i TO@S Mistongeluk A58 is nu lesmateriaal voor de politie 'Op termijn alle vis aan boord bedwelmen' Met gulp 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Er is niets mis met frisdrank. Uw Mening ONEENS paul kusters werknemers vaak slachtoffer van wefstal Wie hielp ooit vluchteling? Zeelandbrug uur dicht Sportdorpen vallen af vrijdag Maan Leo Mijn teerbeminde echtgenoot is ja rig. Hoewel onze relatie als kaas en wijn (hoe ouder, hoe beter) is, lijkt mijn creativi teit waar het gaat om verjaardags cadeaus veeleer op nagellakre mover (snel vervluchtigd). Ieder jaar voel ik weer de druk om met een presentje te komen dat niet al leen fraai oogt, maar ook de ultie me uiting is van mijn liefde: een zware opgave. Maar dit jaar had ik de wind mee; mijn gemaal wist Als een ware perverseling struinde ik het net af, met mijn neus tegen het scherm. namelijk exact wat hij wilde: 'strakke boxers met zo'n gat'. Ja, dat leest u goed: strakke boxers met zo'n gat. Bij voorkeur met een subtiel printje. Zonder grote merknaam op de band. Het liefst een multipack, zodat hij er lang mee kan doen. En met een gulp dus, ten behoeve van het piasge mak. Die opdracht bleek echter moeilij ker dan verwacht: de strakke boxer met gulp is een uitstervend ras. Na een aantal vruchteloze ex pedities en uiterst ongemakkelij ke momenten in de niet-virtuele wereld (ik raad u ten zeerste af om als vrouw langer dan 30 minu ten mannenondergoed in een winkel te bestuderen: u krijgt ge heid een hoop vreemde blikken) verplaatste ik mijn zoektocht naar het digitale assortiment. Het probleem met het internet is echter dat het aanbod zo ontstel lend groot is dat je door de boxers het bos niet meer ziet. En niet el ke winkel beschrijft zijn waren even goed, waardoor zoekmachi nes niet het gewenste effect heb ben. Als een ware perverseling struinde ik dus het net af, met mijn neus tegen het scherm ge drukt om te achterhalen of er wel echt een piasgat aanwezig was. Van slip tot trunck, van hipster tot brief) van shapewear tot fun- derwear, na een aantal doorwaak te nachten heeft deze wereld geen enkel geheim meer voor mij. Maar het was de moeite waard: mijn echtgenoot krijgt een paar fe nomenale onderbroeken-met-gat voor zijn verjaardag. Als dat geen liefde is... Zeeland heeft nog plaats genoeg voor vluchtelingen. toosenhenk.nl G De redactie van de PZC is op zoek naar mensen in Zeeland die ooit een vluch teling of vluchtelingenge zin in hun huis hebben op gevangen. De redactie wil graag voor de rubriek 'Zo doen wij dat' met hen praten over hun ervaringen en over de lessen die ze eruit geleerd hebben. Heeft u ooit (een) vluchte lingen) in uw huis opge vangen, laat het ons weten. Mailen kan naar het adres redactie@pzc.nl, of bel naar de redactie: 0118-434000. De Zeelandbrug is vandaag tussen 10 en 11 uur volledig afgesloten voor het ver keer. Al het materiaal dat wordt gebruikt voor groot onderhoud aan de brug (in clusief verkeersborden) wordt van de ene naar de andere weghelft overgezet. Verkeer krijgt advies een andere route te kiezen. Bij de Zeelandbrug en bij de toegangswegen staan infor matieborden. Het groot on derhoud duurt nog tot en met 19 september. Sportdorp s'-Gravenpolder en sportdorp Wolphaarts- dijk zijn voorlopig van de baan. De subsidieaanvra gen voor beide projecten zijn afgewezen. Klooster- zande, Aardenburg, Oost burg, Hulst en Philippine zijn nog wel in de race voor een bijdrage. Sport dorp worden betekent dat er twee jaar volop aan dacht is voor beweging. Mensen Reactie? Tips? redactie@pzc.nl Volgende week is het een jaar geleden dat zich in dichte mist een drama voltrok op de Zeeuw se snelweg. Gaandeweg de och tend raakt het mobiele netwerk overbelast door het grote aantal mensen dat tegelijk begon te bel len. Het Rode Kruis besloot daar om de website ikbenveilig.nl te openen. De website was toen net gebouwd en getest. Het mistongeval was ook het eerste echt grote incident waar bij het Rode Kruis gebruikmaak te van een team social media-ex perts, die het internet afgraas den om in te schatten welke hulp waar nodig was. Twee doden vielen er op dins dag 16 september 2014: een mo torrijder en een automobilist. Twee zusjes raakten zwaarge wond. Bij verzekeraar ZLM staan nog zeven dossiers open van mensen die nog herstellen van verwondingen die ze opliepen. Verspreid over zeven kilometer snelweg deden zich verschillen de kettingbotsingen voor. In april dit jaar liet de officier van justitie weten dat het Open baar Ministerie alle betrokkenen als slachtoffer ziet. Niemand wordt vervolgd. De botsingen waren, gezien de extreme weers omstandigheden, onvermijde lijk. En de mist heeft het politie onderzoek bemoeilijkt. Nog steeds is de politie bezig met het vastleggen van informatie: bijna anderhalve meter ordners vol. Het bedwelmen gebeurt nu al aan boord van de PD-147 van Ekofish uit Urk. Gevangen schol komt in een apparaat terecht, waar de vis door een stroom stoot buiten bewustzijn raakt. Daarmee wordt voorkomen dat de vissen langzaam stikken of le vend worden gestript. De gefileerde schol ligt sinds eind juni in de Plus-supermark- ten, aangeprezen als 'visvriende- lijkste vangst'. De Vissenbescher- ming noemt dit een belangrijke stap in het verbeteren van vissen- welzijn. „Het is onze bedoeling dat bedwelming de algemene me thode wordt, ook Europees", zegt bestuurslid Paul Denekamp. De Vissenbescherming streeft er in overleg met de visserijsec tor naar dat in eerste instantie al le platvis wordt bedwelmd. Op termijn zouden ook methodes voor andere vissoorten moeten worden ontwikkeld, zoals haring en makreel. „Daar is tijd voor no dig, maar duidelijk is nu dat het principe van bedwelming bruik baar is", zegt Denekamp. De sector zeifis vooralsnog te rughoudend. „Als de markt het vraagt, zullen we die kant op moeten", zegt directeur Foort Lo- kerse van de Zeeuwse Visveilin- gen. „Of we er zelf in geloven, doet er dan niet toe. Maar het le vert geen meerwaarde op voor het product. Je krijgt er geen dub beltje méér voor. Als we deze kant opgaan, moet het wel Europabreed worden opgepakt. Dan heb je een gelijk speelveld." Bestuurslid Denekamp van de Vissenbescherming heeft begrip voor de aarzeling van de sector, ook gezien de investeringen die noodzakelijk zijn. „Maar het schuift wel op. We zijn er nu tien jaar mee bezig en je merkt dat het onderwerp inmiddels se rieus wordt genomen." 'Als de markt het vraagt, zullen we wel deze kant op moeten' M N BAAN Morgen in deze krant: Mist op de A58, een reconstructie van het on geluk. Wat gebeurde er een jaar geleden in de mist? Familieleden van de slachtoffers, automo bilisten, politieagenten en hulpverleners gaan terug naar die fatale ochtend in september. 783 reacties VLISSINCEN ZIERIKZEE 'S-GRAVENPOLDER VLISSINCEN René Jagt directeur van HZ-onderneming TWZ René Jagt is de nieuwe di recteur van TWZ. Deze dochteronderneming van de HZ bemiddelt bij stages en (bij)banen voor studen ten en afgestudeerden. Jagt gaat op 1 oktober aan de slag. Hij heeft ruim achttien jaar gewerkt bij Randstad, waarvan de laatste jaren als commercieel manager in Zeeland/Brabant. Jagt volgt Sil Wielemaker op, die in ja nuari overleed. door Ondine van der Vleuten VLISSINCEN. Het grote mistonge luk, vorig jaar op de A58, is lesma teriaal geworden op de Politieaca demie. De kettingbotsing vereiste samenwerking op alle niveaus en tussen allerlei organisaties; het was geen rampenoefening, maar een échte ramp. Vanuit het hele land werd meegekeken en hulp geboden. door Rolf Bosboom VLISSINCEN. Op termijn zou alle vis aan boord van vissersschepen moeten worden bedwelmd voor dat zij wordt gedood. De Vissen- bescherming voert daarover over leg met de visserijsector. Die laat ste stelt zich afwachtend op. Foort Lokerse, directeur visveiling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2