2 I IINNEN TIPS NIEUWTJES DELICATESSE MoHtLUN TERECHT VERGETEN Mispels EWI Fruit in de tuin Vergeten groenten: we zijn er inmiddels mee doodgegooid. Verschuif de aandacht eens naar het in onbruik geraakte fruit en plant een 'verge ten vruchten' boompje in de tuin, betoogt tuinexpert Romke van de kaa. - jAJEEFEER Tuinslang verdient een erepïaalsje kartonnen dozen vormen een kast Carnivoor eet fruitvliegjes Met een nostalgische triller in de stem spreken we over de bellefleur, de sterap pel en de juttepeer. Die oude appel- en perenrassen zijn achterhaald door de hui dige eisen van de supermarkt: houdbaarheid, uniformiteit en geschiktheid voor transport. De appels en peren van vroeger mochten heerlijk geuren en smaken, maar ze bleven slechts een paar weken goed. Supermarkt appels en -peren mogen niet melig worden als ze een jaar in het koelhuis worden bewaard. Daar naast kan een supermarkt weinig aanvangen met vruchten die niet perfect van vorm zijn. Tenslotte moet fruit stevig genoeg zijn om een rit in een vrachtwagen te weer staan. De Granny Smith, Jonagold en de Conférence doen dat beter dan het fruit van vroeger. Smaak doet er minder toe. Niet alleen de oude appel- en pe renrassen verdwenen uit het schap. Ook morellen, kwetsen, mirabellen, mispels, kornoeljevruchten en kweeperen raakten in onbruik en zijn alleen te vinden als je er stad en land voor afreist. Het is daarom een stuk handiger om de vruchtbo men in je eigen tuin te planten. Er zijn trouwens ook vruchten die een bescheiden revival beleven, zoals de kweepeer. Met dank aan de populaire kok Yotam Ottolenghi. En sommige fruitsoorten zijn te recht vergeten: de mispel smaakt naar zweetsokken. vrijdag II september 2015 GO Deze tuinslang stop je na gebruik niet weg in de schuur, maar geef je een ere- plaatsje in de tuin. De collectie van het Zweedse bedrijf Garden Glory bestaat uit tuinslangen met flitsende namen als White Snake, Black Swan, Candy Crush en Gold Digger. Bij elke tuin slang kun je weer een andere kleur op- zetstuk uitzoeken. En bij de muurhouders kun je kiezen tussen de klassieke versie of het rendiermodel, mét gewei. Zes kartonnen dozen, twee houten pal lets, touw en ouderwetse klosjes. Dat krijg je als je de Out of the Box-kast van ontwerper Floris Hovers bestelt. Je kunt hem naar eigen inzicht in el kaar zetten en gebruiken als bijvoor beeld scheidingswand, dressoir of hoge boekenkast. Dankzij het speciale spansysteem is hij zo stevig dat je er zelfs op kunt zitten. Je maakt de Out of the Box persoonlijker door hem te voorzien van een likje verf. Last van fruitvliegjes? Zet een vleesetende plant in de vensterbank. De verschillende soor ten hebben allemaal een eigen tactiek. Zo heeft de Dionaea muscipula vangbla- deren die snel dichtslaan en is de Drosera uitgerust met tenta kels. En de Sarracenia en Ne penthes vangen insecten in hun bekervormige bladeren. BAKPRUIMEN kerstballen Wat: een delicatesse die bezig is aan een comeback. Waar: de boom past ook in kleinere moestuinen of een siertuin. De vruchten hangen als grote gele kerstballen aan de boompjes en geuren zo datje het bijna zonde vindt om ze op te eten. Probeer dat trouwens niet met een rauwe kweepeer, je breekt er je tanden op en de smaak is wrang en zuur. Wat kun je ermee: je kunt een lamsbout insmeren met kweeperengelei, maar ook een stoofpot van kip met stukken kwee peer vergeet je niet gauw. En een kwee peer die je meekookt met de appelmoes geeft net iets extra's aan de smaak. Wat: droge, harde vrucht met een wrange smaak. Terecht vergeten. Waar: groeit aan een gedrongen boompje met veel karakter. Een aanrader voor de schooltuin. De bloemen zijn wit en groot en de herfstkleur is roestig rood en oranje. Kinderen kun je aan het lachen maken door ze een mispelvrucht te laten zien en te vragen waar die op lijkt. De ge lijkenis met het poepgat van een hond is onmiskenbaar. Benamingen als het Franse cul de chien, of het Engelse open arse, laten weinig aan de fantasie over. Wat kun je ermee: uit de hand eten, gelei van maken. Waar: kan goed staan op een schaduw rijke plek. Zelfs tegen een muur op het noorden, waar niet veel wil groeien, kan een morel als leiboom worden aange plant. De vruchten moeten wel worden beschermd tegen spreeuwen en merels. Wat kun je ermee: verwerken in jam of compote. Je kan morellen ook inleggen in brandewijn. Wat: zure kers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54