m Bezaantjes Zeeuwse muziek in J. Kessels Rijksmonument De Herberg staat te koop et ^25 ZEELAND 9 ;;f.Si "- Bij Morro Bay, aan de Californische kust ligt een grote rots en daarnaast is een groot zandstrand. Daarop was, na een tijd van harde wind, van alles en nog wat aangespoeld. Honderden zanddollars: dat zijn platte, bleek geworden zee-egels. Er lagen meterslan ge slierten kelp met luchtblazen eraan, de bla zen leken soms op peertjes. Het opvallendst waren de bezaantjes en daar lagen er duizen den van. Bezaantjes lijken op kwalletjes, langwer pig, bijna tien centimeter in doorsnee, blauw als vulpeninkt en met een doorzichtig punt- zeiltje. Daarmee kunnen ze zich aan de opper vlakte van de oceaan laten voortbewegen. Hun zeiltje had er echter deze keer ook voor gezorgd dat ze op de kust werden geblazen om daar in het zand te sterven en uit te dro gen. Van de diertjes bleef niet veel over: een flinterdun blauw-wit vliesje, meer niet. Ik leg de er eentje in mijn opschrijfboekje, een won derlijk souvenirtje. Dat het een bezaantje was, wist ik uit een boek over Rumphius die in de zeventiende eeuw voor de V.O.C. op de Molukken ver bleef. Hij bestudeerde daar de natuur en hij beschreef en tekende de planten, de schelpen en de krabben na. Hij had het dus ook over de zeilkwalletjes of wat het dan ook zijn moge. 'Het lyf is van koleur doorschynend, als of er een krystallyne vlesch met dat groen blauwe Aqua Fort, 't welk men Aqua Regis noemt, ge vuld was. De zeiltjes zien uit als krystal en het bovenste zoompje heeft wat purpur of vio let, schoon om aan te zien, als of het geheele Dier een kostelyk juweel was.' Hij voer in 1664 met een sloep van Ai door de Banda-zee naar Ambon: 'wel een heelen dag door een zee, dewelke met deze Be- saantjes schier bedekt was, met groote schol len of troepen uit het Oosten aankomende'. Georg Rumphius is een zeer boeiende en belangwekkend figuur geweest. Jan J.B. Kui pers schrijft er terecht over in zijn nieuwe boek over de VOC (Walburgpers). En Rumphius had gelijk: de bezaantjes zijn schitterend! In studio Avalanche van Willy Berrevoets in Oost-Souburg zijn zeven countryliedjes opgenomen met onder anderen Danny Vera, Stefan Sewabessy (gitarist van Waylon), Gait Klein Kromhof, Maarten Termont, Nicole Bianchet, Wesley Koole en Hans van der Werf. Er is ook een single opgenomen: een vertaling door Guus Meeuwis van 'Ramblin' Man' van Hank Williams. Dat lied, 'De weg' is ingezongen door hoofdrolspeler Frank Lammers. Als The Avalanche Kessels Band treden de muzikanten, mét De Bruyn, op na afloop van de pre mière van Kessels in Utrecht. Het affiche van de film J. Kessels is genomineerd voor de pu blieksprijs van Vpro Cinema. An dere nominaties voor het mooiste affiche van 2015 zijn: Aanmodder Fakker, Brozer, Prins en Those Who Feel the Fire Burning. De Herberg, het rijks monument aan het Geertesplein in Kloe- tinge, staat te koop. Eigenaar Aad Bruijns ziet er vanwege zijn leef tijd en de kosten geen heil meer in het gebouw zelf te restaureren. Bruijns (67) kocht het pand in de jaren zeventig. „Het stond op de nominatie om gesloopt te wor den, ik wilde het behouden", zegt hij. Behalve als herberg deed het gebouw uit de zestiende eeuw ook dienst als dorpscafé en rechts- huis. De gevel heeft inmiddels een negentiende eeuws uiterlijk, maar onder de pleisterlaag bevin den zich nog oude IJsselsteentjes (een kleine soort gele baksteen die vanaf 1500 werd gefabriceerd langs de Hollandse IJssel) en kloos termoppen. Van binnen is alles nog precies zoals het ooit was. Het interieur bevat bijzondere orna menten en eeuwenoude vond sten. Atelier Bruijns, die als gepassioneerd amateurarcheoloog (historische) gebruiksvoorwerpen en bouwma terialen onderzoekt, vastlegt en conserveert, gebruikt de herberg als atelier. Het pand stond al elf jaar leeg toen hij het kocht, des tijds dankzij een lening die een in woner van Goes hem particulier verstrekte. Doel was om het ge bouw uiteindelijk in oude luister te restaureren en daar was hij ook mee bezig, zij het op niet al te hoog tempo. Nu staat het dus te koop, aan de vooravond van de première van de documentaire film die beeldend kunstenaar In- grid van de Linde uit Goes over de herberg maakte, zondag op Film by the Sea in Vlissingen. „Ik was er al een poosje over aan het na denken", zegt Bruijns. „Ik word ook ouder en financieel is het las tig, ik heb een krappe portemon nee." Hij bespeurt meer belangstel ling voor het pand door de histori sche waarde. „Er is inmiddels een bouwhistorisch rapport gemaakt, het kan niet meer worden afgebro ken." Bruijns is ook blij dat door de film van Van de Linde mensen de waarde gaan inzien. „Er is een film en een rapport, het is nu tijd voor deze stap", zegt hij. De Herberg staat te koop bij de Monumentenmakelaar in Middel burg voor 369.000 euro kosten ko per. 'Op zware horeca na zijn vrij wel alle mogelijke aanwendings mogelijkheden denkbaar. U dient er rekening mee te houden dat 'Toen ik De Herberg kocht stond het stond op de nominatie gesloopt te worden' het gehele casco een restauratie dient te ondergaan: de onder- houdstoestand is slecht. Er is een vergevorderd herstelplan in de maak met zeer gunstige subsidie mogelijkheden', aldus de begelei dende tekst. De Herberg staat bij de gemeen te Goes te boek als een zogeheten 'aandachtslocatie'; een verkom merde plek of pand waar iets aan moet gebeuren. Enkele jaren gele den heeft de provincie toestem ming gegeven om daarvoor ISV-gelden te gebruiken. Dat is rijksgeld voor de verbetering van wijken en dorpen. Het gaat om en kele tonnen per jaar. De Vereni ging Dorpsbelangen Kloetinge, die De Herberg als 'rotte kies in het karakteristieke hart van Kloe tinge' bestempelde, reageerde des tijds verheugd. „Wanneer De Her berg in zijn oude glorie zal herrij zen, zal dit de al oude sfeer in Kloetinge doen herleven." VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2015 OOST-SOUBURG. De film J. Kessels, die op 23 september het Neder lands Filmfestival opent, heeft in Erik de Bruyn niet alleen een Zeeuwse regisseur, de muziek is grotendeels ook door Zeeuwen ver zorgd. historische pand in de verkoop, foto Izaak Verkeste door Luc Oggel De Herberg aan het Geertesplein in loetinge. De huidige eigenaar doet het Aad Bruijns www.herberg-film.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41