6 I Iuizenpaspoort De woning van Gertjan Zijlstra en Marlous Wondergem uit Breda is voorzien van energielabel A+. Dat was niet de hoofdreden voor de koop, maar zeker mooi meegenomen. De kluservaring van Arjan kwam goed van pas:'Als je een boot hebt gebouwd, lukt een huis ook wel' - i-,- m arDOOR MART1JN SCHRAVEN Nadat ze jaren in een ap partement in het cen trum hadden gewoond, waren Gertjan en Mar lous toe aan wat meer ruimte. Daarbij viel hun keuze op een nieuwbouwwoning op tien minuten fietsen van hetzelfde Bredase centrum. De opdracht voor de bouw kwam tot stand via een zogenaamd collectief particulier opdrachtgeverschap (cpo, zie kader). Bouwen binnen een cpo geeft een bepaalde vrijheid. „We konden zelf invulling geven aan de details, zoals de deuren en ramen. Ook in de keuze voor de kleur verf waren we vrij," vertelt Gertjan. „Nou ja, tot op zekere hoogte," vult Marlous aan. „We konden kiezen uit vier verschillende soorten wit." Wat op het eerste oog niet opvalt, is dat de woning 1,20 meter breder is dan een standaardwoning. „Eigen lijk liep er een strook groen naast het huis," legt Marlous uit. „We hebben gevraagd of het mogelijk was om dat bij het huis te pakken en dat kon." Nu lijkt 1,20 meter misschien niet veel, maar in de hadkamer is duidelijk te zien hoe veel ruimte het stel hiermee heeft gewonnen. De woning van Marlous en Gertjan werd casco opgeleverd. Dat wil zeggen dat de muren en ramen aanwezig waren, maar er bijvoor beeld nog geen toilet in zat. „Na anderhalve maand was de woning bewoonbaar, maar dan wel be woonbaar met een knipoog," vertelt Gertjan. Gertjan verkoopt boten - kleine pleziervaartuigen - en restaureert deze ook. Zijn kluservaring kwam goed van pas. „Als je eenmaal een boot hebt gebouwd, lukt een huis ook wel," lacht hij. „Ik heb het zware werk gedaan, een bevriende aannemer deed de afwerking." Manouk heeft zich minder bemoeid met het fysieke kluswerk. „Ik heb een kastje van Ikea voorzien van nieuw beslag en opnieuw geverfd. Daar heb ik het maar bij gelaten." „De zolder is een bonus," vertelt Marlous tijdens een rondleiding door het huis. „Daar hebben we nog geen echte bestemming voor BREDA vrijdag II september 2015 -»De bank is nog nau welijks gebruikt: 'We zitten vooral buiten'. Marlous heeft haar draai ge vonden in de strakke keuken. Energiezuinig woont 44 Wie bouwt op basis van collectief particulier opdrachtgeverschap (cpo) is vanaf het begin betrokken bij het ont werp. Maar anders dan bijvoorbeeld bij de aan schaf van een losse bouwkavel, zijn er wel overkoepelende bouwafspraken. Zoals in dit geval over de ver plichte plaatsing van zonnecollectoren. De prijzen van de wonin gen lopen sterk uiteen. Dit heeft alles te maken met de individuele wensen van de koper. Marlous en Gertjan hebben er voor gekozen om na de oplevering veel zelf te doen. Het was echter ook mo gelijk geweest om de woning instapklaar op te laten leveren. In de wijk De Driesprong heeft oudbouw plaats gemaakt voor nieuw bouw. n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58