Rabo en ABN Amro optimistisch over economische groei Huren minder vaak maximaal verhoogd Rapport toont groei vacatures in technische beroepen 24 ECONOMIE Topman UWV wil inzetten op het omscholen van werkloze mbo'ers. 'Ze zijn hard nodig de komende jaren.' AMSTERDAM. Het aantal banen in technische beroepen en ICT neemt in rap tempo toe. Dat constateert het UWV in een arbeidsmarktrapportage over technische en ICT-beroepen die vandaag verschijnt. Uit het document blijkt duidelijk dat de crisis in de techniek voorbij is: het aantal nieuwe vacatures groeide van 20.000 per kwartaal eind 2012 naar bijna 29.000 nu. In steeds meer sectoren lukt het werkgevers niet om voldoende geschoold personeel te vinden, zowel voor lagere als hogere functies. Inmiddels is er een flink tekort aan lassers, elektromonteurs en pijp- fitters. In de ICT zijn het met name hogere functies op HBO en universi tair niveau - programmeurs, data- en securityspecialisten - waar vraag naar is. „Dit rapport laat zien dat er perspectief zit in de techniek en ICT en dat het aantal vacatures groeit", reageert Tof Thissen, directeur van het UWV Werkbedrijf. „Er liggen vol op kansen voor mensen met een tech nische achtergrond." De verwachting is dat het aantal banen in de techniek en ICT komen de jaren blijft groeien. Het aantal va catures ligt nog steeds onder het ni veau van voor de crisis. Komende ja ren gaan er bovendien veel oudere werknemers met pensioen. Thissen: „We verwachten flinke tekorten." Het UWV zet in op twee oplossin gen: allereerst zitten er nu 50.000 werkloze mbo-technici in de bakken De verwachting van het UWV is dat het aantal banen in de techniek en ICT blijft groeien van de uitkerings- en arbeidsmarktin stantie. „Een substantieel deel valt om te scholen via speciale trajecten." Thissen wijst op een succesvol pro ject in de Achterhoek waar in een jaar tijd bijna 60 werkloze technici tot verspaners zijn omgeschoold. „Een indrukwekkende score." Pro bleem is dat de omscholingstrajecten vaak kleinschalig zijn. „In samen spraak met het bedrijfsleven en de overheid hopen wij er meer van de grond te krijgen." Goed nieuws is dat het aantal scho lieren dat een bèta-profiel kiest of een technische studie gaat doen, sub stantieel toeneemt. „Het Techniek Pact, dat in 2013 door de overheid, be drijven en scholen is gesloten, werpt vruchten af', zegt Doekle Terpstra, door minister Asscher (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) is aangesteld als aanjager. „De aandacht voor tech nische beroepen neemt toe, het ima go verbetert", zegt de voormalige CNV-topman. „Toch zijn we er nog lang niet. Techniek wordt nog steeds belangrijker in onze maatschappij en raakt vrijwel alle sectoren." Hij pleit daarom voor meer voorlichting op scholen. Ook moeten scholieren op jonge leeftijd al een kijkje kunnen ne men bij maakbedrijven. Ook Terpstra ziet veel in omscho ling van werkloze technici. „We moe ten vooral per regio kijken waar de mogelijkheden liggen." Financiering zou volgens hem kunnen komen uit de Opleidings Ontwikkelingsfond sen, waar vaak voldoende geld in zit. „Er ligt nog een arbeidspotentieel dat we niet mogen laten zitten." Dit jaar eindigt de groei iets bo ven de 2 procent, volgend jaar be hoort 2,5 procent of zelfs 2,75 pro cent tot de mogelijkheden. Dat voorspellen Rabobank en ABN Amro in ramingen. De voorzichti ge voorspelling (2,5 procent) voor 2016 komt van ABN, de meer opti mistische van Rabo. Als de voor spellingen bewaarheid worden, zijn het voor Nederland de beste economische cijfers sinds 2007. De aantrekkende werkgelegen heid en de lastenverlichting die het kabinet in het vooruitzicht heeft gesteld geven de consump tie volgend jaar een extra impuls. Daarnaast helpt de relatief zwak ke euro de export, ondanks een mogelijk dalende vraag vanuit op komende markten. Rabobank waarschuwt wel dat nog niet ie dereen volop zal profiteren. Hoe wel de werkloosheid daalt, staat die nog altijd op een hoger niveau dan voor de crisis. „Er is nog een lange weg te gaan voordat alle schade weer is gerepareerd", aldus de bank. ABN Amro wijst er op dat de groei in Nederland nog hoger had kunnen uitvallen, als de gaswin ning in Groningen niet was be perkt. Volgens de bank scheelt de daling van de gasopbrengsten dat ongeveer en half procent aan eco nomische groei. Waar zwakte in opkomende markten de groei van de wereld economie dit jaar afremt, doet de Nederlandse economie er juist een schepje bovenop, stelt het op timistisch getoonzette kwartaalbe richt van Rabobank. De groei van het Nederlandse bruto binnenlands product (bbp) is stukken sterker dan vorig jaar (0,9 procent), en wordt bovendien breder gedragen, met substantiële bijdragen van zowel de export als de binnenlandse bestedingen. Toch is de voorspelde groei niet gegarandeerd. Er kunnen kinken in de kabel komen, zo waarschu wen beide banken. De grootste be dreiging - de terugval in China - kan ook onze export treffen, zeker waar het gaat om grondstoffen als olie en gas. Verder denkt Rabo bank dat de situatie in Grieken land slechts tijdelijk van de radar is verdwenen. Daardoor, en omdat de inflatie laag is, bleef de gemiddelde huur- stijging beperkt, aldus het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De huren mogen elk jaar op 1 juli worden verhoogd. Sinds 2013 bepaalt niet alleen de inflatie maar ook het inkomen met welk percentage. Hoe meer de huur der verdient, hoe meer de prijs verhoogd kan worden. Juist bij sociale huurwoningen werd die ruimte de afgelopen twee jaar vaak maximaal benut. Daardoor zagen de mensen met de laagste inkomens hun huren alsnog het hardst stijgen van allemaal. Dit jaar kreeg ruim een derde van de huurders de maximale huurstij- ging voor de kiezen, dat was twee jaar geleden nog meer dan twee keer zoveel. Met name bij sociale huurwoningen waren ver huurders een stuk milder. Ge middeld zijn huurders die in het zelfde huis bleven wonen dit jaar 1,9 procent meer huur gaan betalen. Dat was in 2013 en 2014 nog respectievelijk 3,9 en 3,7 pro cent. Als er nieuwe huurders in een woning komen, heeft de ver huurder veel meer ruimte om zijn prijs te verhogen. In dergelij ke gevallen ging de huur dit jaar met een kleine 10 procent om hoog. De totale huurstijging, met of zonder bewonerswisse ling, kwam uit op 2,4 procent, na stijgingen met 4,7 en 4,4 procent in 2013 en 2014. Tekort dreigt aan lassers, ICTers en andere techneuten door David Bremmer In de scheepsbouw, hier bij Damen Shipyards in Corinchem, is al langere tijd een personeelstekort. foto Lex van Lieshout/ANP door Sander van Mersbergen UTRECHT. De Nederlandse econo mie zal dit jaar en in 2016 groeicij fers laten zien die lange tijd voor onmogelijk werden gehouden. DEN HAAG. Woningverhuurders hebben dit jaar aanzienlijk min der vaak de maximale huurverho ging doorgevoerd dan in de afge lopen twee jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24