Rottenberg haalt weer uit naar partijgenoot Kremlin ontkent aanklachten Japan loopt onder water na tyfoon Etau ft 4 NIEUWS Hulp van Kremlin aan dictator Bashar al-Assad zorgt voor oplopende spanningen met de Verenigde Staten. MOSKOU. Russische commando's zouden de uitgedunde legers van de Syrische dictator helpen aan het oorlogsfront. Het Kremlin be strijdt dat en spreekt van 'busi ness as usual'. Westerse inlichtingendiensten zijn ervan overtuigd dat Rusland zijn steun aan Syrië de laatste we ken flink opvoert. Er zijn rappor ten over een groeiend aantal ge vechtsvliegtuigen en over de op bouw van grondtroepen. Ook stijgt het aantal wapen- en munitieleveranties aan Damascus. In de Syrische hoofdstad zou wor den gewerkt aan de bouw van een 'prefab-commandocentrum'. Ook de marinebasis in Tartus aan de Middellandse Zee 'bruist van de activiteiten'. „Dit zijn verontrus tende ontwikkelingen die zeker niet bijdragen aan een oplossing van het conflict", waarschuwt de secretaris-generaal van de NAVO, Jens Stoltenberg. Het Kremlin doet de beschuldi gingen af als 'hysterie'. „Er is niets veranderd", verzekert minister Ser gei Lavrov van Buitenlandse Za ken. „Deze weken verlopen het zelfde als die van de voorgaande ja ren." Volgens Lavrov is het geen geheim dat Rusland het Syrië van Assad steunt, zoals het ook heeft gedaan voor de uitbraak van de verwoestende oorlog in het land in 2011. Lavrov weigerde in te gaan op de westerse beschuldigingen van een 'aanzienlijke Russische troepenopbouw in Syrië'. Hij zei wel dat Rusland 'indien nodig aan vullende maatregelen neemt' en dat 'president Poetin deze maand in zijn rede voor de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties zal ingaan op de situatie en de strijd tegen Islamitische Staat'. Met deze uitspraken voedt de Russische minister de geruchten dat het Kremlin wel degelijk werkt aan een plan B voor Syrië. Nog altijd krijgt het bewind in Da mascus alle steun (plan A) maar het Kremlin houdt inmiddels reke ning met een Syrië zonder dicta tor Assad. Ondanks alle verbale strijd zouden Rusland, de Verenig de Staten en het regime in het ge heim overleg voeren over samen werking in de strijd tegen Islamiti sche Staat. Om die mogelijk te ma ken zou Moskou Assad en zijn naaste familie er zelfs van willen overtuigen af te treden en zich in Moskou te vestigen. Volgens ande re bronnen werken Rusland en Iran aan een vredesvoorstel. Het Kremlin ziet al ruim een jaar toe hoe het Syrië van bondge noot Assad verkruimelt. Het kost het regime de grootste moeite om met steun van Iran, Hezbollah en Rusland overeind te blijven. Deze week viel de belangrijke, noordelij ke provincie Idlib ten prooi aan moslimextremisten. Daarbij ging ook een luchtmachtbasis verloren. DEN HAAG. Na kritiek op zijn par tijleider Diederik Samsom neemt PvdA'er Felix Rottenberg nu zijn partijgenoot Jeroen Dijsselbloem op de korrel. In het tv-programma College Tour dat vanavond wordt uigezonden, noemt hij de minsi- ter van Financiën een 'Brusselse supertechnocraat'. Dijsselbloem is 'geen visionair of verhalenverteller', aldus Rotten berg. De minister is de hoofdgast in de aflevering, Rottenberg doet zijn uitspraken in een filmpje. Be gin deze week kreeg hij een tik op de vingers, omdat hij Samsom 'de bedrijfsleider van het kabinet' had genoemd, die meer geschikt was als minister van duurzaamheid. Dijsselbloem zegt in het program ma het jammer te vinden dat Rot tenberg de omgangsvormen niet beter in acht neemt en op een 'on behouwen manier' vanaf de zijlijn zo uithaalt. Omgangsvormen zijn volgens Dijsselbloem des te belangrijker omdat Rottenberg de PvdA-lijst opstelt voor de volgende verkiezin gen. Dijsselbloem noemde de kri tiek op Samsom 'zeer onterecht', omdat die samen met VVD-leider Mark Rutte heeft gekozen voor hervormingen en een doorbraak in de Nederlandse politiek. Rot tenberg ziet liever PvdA-minister Lodewijk Asscher als nieuwe par tijleider dan Samsom. NOODWEER £1. Russische steun aan Syrië bevalt Westen niet door Hans van Zon Zware regenval heeft in het oos ten van Japan overstromingen en aardverschuivingen veroorzaakt. Het noodweer is een gevolg van de tyfoon Etau die woensdag over het land trok. De autoriteiten heb ben ongeveer 150.000 inwoners van het gebied opgeroepen een veilig heenkomen te zoeken. Hon derden huizen zijn inmiddels on dergelopen. Woensdag raakten zes mensen gewond door de ty foon. Boven: een reddingsactie in Joso op het eiland Honshu. Rechts: een inwoner van Joso zwaait naar de helikopter vanuit een ondergelopen huis. foto's AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4