Een van de laatste Zeeuwse Esperantisten houdt kunsttaal levend ZEELAND 5 Simon Smits uit 's-Heerenhoek blijft zich inzetten voor de kunsttaal Esperanto. 'Dan is iedereen gelijk.' Veilinghuis Korendijk Woning op slot na huisuitzetting Het moet ergens begin jaren zestig zijn geweest toen Simon Smits het so cialistische nieuws in Esperanto op de radio hoorde. „Wat een goed idee", dacht ik toen. „Mensen leren met veel moeite Duits of Frans of En gels. Een hulptaal die iedereen ge makkelijk kan leren, zou een hele ver betering zijn." Dat geldt wat Smits betreft van daag de dag nog altijd. Hij laat een fo to uit de PZC zien. De Rus Poetin, de Fransman Hollande, de Duitse Mer kel en de Oekraïner Porosjenko zit ten op een rijtje. „Welke taal zouden ze gebruiken? Ik denk dan: spreek Es peranto. Dan is iedereen gelijk!" Op zijn salontafel ligt een boekje uit de naoorlogse jaren. Auto's rijden over een brede weg door een tunnel in een rots van vreemde talen op weg naar het 'internationaal begrijpen'. De weg staat voor het Esperanto. Aan het Esperanto - wat zoveel be- tekent als hoop - ligt een ideaal we reldbeeld van begrip tussen de volke ren ten grondslag. Smits volgde een schriftelijke cursus bij het Neder lands Taleninstituut en werd lid van een Esperantistenclub in Den Haag. In zijn toenmalige woonplaats Zoeter- meer gaf hij les aan collega's en later werd hij secretaris van de Nederland se Katholieke Esperantistenvereni- la birdo de vogel la mano de hand la amiko de vriend la somero de zomer la domo het huis ging. Het ideaal van het Esperanto ten spijt, was de beweging in die ja ren, net als de rest van de samenle ving verzuild. De katholieke vereniging bestaat inmiddels niet meer. Van de ruim duizend leden uit de jaren zestig ble ven er uiteindelijk nog maar een paar over. De vereniging ging op in een al gemene Nederlandse. Het aantal mensen dat het Espe ranto machtig is, is niet exact be kend. Schattingen variëren van ïoo.ooo tot 2 miljoen wereldwijd. Smits bezocht deze zomer nog het honderdste jaarcongres in Lille: Uni- versala Kongreso de Esperanto. „2600 mensen vanuit de hele wereld kwa men hier naartoe." Esperantisten houden op allerlei manieren contact met elkaar. Aan zijn jaren in de Esperantistenbewe- ESPERANTO ging heeft hij internationaal contac ten overgehouden. „Zo ben ik een paar keer in een Pools dorp geweest waar toevallig heel veel mensen Espe ranto spreken." Tien jaar geleden verhuisde Smits naar Zeeland. In de provincie zijn nog een paar mensen met wie Smits Esperanto kan spreken. Hij heeft voor de zomervakantie via de Zeeuw se Volksuniversiteit gepoogd een klas je met Esperanto-leerlingen op te zet ten. „Helaas was er toen te weinig be langstelling. Maar ik geef niet op. Mensen die Esperanto willen leren, kunnen zich bij mij melden. In vijf tien lessen is de taal te leren." Dependance van het Zeeuws Veilinghuis Taxatiedag Kunst Antiek zaterdag 12 september van 10.00 - 17.00 uur a vy VA-, Veiling zaterdag 19 september van 10.00 - 17.00 uur Kijkdagen: 17 en 18 september Grote collectie antiquarische boeken! Korendijk 28 4331 HP Middelburg Tel. 0118-750429 Catalogus: www.veilinghuiskorendijk.nl VLISSINGEN. De woning die op last van de gemeente gis terochtend voor tien uur moest zijn verlaten, is dicht. Woningcorporatie l'Escaut heeft de sloten vervangen en de bewoners, een moeder met haar drie kinderen (4, 9 en 14 jaar) zijn weg. Zij moesten eruit omdat in de woning onlangs bijna veer tig gram cocaïne is gevon den. Die had haar ex-man daar verstopt, zo betoogde de bewoonster dinsdag nog tevergeefs bij de rechtbank in een poging de huisuitzet ting te voorkomen. VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2015 Wie wil nog Esperanto leren? ESPERANTOWEGl u-w a u t- I'HWI de weg met?" Ach kindje, sommigen weten niet dat er een »eg is pn ondefCT willen de weg -vet gebruiken omdat hij kunstmatg u, BE WEG NAAR INTERNATIONAAL BEGRIJPEN De route over de Esperantoweg leidt naar internationaal begrijpen. door Theo Giele Simon Smits met het programmaboek van het jaarcongres. Op de achtergrond de groene vlag van het Esperanto, foto Izaak Verkeste Esperanto is een kunst taal ontworpen door de Pools-Joodse oogarts Za- menhof in 1887. Zijn ideaal: een gemakkelijk te leren neutrale taal, waarmee mensen van al le nationaliteiten en cul turen met elkaar kun nen communiceren. Simon Smits' e-mailadres is: spsmits@hotmail.com www.esperanto-nederland.nl schade herstellen is vaak goedkoper dan je denkt 'rr""lc. utoschadeteam.nl Kijk op www.checkjeschade.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37