6 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Nederland wil 9.000 vluchtelingen opvangen. Maar, zegt Rutte: als er geen EU-akkoord is, verandert maandag alles. beroep: voorman in de haven Bilal Rihawi Ik wil weer werken in de haven, hopelijk ooit als voorman DEN HAAG. Rutte durft er 'nog geen enkele voorspelling aan te wagen' of de ministers van Justi tie en Binnenlandse Zaken van Eu ropa maandag tot een akkoord ko men over het asielprobleem. De premier vreest dat landen in Mid den- en Oost-Europa de opname van duizenden vluchtelingen niet zien zitten en een akkoord om zeep helpen. „Als het vastloopt, dan is het op dat punt", zegt hij na contact met andere regerings leiders. „Ik maak me daar echt zor gen over. We staan dan als Europa met lege handen. We hebben dan helemaal niks", meldde Rutte gis teren in de Tweede Kamer. In het uiterste geval moet Ne derland gaan nadenken over zoge noemde vrijwillige opname van vluchtelingen, dus zonder dat an dere landen dat per se ook doen. Hierdoor zou Rutte opnieuw met een kabinetsvoorstel moeten ko men. Dat is een probleem, want zijn eigen WD voelt niets voor vrijwillige opname. Tegelijk wil de PvdA dat wél, zo liet Kamerlid Khadija Arib gisteren al merken. Ook een andere harde voor waarde van de WD om vluchte lingen op te nemen ligt moeilijk in Brussel. Het kabinet wil dat ons land alleen vluchtelingen op neemt als er asielcentra komen buiten de EU en als de vluchtelin genkampen in Turkije, Libanon en Jordanië worden verbeterd. EU-buitenlandchef Federica Mogherini reageerde echter afwij zend. Volgens haar 'gaat dat niet werken'. „Ik peins er niet over om voor te stellen dit in Libanon, Jor danië of Turkije te doen. De aantal len die zij moeten herbergen zijn al zo veel hoger", liet zij weten. Bovendien zouden er miljoe nen geïnvesteerd moeten worden in bestaande vluchtelingenkam pen. Asielaanvragen van mensen die naar Europa willen, zouden wat de WD betreft voortaan bui ten de EU moeten worden afge handeld. Juristen tekenen hier ook bezwaar tegen aan. Toch denkt Rutte dat met extra financiering en een lobby als 'één sterk, groot Europa' dit toch te rea liseren is. „Dat voorstel draagt na melijk bij aan de oplossing van het probleem. Ik heb er vertrou wen in dat men dat gaat inzien." Hoewel WD en PvdA verschil lend denken over asiel (streng ver sus coulant), hielden de partijen het kabinetscompromis gisteren overeind tijdens een debat over de kwestie. Pas na een spervuur van vragen door de oppositie, kwa men er barstjes in de eenheid. Zo zei WD-fractieleider Halbe Zijl stra met nadruk dat 'méér' men sen in de regio moeten worden op gevangen, terwijl PvdA-leider Samsom zei: „Mijn god, nee, laten we niet nóg meer mensen opvan gen in de regio." Zo blijven de PvdA en WD het zelfde akkoord toch op twee ma nieren uitleggen. Staatssecretaris Klaas Dijkhoff (asiel, WD) zal daarom maandag meer als onder handelaar dan als politicus naar Brussel worden gestuurd. Laat hij één van de twee pijlers van het ka binetsvoorstel vallen - de herver deling van de PvdA, of de 'opvang in regio' van WD - dan heeft hij die verliezer iets uit te leggen. 'Het zou fijn zijn als iemand mij een kans geeft' 'Ik heb volgens mij alle bedrijven al gemaild' „Ik werkte in de haven van Latakia in het Westen van Syrië, als voorman van een ploeg lossers. Het was een mooie baan, met een goed salaris. Maar op een dag kwam het leger langs om te zeggen dat ik naar de oorlog moest, om te gaan vechten. Ik ben getrouwd, ik heb drie kinderen, ik wil niet vechten. Waarom zou ik mede-Syriërs gaan doodschieten? Dat wil ik niet. Dat was het moment dat we besloten dat ik zou vertrekken. We kozen voor Nederland, want daar kun je snel je gezin laten over komen. Dat is ook gelukt. Ik ben hier nu acht maan den, mijn gezin wat korter. We hebben een verblijfs vergunning en wachten in het azc in Breda op een huis. Dan wil ik ook gelijk weer gaan werken. Het liefst weer in de haven. Er zijn veel havens in Nederland, Rotterdam heeft een grote, dus ik hoop dat het goed komt. Ik begrijp dat dat niet gelijk als voorman zal zijn. Ik spreek wel Engels, maar voor zo'n baan zal ik beter Nederlands moe ten leren. Dus dat ben ik nu ook aan het doen. Voorlopig moeten we nog wachten. Maar Nederland is een goed land. Iedereen lacht hier tegen ons." 'Voor zo'n baan moet ik wel de taal beter leren' Rune vreest mislukken asielakkoord door Tobias den Hartog Een vrouw gaat met haar kind de Grieks-Macedonische grens over. Ze was een van de duizen- Een man draagt zijn kind door de modderige grensstreek Macedonië bij idomeni in het noor den die gisteren uit Griekenland kon vertrekken, foto Giannis Papanikos/AP den van Griekenland, foto Sakis Mitrolidis/AFP Asielzoekers uit Ootmarsum zijn met open armen ontvangen als houtbewerkers bij een naburig bedrijf dat personeel tekort kwam. Cyril Rosman vroeg andere asielzoekers wat voor werk zij zouden willen doen. Mohamed Hamidulah Siddiq Maryam Salmenpoor Bilal Rihawi foto's Koen Verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6