Iedereen is gelijk als je Esperanto spreekt Zeeuws-Vlaamse organisaties verhuren steeds meer woningen aan 'derden' Strengere regels voor plaatsing m een verzorgingshuis zetten instellingen financieel onder druk. TERNEUZEN. Steeds minder oude ren mogen naar een verzorgings huis, ook al zouden ze dat graag willen. Toch staan in Zeeuws- Vlaamse verzorgingshuizen nau welijks woningen leeg. Zeeuws- Vlaamse organisaties voor oude renzorg kiezen namelijk eieren voor hun geld en verhuren wonin gen ook aan mensen die geen zorg- indicatie hebben. De grootste zorgverlener in Zeeuws-Vlaanderen is ZorgSaam. Sylvia van Waarde, manager zorg, welzijn en ondersteuning, schat het aantal verhuurde zorgwonin gen aan mensen zonder indicatie bij ZorgSaam al op zo'n twintig procent. ZorgSaam vult de woonruimte met huurders die met wat minder zorg toe kunnen. Het lijkt een sim pele oplossing om te voorkomen dat appartementen leeg komen te staan. Toch zit er een addertje on der het gras, waarschuwt Van Waarde. „Door te verhuren aan mensen zonder indicatie voor een verzorgingshuis, krijg je niet ge noeg geld binnen om het gebouw af te lossen." In de vergoeding die instellin gen van verzekeraars krijgen voor mensen met een indicatie zit een deel aflossing van het gebouw. Dat deel loopt de zorgverlener mis bij verhuur aan anderen. Er wordt een huurbedrag gevraagd, maar dat bedrag ligt veel lager dan wat verzekeraars betalen. Van Waarde: „Verhuur is hooguit een tijdelijke oplossing om je verlies te beperken." Curamus, met vestigingen in Hulst, Kloosterzande en Koe wacht, loopt tegen hetzelfde pro bleem aan. Volgens bestuurder Stephan Buijsse zal op termijn voor de helft van de 130 zorgwo ningen van Curamus een andere invulling gevonden moeten wor den. Curamus kiest ervoor, net als ZorgSaam, Warmande in West- Zeeuws-Vlaanderen en SOKA in de Kanaalzone, de kamers te ver huren aan mensen met een kleine re zorgbehoefte. Leegstand is geen optie voor Buijsse. „Wij maken Verhuur is hooguit een tijdelijke oplossing om je verlies te beperken die keuze, omdat de leefbaarheid anders onder druk komt te staan." Curamus voorziet daarmee boven dien in een behoefte bij mensen die wel in een verzorgingshuis wil len wonen, maar die niet voldoen aan de strengere eisen voor een zorgindicatie. Voorkomen dat een gebouw half leeg komt te staan, is voor Buijse belangrijker dan minder geld binnenkrijgen. Het laatste hoeft volgens hem ook niet direct een probleem te zijn. De verzor gingshuizen in Kloosterzande (An- tonius) en Koewacht (De Lange Akkers) staan er al een tijdje. Ze zijn voor een belangrijk deel afge schreven. Buijsse: „Ik zou me wel echt zorgen maken, als ik net een nieuw verzorgingshuis had neer gezet." ZEELAND 10&11 ZEELAND 5 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl VRIJDAG 11 september 2015 Zeeland Overschot zorgwoningen door Guido van der Heijden Sylvia van Waarde, ZorgSaam AXEL. Golfvereniging De Woeste Kop in Axel kreeg gisteren een roze tintje. Roze, want tijdens de vierde A Sister's Hope Golfdag ging de opbrengst van de benefietwedstrijd met 92 deelne mers naar A Sister's Hope, een organisatie die geld inzamelt voor onderzoek naar borstkanker. Wie er gisteren won was volgens Diane Meert van De Woeste Kop van ondergeschikt belang. „Het is wel een echte wedstrijd, maar het gaat nu vooral om het doel." Behalve de opbrengst van de wedstrijdinschrijvingen werd er ook geld ingezameld met een tombola waar onder meer tientallen jaren oude flessen wijn verloot werden. De golfdag in Axel heeft in totaal 3100 euro opgebracht, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79