Mansveld woest op Eringa Opluchting na vrijlating Nederlandse hulpverleenster Anja de Beer Nu 500 MB extra NIEUWS 5 Gisteren werd duidelijk dat de verhoudingen tussen Mansveld en Pier Eringa, de baas van Pro- Rail, ernstig zijn verstoord. De bewindsvrouw weigerde de top man van de spoorbeheerder zelfs de hand te schudden. Mansveld was naar de Ka mer geroepen omdat Eringa in een interview had gewaar schuwd dat grote lopende bouwprojecten meer geld gaan kosten. Hij suggereerde ook dat hij dat niet mag vertellen van Mansveld. Maar hij wil 'stop pen met meebuigen als het mi nisterie wil dat slecht nieuws wordt uitgesteld'. Eringa sugge reerde daarmee dat de staatsse cretaris de Kamer niet tijdig in formeert, een politieke dood zonde. „We zijn getuige van de grootste communicatiestoornis ooit tussen de staatssecretaris van I&M en de baas van Pro- Rail", zei PVV'er Madlener. CDA-Kamerlid Van Helvert sprak over een 'bizar debat'. aan. Namens het Rode Kruis coör dineert ze de werkzaamheden in een opvanghuis voor wezen, we duwen en gehandicapten. Na de aanslagen op het World Trade Centre in de Verenigde Staten ont vlucht ze korte tijd het land, maar keert in 2002 terug. Sindsdien woont en werkt zij er permanent. De Beer groeide uit tot het ge zicht van ACBAR, de koepelorga nisatie van 94 hulporganisaties. In deze functie sloeg ze in 2008 alarm, toen ze merkte dat mede werkers steeds vaker werden aan gevallen, gegijzeld of zelfs ver moord. Niet duidelijk is wie erach ter zitten: de taliban of crimine len. De Beer is de derde Nederlan der die in het land ontvoerd is ge weest. Het overkwam in 2008 ook journaliste Joanie de Rijke. Twee jaar later was hulpverlener Peter Oosterhuis (37) het slachtoffer. Hij werd destijds door criminelen ontvoerd en na 39 dagen onder handelen vrijgelaten. „Het is gis sen", reageert Oosterhuis nu, „maar ik denk toch dat Anja de Beer ook door een criminele ben de ontvoerd is geweest. Ik ben heel blij dat het voorbij is." Minister Koenders is opgelucht over de goede afloop. „De vrijla ting van Anja de Beer in Afghanis tan is geweldig nieuws. Ik heb met haar gesproken. Het is een enorme geruststelling te horen dat ze in goede gezondheid ver keert." De Beer is opgevangen door de Nederlandse ambassade in Kabul. Vanaf de ambassade heeft ze met haar familie gespro ken. Onduidelijk is of de in Afgha nistan wonende Anja nu naar Ne derland komt. Minister Bert Koenders van Bui tenlandse Zaken kon het nieuws gisteravond bekendmaken. Ze maakt het naar omstandigheden goed, aldus het ministerie, en heeft al contact gehad met haar fa milie. Zoals gebruikelijk bij ontvoe ringszaken in het buitenland, wordt er niets meegedeeld over wie haar heeft ontvoerd. Details over haar vrijlating zijn ook nog niet bekendgemaakt. Koenders zegt dat er geen losgeld is betaald. Haar familie is in elk geval blij. „Verschrikkelijk blij en opgelucht dat ze vrij is en ongedeerd", zegt haar zwager Bart Hoogvelt. Verder kan en mag hij niks zeggen. De Beer werd op 22 juni ont voerd in Kabul. Zij leidt daar het Afghaanse kantoor van de Zwitser se hulpverleningsorganisatie Hel- vetas. Woordvoerder Matthias Her- feldt liet gisteravond laat alleen weten dat de organisatie deze och tend met een persbericht komt over de ontvoering én vrijlating van de vrouw die een prominente rol vervult binnen de Zwitserse or ganisatie. Anja de Beer werd 22 juni ont voerd in de wijk Taimanie, een po pulaire plek voor buitenlanders. Afghaanse journalisten meldden dat haar auto daar tot stilstand werd gedwongen en De Beer eruit De Beer werd in juni ontvoerd door gewapende mannen in de Afghaanse hoofdstad Kabul werd gehaald. Wie De Beer heeft ontvoerd, was en is onduidelijk. Een verband met een aanval op het Afghaanse parlementsgebouw door de taliban, die ook op 22 juni plaatsvond, lijkt onwaarschijnlijk. Ontvoeringen zijn in Afghanis tan bepaald niet zeldzaam. Dat wist Anja de Beer zelf maar al te goed. Al sinds het jaar 2000 trekt ze zich het lot van de Afghanen Vodafone Power to you vodafone.nl/shop VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2015 door Edwin van der Aa DEN HAAG. Staatssecretaris Wil- ma Mansveld mag nog aanblij ven van de Tweede Kamer, on danks woede over haar trage in formatievoorziening. door Victor Schildkamp ROTTERDAM. De in Afghanistan ge gijzelde Nederlandse hulpverleen ster Anja de Beer is vrijgelaten. Na 81 dagen in handen te zijn geweest van haar ontvoerders. Haar familie is 'verschrikkelijk blij'. Anja de Beer maakt het naar omstandigheden goed. foto Guido Benschop p.mnd. 200 belminuten •700 MB500 MB Samsung Galaxy S5 t.w.v. €449 2-jarig Smart abonnement

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5