4 I mnen ar bui Surrealistisch koffiepotje Kiekje van Dudok Wikkelhuis krijgt toilet Flesje met citruspers Ze zijn er nog, buiten de gebaande paden van de grote ketens: échte speciaalzaken van ondernemers die niet uitgepraat raken over hun spullen. Zoals Yvonne Moeliker van Le Bourget in Axel. Design prijs Architectuur Design Supjc (o go Ik wilde die verrukkelijke Franse sfeer zo intens mogelijk blijven beleven en zo authentiek mogelijk naar me toe halen 8? DOOR PAULA KOSTER WIE WAT WAAR WEBSITE Gekleed in een zwierige, turquoise zomerjurk van Franse makelij staat Yvonne Moeliker in de deuropening van haar winkel, Le Bourget Brocante - Ca- deaux - Salon de Thé. Levendige musette, typisch Franse accordeon- muziek, komt de bezoeker tege moet. Voor de deur staat een Eiffeltoren in miniatuurformaat. Het is duidelijk: Yvonne heeft in hartje Zeeuws-Vlaanderen met Le Bourget een kleine Franse enclave gecreëerd. „Ik ben een francofiel," verklaart ze. „Om de haverklap reisde ik als kind al met mijn ou ders naar Frankrijk." Yvonne serveert een kop verse 'thé au citron'. „Alles wat we om ons heen zien is te koop," zegt Yvonne met een weids gebaar. „De Thonet- stoeltjes waarop we zitten dus ook." Net als alle andere meubeltjes, glaswerk en serviesgoed, lampen, keukenaccessoires en hebbedingen, zowel oud als nieuw. Jarenlang was wonen in Frankrijk Yvonnes grote droom. In 2005 kwam deze droom uit, maar na twee jaar keerde ze terug; haar tie- nerzoon kreeg heimwee naar Zeeuws-Vlaanderen. „Toch wilde ik die verrukkelijke Franse sfeer zo intens mogelijk blijven beleven en zo authentiek mogelijk naar me toe halen." Het werd het begin van een nieuw avontuur en wel in de vorm van het afschuimen van brocantes, Franse antiekmarkten. „In 2013 opende ik Le Bourget, mijn eigen kleine, Franse paradijs. Alle schatten die ik op de brocantes vind, geef ik een plaats in de win kel. De achtergrond van die naam? Die klanken hè, de B, de R, de G, ze rollen zo lekker over je tong." Yvonne loopt naar een ouderwets schoolmeubeltje, stoel en tafel ge maakt uit één stuk. Op het tafel blad ligt een fleurig geïllustreerd kinderwoordenboek, Frans-Neder lands. „Stokoud is dat boek en een derge lijk exemplaar vind je maar heel zelden. Dat moet en zal ik dan heb ben voor Le Bourget. Ik ben er ge woon verliefd op." Soms vindt Yvonne het moeilijk af scheid te nemen van bepaalde spul len. „Ooit vond ik een uniek porseleinen theeservies dat ik thuis gewoon gebruikte; in de kast laten staan vond ik zonde. Op elke kop en schotel stond een ander, met de hand geschilderd Parijs tafereeltje. Maar een mens kan ook te veel spullen hebben, dus zette ik het servies in de winkel. Binnen een paar uur was het verkocht. Ja, dat deed me toch wel pijn. Maar ach, je bent ondernemer of je bent het niet." Hapjes Yvonne besloot haar snuffelwinkel uit te breiden met een salon de thé, waar je onder meer 3-gangen thés en cafés gourmands kunt bestellen, met zoete en hartige hapjes. „Op het terrasje buiten komen in de toekomst van die kleine, authentiek Franse terrastafeltjes met bijbeho rende rieten stoeltjes. Ze zullen me een rib uit mijn lijf kosten, maar ik wil het helemaal goed doen. La France Le Bourget, dat is mijn leven." Mim*, vrijdag II september 2015 BIENVENUE EN FRANCE! EH... AXEL' Yvonne Moeliker Le Bourget Brocante- Cadeaux- Salon de Thé Passage I, Axel lebourget.nl 44 Met deze koffiepot won ontwerper Christophe de la Fontaine de designwed strijd van serviezenmerk Villeroy Boch. De Luxemburger gaf de bekende pot 'Old Luxembourg' een surrea listische vorm en gaf zijn creatie de naam 'Coffeepot in Motion'. De pot is nu verkrijg baar als limited edition en kost 1514 euro. Old Luxembourg zelf is wat goedko per; deze klassieker kost 175 euro. procent steeg het aantal hypotheekaanvragen. In augustus 2015 zijn 17.500 aanvragen gedaan. Dat is een stijging van 12 procent ten opzichte van 2014. De fotowedstrijd Wiki Loves Monu ments heeft dit jaar een nieuw genre: Wiki Loves Dudok. Fotografieliefhebbers zijn uitgenodigd monumenten van Dudok te fotograferen. Wiki Loves Monuments is een Nederlands initiatief, dat sinds de eerste editie in 2010 is uitgegroeid tot een internationale fotowedstrijd. In 2014 werd de wedstrijd in 39 landen georgani seerd. Foto's van monumenten die tussen I en 30 september worden aangeleverd, maken kans op een uitgebreid prijzenpakket. Het kartonnen wikkelhuis, een designhuis van 24 laagjes golfkar ton, heeft nu ook een douche, wc en keuken. Het sanitaire blok is van hout en multiplex gemaakt. HvA-student Bouwkunde Rick Buchter studeerde met dit project af. Fiction Factory maakt deze ver plaatsbare huizen. Het wikkelhuis is te vinden op camping Lie velinge en op Schiphol. 3 De Lemon Bottle van cadeau-cadeau.nl speelt slim in op de gezondheids trend. Het flesje is uitgerust met een citruspers. Pers er een sinaasappel boven uit en je hebt je 'sapje to go' meteen bij je. Je kan de fles ook vullen met water en er er wat limoen aan toevoegen; nog gezon der. Yvonne Moeliker is francofiel pur sang, foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56