UNNENMl 5 EIGEN TUIN EERST Groente uit eigen kas smaakt altijd nét iets lekkerder. Met deze fraaie kweek kasjes sla je als thuiskweker een prima figuur. Klaar? Zaaien maar! Tuinexperts geven stellige antwoorden. Wie ruimte laat voor nuance gooit zijn reputatie te grabbel Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uitvliegen. Vandaag; de hortensia. Slimme tuintips van Romke van de Kaa Hortensia's bestaan niet. Deze struiken, die ooit genoemd zouden zijn naar Hor- tense van Nassau, heten al sinds 1830 Hydrangea. Maar ja, wie zegt er niet Amaryllis tegen de bol die al minstens zo lang Hippeastrum heet? Ik wel, in elk geval. Er zijn meerdere soorten horten sia's: klimhortensia's, boomhortensia's; pluimhortensia's. En je hebt Hydrangea arborescens Annabelle', die zo populair is dat de struik kortweg Annabelle wordt genoemd. Mijn Annabelle zit weer eens onder de luis. Annabelle is een hortensia die van juni tot september bloeit met bloemen die op kadetjes lijken en eerst groenig wit zijn, daarna wit, bij het uitbloeien weer groen, en in de winter perkamentbruin. Je komt de struik overal tegen en soms wordt een hele voortuin met Annabellen vol- geplant. Valt er nog iets te zeggen over Annabelle wat al niet tien keer is gezegd? Jaze ker, vooral over het snoeien. Mensen houden van zekerheid en tuinexperts beseffen dit. Op vragen geven ze stellige ant woorden. Wie ruimte laat voor nuance gooit zijn repu tatie te grabbel. Als iemand dan ook vraagt wanneer en hoe hij zijn Anna belle moet snoeien zal het antwoord meestal luiden: in maart en op 40 cm van de grond. Discussie gesloten. Vra gensteller tevreden. I. Het Groene Fabriekje, €120,95 2. Loods 5, €20,- 3. Royal Well, €14,95 4. Xala, €23,95 5. Esschert Design, €109,95 6.lkea, €29,95 Maar zo'n antwoord is bluf. Je kunt Anna belle net zo goed in januari snoeien, of, als je niet van uitgebloeide bloemen houdt, in november. 'Na de bloei en voordat de plant in het voorjaar weer uitloopt' is een beter antwoord. En dan die 40 cm boven de grond. Dat kan ook 5 zijn, of 100. Je kunt Annabelle op elke hoogte snoeien, als je maar ont houdt: hoe drastischer de snoei, hoe groter de bloemen. Snoei je vlak boven de grond, dan krijg je topzware bloem hoofden die na een bui op de grond lig gen. Snoei je niet, dan krijg je kleinere bloemen aan steviger stengels. En doe je iets daartussenin, dat krijg je een resultaat daartussenin. Sinds kort is er een nieuwe Annabelle op de markt: 'Strong Annabelle', officieel 'Incrediball'. Ook Angelsaksen kunnen zouteloze woordgrapjes maken. Deze 'Incrediball' zou nog grotere bloemen hebben aan steviger stengels. Op grotere bloemen zitten we niet te wachten en steviger stengels maken we zelf door minder te snoeien. vrijdag II September 2015 Annabelle 44 Uit eigen kas Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57