Schrijvers in Sluis Franca Treur in Kats Gae voort, o Zeeuw! Roman over blauw bloed en machtsmisbruik ZEELAND GEBOEKT 13 HET ■^STERKSTE Vlissings oud-burgemeester Anneke van Dok is al toe aan haar tweede roman: Het recht van de sterkste. Het recht van de sterkste "W" ean is het type journalist, zo- als we dat van vroeger ken- I nen. In paniek als zijn shag- I buideltje leeg is, en altijd W een fles of flacon alcoholhou dende vloeistof onder hand bereik. Het is eigenlijk nog erger. Jean zit al een halfjaar thuis op een vervuild appartement in Am sterdam, hij is 45 jaar, nog (net) niet ontslagen, zijn enige uitje is naar het café waar de kroegbaas hem naroept dat hij de volgende keer moet betalen. Een hopeloos geval. Tot we zijn volledige naam te horen krij gen. Voor het weekblad waarvoor hij werkt volstaat hij met Jean Trevin. Als hij een officiële enve lop op de deurmat vindt staat er 'drs. J.A.T.H. baron Trevin van Brefort'. Juist ja, oude adel. Aan la ger wal geraakt, maar toch. Zo komen we de tweede ro man van de Vlissingse oud-burge meester Anneke van Dok (1947) binnen. Getiteld: Het recht van de sterkste - over blauw bloed, machts misbruik en oud zeer. Het boek wordt zondag tijdens het festival Film by the Sea in Vlissingen ge presenteerd. Dat is niet toevallig. Morgen start het lite raire seizoen van Schrijvers in Sluis met een lezing van de Vlaamse auteur Herwig De Weerdt uit Geraardsbergen. Hij verbleef twee weken op een ge heime residentie in de gemeente Sluis. Tijdens deze periode werk te hij aan een nieuwe publicatie en aan het literaire programma, dat hij morgen in het Belfort van Sluis presenteert. De avond heeft als titel: 'Zeeland, waar Vlamin gen thuis zijn'(20.oo uur). Herwig De Weerdt (1954) is vooral bekend als theatermaker. Hij schreef ook verhalen en poë zie. In zijn boek Droom van een Stroom (2011) over de Schelde komt de in 2006 verongelukte Zeeuwse provinciebestuurder Thijs Kramer ruim aan bod. Komende weken heeft Sluis meteen een nieuwe 'schrijver in residentie': Ivo Bonthuis (1976). Hij maakte jarenlang theater en publiceerde inmiddels twee ro mans: Niets en niemand en Iedere dag in dienst van jou. Als hoofdpersoon Jean zichzelf bij elkaar heeft geraapt, de fles laat staan en een nieuwe liefde (Julia) in zijn leven toelaat, mag hij voor zijn werkgever een ver haal maken over het filmfestival. Met Julia fietst hij in twee dagen van Amsterdam naar Vlissingen. Ze maken de glamourvolle ope ning mee en overnachten op het strand. Ondanks vele verwikkelin gen die zijn leven op zijn kop zet ten, lukt het Jean om een verslag te schrijven. Pagina 105: „Hij ging eerst naar de kamer van zijn chef om het artikel in te leveren. Het was een vrij positief verhaal ge worden, want ondanks de bezui niging op de subsidie, kon het filmfestival na drie dagen al ge slaagd worden genoemd en een goede promotie voor de stad." Daar spreekt - dat kan niet an ders - de oud-burgemeester die weet hoe in haar gemeente de ha zen lopen. Anneke van Dok was van 1999 tot 2008 burgemeester van de Scheldestad. Ze stapte op, nadat de gemeenteraad een mo tie van wantrouwen tegen het he le college indiende naar aanlei ding van grote tekorten op het project Scheldekwartier Vorig jaar debuteerde ze met Het jaar van de held, een roman waarin ze veel gemeentepolitiek verwerkte. In haar nieuwe boek concentreert ze zich op de Neder landse adel en de verborgen net werken, waarin het genootschap Vesta een grote rol speelt. Jean mag het jubileumboek van die club schrijven. Hij ontrafelt oude familiegeheimen. Heel pijnlijk al lemaal, vooral voor zijn moeder Hortense. En in feite ook voor hemzelf. Zijn wraak op de aan stichters van alle kwaad is zoet. Maar kortdurend. Jean blijkt in dit geval niet de sterkste. Franca Treur opent met een literaire lezing het culturele seizoen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Noord-Beveland. Vrijdag 18 september vertelt ze vanaf 20.00 uur over haar werk in het Kerkje van Kats, Kerk straat 3 in Kats. Schrijfster Franca Treur (1979) werd geboren op een boerderij in de omgeving van Meliskerke. Ze groeide daar op in een gerefor meerde boerengemeenschap. In 2009 debuteerde ze met de roman Dorsvloer vol confetti, waar in ze veel aspecten van haar jeugd verwerkte. Ze won meteen de Selexyz Debuutprijs en - in Zeeland - de Jan Bruijnsprijs 2010. Haar debuutroman werd in 2014 verfilmd, met Hendrikje Nieuwerf als Katelijne. Datzelfde jaar verscheen haar tweede roman: De woongroep. Daarin zoekt hoofdpersoon Ele- noor Fontanel haar toevlucht in een woongroep in Amsterdam. Vorig jaar was Franca Treur 'wri ter in residence' in Sluis. Soms moet je er als ongelo vige toch aan geloven. Lees sommige gedichten van Adriaen Valerius, de in 1625 gestorven notabel uit Veere (zijn geboortejaar is onbekend), en je bidt even met hem mee. 'Lie dekens' zijn het eigenlijk, een jaar na zijn dood opgenomen in Neder- landtsche Gedenck-clanck, vooral gevuld met berichten over 'Inland se beroerten ende troublen'. Liederen als 'Wilt heden nu tre den voor God den Heere/ Hem bo ven al loven, van herten seer', in 1597 geschreven na een zoveelste overwinning op de Spanjaarden, en 'Com nu met sang van soete to nen' dwingen je onvermijdelijk op de knieën. Valerius' tonen zijn zeker niet altijd zoet. Hij oogt zo pacifistisch op het beeld van Mari Andriessen, na enige onenigheid in 1979 in Veere onthuld. Maar zijn geloofs liederen zijn vooral ook strijdliede ren. Hij bepleit, jawel, een heilige oorlog, met hetzelfde fanatisme, dezelfde agressie waarvoor we te- Adriaen Valerius genwoordig zo huiveren. 'God is alleen ons Medecijn', dicht hij er gens. En het is ontroerend duide lijk: dat meent hij. Godsdienstige poëzie verzinkt doorgaans in cliché en conventie, Valerius' poëzie niet. Zo zelfbewust als hij in de wereld stond, zo nederig stond hij tegenover God. Het probleem is dat hij God niet alleen inzette als medicijn, maar ook als wapen. De regel uit 'Wilt heden nu treden' moeten we letterlijk nemen: 'Die daer nu onsen vyand slaet ter neer.' God steunt het 'Vaderlandt' bij dat ene, in de ogen van Valerius hoogste doel: 'Maeckt ons de Span- jaert quijt', ofwel: help ons van de Spanjaard af. Zijn blik is ondanks dat nationalisme wijd, hij kijkt niet alleen naar Zeeland, naar de andere Nederlandse provinciën, maar naar heel de wereld, tot aan Zuid-Amerika toe. Geloof en strijd, toen en nu een levensgevaarlijk duo. Toch hoop ik dat in 2025, zijn vierhon derdste sterfdag, deze grote dich ter uitbundig wordt geëerd. En ik hoop ook dat het deze keer eens zonder relletje kan. Dat zou in de geest van Valerius zijn. 'Gae voort, 0 Zeeuw! gae voort,' dichtte hij. Om daaraan wijselijk aan toe te voegen: 'Maar syt een- drachtich toch.' VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2015 Oude adel is onbetrouwbaar 9 9 9 Anneke van Dok Uitgeverij Aspekt 270 pagina's 18,95 euro Presentatie zondag 13/9 om 14.00 uur CineCity Vlissingen Anneke van Dok, oud-burgemeester van Vlissingen, publiceert haar tweede roman. door Jan van Damme door Mario Molegraaf (7-1625) Nederlandtsche Gedenck-clanck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45