat op 6 november verder. Positiviteitsgoeroe Emile Ra telband moet volgende week voor de rechter komen op ver denking van het mishandelen en bedreigen van zijn ex-vrouw Moon van Buuren. Ratelband (66) zou haar in de cember 2013 tegen de schenen hebben geschopt en haar op haar hoofd hebben geslagen of gestompt. Ratelband ging onlangs vrijuit toen hij te rechtstond voor medeplichtig heid bij brandstichting in een huis van hem in 2009. Ratel band zou daar een financieel motief voor hebben gehad, volgens de aanklager. De rech ters oordeelden dat er geen di rect bewijs was. DEN HAAG Kleine ondernemers zijn de dupe van een menings verschil tussen PvdA-minister Lodewijk Asscher, de WD en lobbyclub MKB Nederland. Ze moeten hun zieke werknemers twee jaar blijven doorbetalen, terwijl het kabinet had beloofd dat die termijn zou worden ge halveerd. Asscher (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) kondigde voor de zomer aan dat hij het veelbeklaagde risico voor kleine bedrijven wil beperken. Hij wil dat ze nog maar één jaar loon doorbetalen bij ziekte, het twee de jaar zouden de overheid, werkgevers en werknemers col lectief op zich moeten nemen. Maar dat plan gaat niet door, zo maakt Asscher op Prinsjesdag (aanstaande dinsdag) bekend. De bewindsman kan coalitiepart ner WD en werkgeversorganisa tie MKB Nederland niet overtui gen van zijn oplossing voor klei ne ondernemers. „Het tweede jaar collectief regelen is niet de weg. Daar ontzie je uiteindelijk het midden- en klein bedrijf niet mee", zegt MKB-voorzitter Michael van Straalen. „Als we het collectief regelen, draagt de werkgever zijn zieke werknemer na een jaar over aan het UWV. Dat lijkt een verlichting, maar als het UWV er niet in slaagt die werknemer te re-intergreren - en we weten dat het UWV daar niet goed in is - betaalt de werk gever alsnog de kosten van ar beidsongeschiktheid." De werkgevers willen, net als de VVD, dat de rekening sneller wordt betaald door de werkne mer zelf. Ze verwachten dat dit zieke medewerkers stimuleert eerder aan het werk te gaan. Twee jaar loondoorbetaling bij ziekte is in 2004 ingevoerd om te voorkomen dat bedrijven werknemers te makke lijk afschuiven op de sociale voor zieningen, zo als vroeger ge beurde met de WAO. Volgens bronnen wil Asscher nog 'andere mo gelijkheden' onderzoeken voor onderne mers, maar de kans dat dit deze kabi netsperiode lukt, is klein. WD en PvdA denken er verschil lend over. Werkgevers zullen hun zieke werknemers dus twee jaar lang minimaal 70 procent van hun loon moeten blijven betalen. Dat trekt 'een te zware wissel op be drijven', stelt Van Straalen. „Zij zeggen: op deze manier nemen we liever geen mensen in dienst en huren we personeel via het uitzendbureau." WD en werkgevers willen de verantwoordelijkheid sneller bij werknemer neerleggen De eerste rechtszitting was gisteren in de stad Paphos op Cyprus. „Het ging alleen over de vraag of ik schuldig ben of niet", zegt René Hoose. „Ik heb ge zegd dat ik niet schuldig ben." Zijn zus Wilma Bertrams (58) uit Milsbeek vertelt wat haar broer volgens haar is overkomen: „Hij is opgelicht toen hij een arm band, een erfstuk van onze moe der, via Marktplaats verkocht." Volgens Bertrams bewaarde hij het geld in een kluisje. „Toen hij, met zijn vrouw Tineke, hun zoon en een bevriend stel naar Cyprus gingen, nam hij wat geld mee." Op dag drie van hun vakantie van twee weken ging het mis. Op een terras wilde Hoose afrekenen met een biljet van 20 euro. „De ober kwam met het geld terug en zei dat het een vals briefje was. Meteen kwam de politie eraan." Hoose werd negen dagen opge sloten in een cel. Volgens zijn zus onder 'barre omstandigheden'. „Een kleine cel met een betonnen bank die als bed diende. De douche kon hij niet gebruiken, omdat zijn bed dan nat zou wor den. Hij heeft zich gewassen met water uit flessen en zich met zijn T-shirt afgedroogd. Dagelijks mocht hij vijftien minuten be zoek krijgen. Dan kwam Tineke, maar de eerste dagen hebben ze al leen maar gehuild. Ze zijn ver schrikkelijk overstuur." Toen bleek dat Hoose op borg tocht vrij kon komen, moest er snel 10.000 euro aan contanten ko men. „Het moest cash zijn. Maar zoveel kun je bij de bank niet in één keer ophalen. Daar niet en hier ook niet. Daarom hebben we allemaal geld bij elkaar gelegd." Ondertussen zocht dochter Jac queline uit Doetinchem naar het resterende geld dat haar vader bij de Marktplaats-deal had ontvan gen. „Er bleken nog elf briefjes van 20 euro te zijn. De politie heeft vastgesteld dat het vals geld was. Ze heeft aangifte gedaan." De dochter heeft met het inge zamelde geld haar vader uit de cel bevrijd. René moet zich nog twee keer per dag melden bij de politie. Volgende week vrijdag wordt de zaak op Cyprus vervolgd. Er mist nog een belangrijk document: een verklaring van de politie dat Hoo se zelf slachtoffer is geworden van een misdrijf. Volgens Europol heeft de Nederlandse politie de documenten al opgestuurd. Wilma Bertrams zamelt op nieuw geld in, nu voor het verblijf van haar broer en schoonzus. De familie wil er ook voor zorgen dat er steeds iemand bij hen is. „Dit is niet vol te houden voor hen, het zijn mensjes op leeftijd." ALKMAAR Emile Ratelband foto ANP/Evert Elzinga DORDRECHT Asscher breekt belofte mkb'ers door Natasja de Groot en Deborah Jongejan I Michaël van Straalen: 'Selectie aan de poort begrijpelijk' foto Frank Jansen door Bettine Winters De 73-jarige René Hoose uit Mal den heeft negen dagen in een cel doorgebracht op Cyprus omdat hij vals geld in zijn bezit had. Hij is nu vrij, maar moet zeker nog een week op het eiland blijven. Wilma Bertrams en haar broer. foto Ed van Alem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8