Zeeuwse clubs in geel of rood-wit Voorlopig valt er bij ZB niets te bezuinigen Eeke van der Veen leidt commissie zorg Verdoofde vis Kleur 2 ZEELAND COMMENTAAR Dat we weinig weten van de pijnbeleving van vissen is geen excuus De visserijsector staat vooralsnog niet te juichen bij het idee om voortaan alle gevangen vissen te verdoven voor ze worden gedood. Het is een methode die hier en daar al wordt toegepast, maar die nog niet echt aan slaat. De vissers zien op tegen de extra kosten. Voor viskwekers is het nog wel te doen, maar de veel grilliger vangst op open zee is veel moeilijker te behandelen. Die loopt sterk uiteen qua soort, leeftijd en afmeting. Voor de bio-industrie geldt de wettelijke verplichting om dieren voor de slacht buiten bewustzijn te brengen. Dat we relatief wei nig weten van de pijnbeleving van vissen is geen excuus om het bij deze dieren anders te doen. Directeur Foort Lokerse van de Zeeuwse visveilingen wil er pas aan als de consument het vraagt. Zo houdt hij zich behoorlijk op de vlakte. Want verantwoord om gaan met vis is niet alleen een kwestie van economie. Toch is de houding van Lokerse wel te billij ken. Want de visserijsector hoeft de consument geen beschaving bij te brengen. Beide partijen horen te beseffen dat verdoven de juiste weg is. Als het lukt om dat voor een aanvaardbare prijs te doen, kan het de visconsumptie zelfs aanjagen. Maar het zal wel even duren voor we alle gevangen vis zo kunnen behandelen. VLISSINGEN. De meeste Nederland se voetbalclubs spelen in een rood shirt. In Zeeland blijkt een geel shirt of rood met wit shirt echter het populairst. Dat blijkt uit onder zoek dat online winkelplatform be- slist.nl op basis van data van de KNVB heeft uitgevoerd naar de po pulairste clubkleuren van Neder landse voetbalclubs. Vooral de dominantie van de kleur geel in Zeeland is opmerke lijk, want in provincies als Flevo land en Overijssel komt deze kleur niet eens bij de acht meest gekozen clubkleuren voor. In Zee land voetbalt 12,6 procent in een shirt waarin geel vertegenwoor digd is. Voorbeelden zijn clubs als FC Dauwendaele, Hoofdplaat, Koe wacht, Schoondijke, Kwadendam- me, Colijnsplaatse Boys, Walche ren, Oostkapelle, HVV'24 en Tho- lense Boys. Eenzelfde percentage (12,6 procent) voetbalt in een rood-wit shirt, zoals VC Vlissin- gen, Kapelle, Spui, Zeeland Sport en Sluis. Een volledig rood shirt (11,6 procent) staat in Zeeland op plek drie. In heel Nederland is een rood shirt met 10,1 procent het po pulairst. Almanak Wat was Meivin uit Philippine trots dat hij de Colour your day Run in Terneuzen had gelopen. Er was na af loop geen wit plekje meer te zien op zijn shirt. Een mooi souvenir. Als je het in een emmer met water en azijn zet, blijven de kleuren er mooi inzit ten, zo vertelde hij toen hij zijn met verfpoeder besmeurde shirt thuis af gaf. Dat van de azijn was zijn behulp zame pa even vergeten. Met het spier wit geworden shirt in zijn handen kwam hij stralend de kamer binnen: „Kiek 's, alle verve is tur uut." Vrouw gewond bij straatroof Een 51-jarige vrouw is woensdagavond in Terneu zen lichtgewond geraakt toen een man probeerde haar handtas te stelen in de Walstraat. De straat roof gebeurde rond 22.00 uur toen de vrouw na een cafébezoek naar huis liep. Een blanke man met een witte jas greep haar tas vast en probeerde die te stelen. De vrouw verzette zich en gilde. Door de wor steling viel zij op de grond. De overvaller vluchtte zonder tas in de richting van de Burge meester Geillstraat. Deur Zeeuwse Gronden open Alle locaties van Zeeuwse Gronden, waar mensen met een psychiatrische ziekte wonen of naar de dagbesteding gaan, zetten morgen hun deuren open. Tussen 14 en 17 uur is ie dereen welkom in de zes locaties in Terneuzen, en die in Axel, Hulst, Ovezan- de en Middelburg. Op sommige locaties zijn ex traatjes, zoals een high tea of live muziek. Program ma en de adressen zijn te vinden op de website www.zeeuwsegronden.nl. Mariniers in monding Theems De (ex-)mariniers die van uit Vlissingen al roeiend de oversteek naar Enge land maken zijn aangeko men in de monding van de Theems. Gistermiddag wachtten de vier sloepen, begeleid door een lan dingsvaartuig, ter hoogte van Margate op gunstig tij waarna vervolgens rich ting Londen werd geroeid, waar ze vandaag hopen aan te komen. Deze Dutch Marines Rowing Challen ge moet geld opleveren voor hulp aan oud-mari niers. Tractor kantelt, berijder gewond De bestuurder van een tractor is gisterochtend in Hengstdijk gewond ge raakt toen zijn voertuig kantelde. Het ongeluk ge beurde op de Zuiddijk. De tractorbestuurder reed over de Campensedijk en vloog uit de bocht, moge lijk door een technisch mankement. De brandweer werd opge roepen en de bestuurder is met onbekend letsel per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis in Terneu zen. De opluchting was voel baar. Ruim vier jaar nadat voor het eerst het woord 'fusie' viel, is de samensmelting van Zeeuw se Bibliotheek en Scoop een feit. Vol zelfvertrouwen en elan pre senteerde de nieuwe organisatie, kortweg ZB geheten, zich gister middag in eigen huis aan alle be trokken partijen. Daarbij onthul den commissaris van de Koning Han Polman en burgemeester Harald Bergmann van Middel burg het logo van de fusie-instel ling en repten beiden van 'een zeer mooie dag' en 'een nieuwe toekomst'. Directeur Per ry Moree blikte toch ook even te rug op het lange, moeizame fusie traject dat 'ieder een snel zal wil len vergeten' en dat gepaard ging met 'de grootste bezuiniging in de geschiedenis van het Zeeuwse bibliotheekwe zen': twee miljoen euro op jaar basis'. Het gevolg is dat in totaal zo'n dertig mensen moesten vertrek ken en dat de beide instellingen volledig door hun financiële re serves heen zijn. De bodem is dus bereikt. „Er valt in deze orga- JARENLANG PROCES nisatie qua bezuinigingen mini maal een decennium lang niets te halen", waarschuwde Moree. Daar staat tegenover dat op ve le andere terreinen er alles te ha len valt, haastte Moree zich te zeggen. De ZB wil er zijn voor al le mensen die interesse hebben in de Zeeuwse cultuur, litera tuur en geschiedenis, wil 'we reldmarktleider in alles van en over Zeeland' worden. Het samengaan met Scoop, dat als 'planbureau' de ontwikke lingen in de provincie nauwlet tend volgt, is daarbij geen ver standshuwelijk maar een ge droomde liefde, aldus Moree. „De meerwaarde van het in huis hebben van on derzoek naar de Zeeuwse samen leving kan ik niet genoeg bena drukken." De ZB beoogt veel te zijn: bi bliotheek, plan bureau, digitaal portaal, ontmoe tingsplaats voor jong en oud, cul tureel centrum, broedplaats van talent - om maar een paar func ties te noemen. En natuurlijk, er wordt volop ingezet op samen werking, zoals met andere biblio theken, het hoger onderwijs en GGD. Daarnaast wil de ZB meer instellingen huisvesten, 'een huis met vele deuren' worden. ZBl Planbureau en Bibliotheek van Zeeland 'Als ZB willen we wereldmarktleider worden in alles van en over Zeeland' VLISSINGEN. Eeke van der Veen is benoemd tot voorzitter van de Commissie Toekomstige Zorg Zeeland. Hij volgt Victor Slenter op, die de beginfase van de com missie heeft begeleid. Deze is in april van dit jaar in gesteld om oplossingen te vin den voor de zorgproblemen in Zeeland. Dat heeft geleid tot een plan van aanpak, dat in juli is aangeboden aan minister Schip pers. Het plan wordt de komen de jaren samen met patiënten en zorgaanbieders uitgewerkt. Eeke van der Veen is momen teel onder meer landelijk voorzit ter van Zorgbelang Nederland. Eerder was hij voorzitter van de raad van bestuur van (voorlopers van) Agis Zorgverzekeringen en namens de PvdA lid van de Twee de Kamer, waar hij woordvoer der volksgezondheid was. Van der Veen, die al bijna veertig jaar een tweede huis in Zeeland bezit, heeft de ontwikke lingen in de zorg in de provincie steeds gevolgd. „Er ligt een heel goed plan van aanpak en het is nu zaak door te pakken. En daar bij steeds het belang van de in woners van Zeeland centraal te stellen", zegt hij. De commissie bestaat verder uit gedeputeerde Ben de Reu en Wim van der Meeren, voorzitter raad van bestuur van CZ. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN TERNEUZEN LONDEN HENGSTDIJK door Rolf Bosboom In 2011 werd voor het eerst over fusie van ZB/Scoop gesproken. Aanleiding was de forse bezuini gingsoperatie van de provincie. Toen in 2012 de bezuinigingen nog forser uitpakten, kwam het proces in een stroomversnelling. De streefdatum, 1 januari 2014, werd bij lange na niet gehaald, vooral door moeizame besprekin gen over het sociaal plan. Met de fusie bezuinigt de provin cie twee miljoen euro per jaar. In de fusie investeerde zij eenmalig ongeveer vijf miljoen euro. Perry Moree directeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34