Zelfdoding vaker bij Z-Vlaamse mannen Geen stroom, geen raad Eén loket voor klachten, claims en schademeldingen over Nieuwe Sluis Nieuwerkerk steunt pakketjesman die aan de kant is gezet ZEELAND 3 Joeri Steenbakker is al jaren dé knuffel- bezorger van Schouwen-Duiveland. Nu heeft Post.nl hem ineens niet meer nodig. 'Joeri bezorgt met liefde. De hond mag hem zelfs' De klanten van Joeri Steenbakker zijn in rep en roer nu hij als zelfstandig pakketbe zorger door Post.nl aan de kant is gezet, nadat hij in juli had meege daan aan de grote staking bij de post. Tot onvrede van veel van zijn klanten in Nieuwerkerk. „Hij is al tijd vriendelijk, vrolijk, enthou siast en sociaal. Hij weet precies waar hij de pakjes neer moet zet ten. De hond mag hem zelfs", zeg gen ze verontwaardigd. Sinds een jaar of tien crosst Steenbakker door verschillende Duivelandse dorpen en door Zie- rikzee. „Hij ziet iedereen en ieder een kent hem. Joeri hoort op het eiland", zegt Cor van Emmerik van beveiligingsbedrijf Ricor uit Zierikzee. Steenbakker heeft sleu tels en toegangspasjes van ver schillende huizen en bedrijven op zak, waaronder dat van Van Emmerik. „Hij weet precies wat te doen en hoe we het willen. Joe ri is volledig te vertrouwen en denkt met iedere klant mee." De zzp'er uit Borssele is over rompeld door de vele steunbetui gingen die binnenkomen. „Ik doe gewoon mijn werk, dus ik had dit nooit verwacht. Nu blijkt de im pact megagroot te zijn. Dat doet me erg goed." Steenbakker sloot zich met een paar andere Zeeuwse colle ga's in juli aan bij de lande lijke staking om te pleiten voor betere arbeidsom standigheden en verdien sten. Daarbij blokkeerden ze een halve ochtend het depot in Goes. Ook legde hij een week zijn werk neer. Die werkonderbreking is vol gens woordvoerder Herbert Brinkman van Post.nl geen reden om de vervoersovereenkomst met Steenbakker op te zeggen. Op de specifieke zaak kan Brink man niet ingaan, maar in zijn al gemeenheid gaat het om onderne mers die in het verleden tot op heden 'ongewenst gedrag hebben vertoond als intimidatie, bedrei ging en blokkade'. Deelname aan de recente blokkade alleen is vol gens Brinkman ook geen reden om het contract te verbreken. „Die acties waren de druppel." Pakketbezorger Joeri en on gewenst gedrag? Zijn klan ten kunnen zich er niets bij voorstellen. Ze sturen berichtjes naar Post.nl en overwegen zelfs een petitie op te stellen. „Die jongen be zorgt altijd alles netjes en op tijd. Vanuit de hele wereld krijgen wij dure materialen toegestuurd. Dan is het wel belangrijk dat die pak ketten correct worden weggezet", vindt Van Emmerik. Of zoals zijn Nieuwerkerkse klant Marleen van den Hoek het kort maar krachtig verwoordt: „Joeri bezorgt met liefde." Terwijl landelijk het aantal zelf dodingen de afgelopen jaren dui delijk is gestegen (met in 2014 een kleine daling van 1854 naar 1835), ligt het aantal in Zeeland al sinds 2008 tussen de 40 en 45, met als enige uitschieter 49 in 2010. Tus sen 1999 en 2007 kwam zelfdo ding in Zeeland beduidend min der vaak voor. De Zeeuwse cijfers over afgelo pen jaar zitten ongeveer op het landelijk gemiddelde: 10,8 men sen per 100.000 inwoners kozen zelf voor de dood. Dat aantal is - net als voorgaan de jaren - in de provincie Gronin gen veruit het hoogst (15,1) en in Flevoland met afstand het laagst (6,5). In Zeeland gaat het om relatief veel Zeeuws-Vlaamse mannen: vijftien afgelopen jaar. In de rest van de provincie waren het er veertien, juist het laagste aantal sinds 2004. Bij ruim twee op de drie geval len van zelfdoding gaat het om een man. ZIERIKZEE. Het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland in Zierikzee is gistermiddag getroffen door een stroomstoring. Door onbekende oorzaak sloeg tegen 15.30 uur de hoofdzekering door. Hierdoor was er geen licht. Ook de geluidsinstallatie deed het niet. Ambtenaren en bestuurders konden op hun laptops met accu doorwerken. De geplande vergade ring van de raadscommissie Sa menleving en Bestuur kon echter niet doorgaan en werd verzet naar volgende week. VAN DE VOOR PAGINA Hoe eventuele schade veroor zaakt door de bouw van de Nieu we Sluis, afgewikkeld zou wor den, was steeds het heikele punt op bewonersbijeenkomsten. De angst is groot dat zich herhaalt wat in de jaren zestig van de vori ge eeuw is gebeurd. De bouw van de West- en Oostsluis leidde toen tot veel schade aan panden in de Terneuzense binnenstad. Voor de Nieuwe Sluis zal geen grondwater worden onttrokken, waardoor de kans op schade veel kleiner is. Voor alle zekerheid wil de Terneuzen wel harde afspra ken maken en die zijn geworden: één klachtenloket en 'de Staat draagt zorg voor spoedige, ade quate afhandeling van claims'. Terneuzen geeft gehoor aan vrees voor schade door bouw Nieuwe Sluis naar aanleiding van problemen in jaren zestig. De bouw van de Nieuwe Sluis - ten zuiden van de huidige Mid- densluis - moet in 2017 beginnen en vóór eind 2021 afgerond zijn, staat als streven in de bestuurs overeenkomst. Een andere af spraak is dat de huidige T-krui- sing bij het kantoor van Zeeland Seaports een rotonde wordt. Terneuzen profiteert trou wens financieel van de bouw. De gemeente betaalt 1,5 miljoen eu ro mee als regionale partner, maar ontvangt bijna 5 miljoen eu ro bouwleges. Met de sluis is een investering gemoeid van maxi maal 920 miljoen euro, exclusief btw. Vlaanderen en de haven Gent betalen het leeuwendeel. VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2015 Konimm Ga niet weg! Bewoners van Nieuwerkerk proberen op ludieke wijze hun favoriete bezorger Joeri tegen te houden, foto Dirk-Jan Gjeltema Met z'n allen achter knuflèlbezorger Joeri door Esme Soesman VLISSINGEN. Het aantal Zeeuwen dat kiest voor zelfdoding is vorig jaar iets gedaald. Afgelopen jaar no teerde het Centraal Bureau voor de Statistiek 41 gevallen in de provin cie. In 2013 waren dat er 45. door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Voor klachten, claims en schademeldingen vanwege de bouw van de Nieuwe Sluis bij Ter- neuzen komt één loket. De ge meente Terneuzen heeft dit vast gelegd in een bestuursovereen komst met de rijksoverheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35