'Bouwmarkt moet ook buiten Oostburg kunnen' Nieuwbouwwijk Kloosterzande-Oost aangepast aan veranderde markt KNRM Breskens viert 75-jarig jubileum ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Al 75 jaar lang redt KNRM Breskens levens op zee. Dat wordt morgen gevierd op, rond én in het ruime sop. Wat doe je als je in de super markt met een karre tje vol boodschappen staat en je KN- RM-pieper gaat? Iets wat alle vrij willigers van de Koninklijke Ne derlandse Reddingmaatschappij wel eens overkomen is. Het ant woord: wat je ook aan het doen bent, je laat alles uit je handen val len en gaat als een speer naar het reddingstation. Dat is de mentali teit die alle vrijwilligers in Bres kens al 75 jaar lang hebben. Móe ten hebben zelfs. Want binnen tien minuten na een alarmering moet er uitgevaren worden. „Die pieper gaat inderdaad wel eens als het slecht uitkomt. Maar het is een commitment", legt Rino van Voren (40) uit. Hij is vrijwilliger en plaatsvervangend schipper bij de KNRM in Breskens sinds 2007. Zaterdag vieren hij en zijn colle ga's het jubileum van de redding maatschappij met activiteiten voor jong en oud, die van dichtbij kunnen zien wat de maatschappij allemaal doet. KNRM Breskens vaart zestig a zeventig keer per jaar uit en heeft vijftien vrijwilligers. Zij staan on der leiding van beroepsschipper Marcel van den Nieuwendijk. „Dit jaar zijn we tot nu toe 37 keer uit gevaren en hebben 59 personen en een hond gered", weet Rino. In tegenstelling tot 75 jaar geleden worden er nu vooral recreanten in benarde posities op en in het wa ter geholpen. „Vroeger waren dat koopvaardijschepen", weet Rino. Want er is veel veranderd sinds 1940, toen er een reddingsboot in de haven van Breskens kwam te liggen. „De boten zijn nu drie keer zo snel, de kledij is beter en er zijn opleidingen voor de vrijwil ligers." Rino werkt overdag bij Dow en is 's avonds en in het weekend beschikbaar als vrijwilli ger. „Ik kom uit Hoofdplaat en ben in 2003 in Breskens gaan wo nen. Ik heb dus altijd bij de zee ge woond." De fascinatie voor het rui me sop was er al vroeg. Zijn oom voer op de reddingsboot en als kleine jongen mocht Rino wel eens mee. „Ik doe het graag. An ders houd je dit ook niet vol", zegt hij. Al zijn er ook heftige momen ten die bij het vak horen. Zoals het kapseizen van beunschip Rick in februari van dit jaar waarbij de schipper het niet overleefde. Dat er in een luchtbel nog een opva rende werd gevonden, was voor de vrijwilligers een wonder. Er zijn ook kleine reddingen die Ri no bijblijven. „Een jongetje van drie dat was vermist op het strand van Cadzand. Hij werd 's avonds door wandelaars in Knokke gevon den. Na een halve dag weg ge weest te zijn, kon ik hem terug brengen naar zijn ouders. De blik in hun ogen vergeet ik nooit." PROGRAMMA ZATERDAG JUBILEUM KNRM BRESKENS Sluis heeft een nieuw bestem mingsplan voor bedrijventerrei nen gemaakt. In de kernen mag kleine detailhandel zijn, staat daarin, maar 'volumineuze' de tailhandel, zoals bouwmarkten, moet zich centreren op Stam- pershoek in Oostburg. Dat is te gen het zere been van raadslid Marianne Poissonnier. „Het is slecht voor de werkgelegenheid, als dit betekent dat hierdoor be drijven zich niet in onze gemeen te vestigen", verwees ze woens dag in een commissievergade ring naar plannen van een initia tiefnemer om op het Sluise be drijventerrein een bouwmarkt te beginnen. WD en Lijst Babijn gaven daarnaast aan dat het mogelijk moet blijven bedrijfswoningen te bouwen op het bedrijventer rein in Eede. Ze noemen het 'on geloofwaardig' dat dit tot nu toe mag en in het nieuwe plan niet meer. De raad beslist 24 septem ber over het bestemmingsplan. „We willen het plan binnen een fatsoenlijke termijn realise ren", laat ontwikkelaar Tom de Ca- luwé van het bouwbedrijf weten, „binnen vier jaar. Het aantal wo ningen dat eerst was ingetekend, was te groot om die termijn te ha len. Ook zou er een appartemen tencomplex komen. Dat past daar niet naar ons idee en is ge schrapt." Goossen heeft het terrein in 2014 overgenomen van KZK pro- jectregisseurs uit Hilversum dat het eerste plan had gemaakt, met ruimte voor in totaal 67 wonin gen. In overleg met de gemeente Hulst is besloten dat aantal terug te brengen tot 33 a 52. De verwach- Het aantal woningen wordt te ruggebracht om het plan binnen fatsoenlijke termijn te realiseren. Tom de Caluwé ting is dat er uiteindelijk veertig huizen zullen komen. De verkoop loopt goed; één woning is opgele verd, vijftien zijn er in aanbouw. De dit jaar afgebroken aardappel- loods van Bas Rijk en een kweke rij waren er eerder. Ook de voor malige, verpauperde melkfabriek aan de Hulsterweg zat bij de 'boe del' van KZK projectregisseurs. Goossen wil daar drie woningen bouwen. Het wachten is nog altijd op subsidie voor sanering van de grond. Anders is het nieuwbouw project financieel onhaalbaar. De Caluwé: „We zijn er met de ge meente Hulst actief mee bezig. Er zijn ook lichtpuntjes, maar ik kan er nog geen datum opplakken." VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2015 Breskense zeehelden fuiven door Sophie Stockman is trots op 75 jaar KNRM. foto Peter Nicolai Vrijwilliger en plaatsvervangend schipper van KNRM Breskens Rino van Voren Om 10.00 uur wordt de jubileumdag geo pend op en rond de Middenhavendam en Vissershaven. Van 10.00 tot 15.30 uur staan er hulp diensten en zijn KN- RM-schepen te zien. Van 10.30 tot 15.00 uur zijn er doorlo pend activiteiten en demonstraties van de hulpdiensten. Om 11.00,13.00, 14.00 en 15.00 uur zijn er demo's van reddingsboten. Om 15.30 is de be kendmaking van de prijsvraagwinnaar. door Martijn de Koning OOSTBURG. Grootschalige detail handel, zoals bouwmarkten, moet zich ook op bedrijventerreinen buiten Oostburg kunnen vesti gen, vindt de fractie van Nieuw Gemeentebelang in de Sluise ge meenteraad. door Harmen van der Werf KLOOSTERZANDE. In nieuwbouw wijk Kloosterzande-Oost tussen de Hulsterweg, Karei Doormanstraat en Groenendijk komen minder wo ningen. Met de aanpassing speelt aannemingsbedrijf Goossen uit Walsoorden in op de veranderde woningmarkt. De President J.V. Wierdsma voer van 1945 tot 1967. foto Archief KNRM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81