Blaszka: in de voetsporen van Kops SPORT 21 Schippers in zandbak Poels wint in Engeland Skikampioen Raich stopt m „Joost speelde schitterend", zo complimenteerde golflegende Tom Watson zijn collega. „Hij had volledige controle over de bal." Daar ontbrak het eerder dit jaar nogal eens aan, erkende Lui ten. Het seizoen verliep voor de Bleiswijker, die dit jaar voor het eerst maandenlang zijn geluk be proefde op de Amerikaanse Tour, nogal wisselvallig. Topklasserin- 'Ik was eerst nog wat zenuwachtig, maar daarna zag ik de oude Joost terug. Het gaf mij kippenvel' gen werden te vaak afgewisseld met anonieme voorstellingen. De afgelopen drie weken ging hij met coach Phil Allen terug naar de basis. De urenlange trainings sessies hebben hun uitwerking niet gemist, zo concludeerde de Britse coach opgetogen. „Ik ben heus geen wonderdok ter", aldus Allen. „Maar we had den eindelijk weer eens tijd om samen te trainen. Dat had hij ge mist, ik ook trouwens. Hoe vaker Joost zijn coaches ziet, hoe beter hij gaat spelen. We hebben naar zijn swing gekeken en zijn drie weken geleden begonnen om zijn linkerhand te veranderen. Letterlijk binnen tien minuten sloeg hij de ballen strak", beweer de Allen. „Ik liep voor het eerst dit jaar met heel veel vertrouwen de tee op", vulde Luiten aan. Dat groeide gisteren alleen maar, zeker na een kunststukje op zijn eerste hole. Met een bun ker- shot ('af en toe moet je wat geluk hebben, dit was een bo nus') pende hij meteen een bir die op zijn scorekaart. Luiten sloot de eerste negen holes af met -2, in de laatste negen stond er geen maat op hem. „De start was oké, niet super. Ik zal van daag niet klagen... Ik heb goed, slim en redelijk geduldig ge speeld", zo concludeerde hij. „Onderweg naar de eerste tee kon ik meteen gaan spelen, in plaats van dat je moet nadenken over je techniek. Want als je geen gevoel hebt en de ballen niet lekker slaat, scoor je ook niet zeven onder par." Allen zag het vertrouwen bij Luiten geleidelijk terugkeren. Met de extra paar ogen van zijn coach(es) in de buurt, lijkt de vorm die hij zo lang ontbeerde precies op tijd hervonden. „De birdie op de tiende was briljant", vond Allen. „Ik was op de eerste drie holes nog wat zenuwachtig, maar daarna zag ik de oude Joost terug. Vanaf de vierde ging hij los. Dan zie ik hem op de tee staan en denk ik: hij heeft hem. Het gaf mij kippenvel", bekende de Brit. „Het kippenvel dat ik vo rig jaar op de Masters ook had, dat goede gevoel." Luiten nestelde zich met zijn dagscore van 63 keurig bovenin, op een gedeelde vierde plaats. Paul Lawrie en Wade Ormsby voeren de ranglijst met 61 (-9) aan. Het regende gisteren bir dies, volgens Luiten omdat de baan vrij zacht is. „Dat speelt wat gemakkelijker." Voor de Bleiswijker, in 2023 winnaar van het KLM Open, is het zaak de ge zegende openingsdag vandaag een passend vervolg te geven. Vo rig jaar slaagde hij daar in de Zandvoortse duinen op vrijdag niet goed in. „Ik zal aanvallend blijven spelen, want je moet hier birdies maken. Om op zondag mee te doen, moet je naar twin tig onder par. Ik ga mijn voet nu niet van het gas halen." GOOD 'bv Dafne Schippers over weegt een uitstapje naar de zandbak. De Nederland se sprintster gaat in 2016 mogelijk verspringen. De atlete denkt meer dan 7 me ter te kunnen halen. Op de Olympische Spelen in Rio richt ze zich echter volledig op de sprint, zei Schippers. Een eventueel uitstapje naar het versprin gen is Schippers niet vreemd. Ze verbrak vorig jaar het Nederlandse re cord op de NK atletiek. Dat record van 6,78 meter staat nog steeds. Wout Poels heeft de vijfde etappe in de Ronde van Groot-Brittannië gewon nen. De Nederlander van Team Sky viel op de slot klim naar Hartside Feil aan en kwam solo over de streep. Achter hem werd de Noor Edvald Boasson Hagen tweede, de Spanjaard Benat Intxausti werd derde. Ook Steven Kruijswijk zat in de kop groep. Hij eindigde als zes de. Ritwinnaar Wout Poels staat in het klassement één seconde achter Boasson Ha gen. Tweevoudig olympisch ski kampioen Benjamin Raich zet een punt achter zijn lange en succesvolle car rière. De 37-jarige Oosten rijker vindt het mooi ge weest. Raich mist de moti vatie om door te gaan tot de Winterspelen van 2018 in Pyeongchang. Hij is sa men met zijn vrouw Mar lies Schild, een voormalig topskiester, in afwachting van hun eerste kind. Raich won in 2006 in Turijn goud op de slalom en reu zenslalom. Hij won daarnaast drie wereldtitels. „Ik had ook niet verwacht dat het zó goed zou gaan", aldus de Lim burgse (23). „Ik was al voor de laat ste wedstrijd zeker van Rio, de eer ste acht kwalificeerden zich." Bert Kops was 43 jaar geleden de laatste Nederlandse worstelaar die zich voor de Spelen plaatste. Hij kwam niet in actie omdat hij na de terreuraanslag op de Israëli sche ploeg naar huis is gegaan. „Ik ken Bert al heel lang. Ik ben lid van zijn club in Amsterdam. Hij heeft er nooit over verteld, maar ik weet wat er is gebeurd." „Ik heb in Nederland geen goede trainingspartners. Daarom moest ik op zoek naar een andere situa tie. In Zweden was ik welkom. Ik- train daar nu met een stel sterke meiden." „Ik heb altijd financiële hulp van uit Papendal gehad, maar omdat ik vorig jaar de norm niet haalde, ben ik de A-status toen helaas kwijtgeraakt. Door deze derde plaats op de WK heb ik 'm weer te rug. Dat is natuurlijk heel prettig. Ik kan nu alle trainingskampen be talen." „Ja, eigenlijk wel. De dames die straks bij de Olympische Spelen zijn, waren ook hier bij de WK in Las Vegas." VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2015 (V/AOTKWsolHj door André Venema ZANDVOORT Net als een jaar gele den kende Joost Luiten (29) een droomstart in de duinen. Met een indrukwekkende scorekaart tank te hij zelfvertrouwen, vermaakte het publiek en stelde zijn kandida tuur voor de eindzege. Phil Allen coach Joost Luiten iM V; foto ANP ATLETIEK WIELRENNEN SKIËN UITSLAGEN WIELRENNEN Ronde van Spanje. Achttiende etappe, Roa - Riaza: 1. Roche (Ier) 204 km in 5.03.59, 2. Zubeldia (Spa), 3. Concalves (Por) 0.18, 4. Valverde (Spa) 0.38, 5. Cha ves (Col), 6. Rodriguez (Spaj, 11. Aru (Ita), 12. Majka (Pol), 15. Dumoulin, 24. Roosen 1.21, 55. De Kort 8.45, 74. Lindeman 12.00, 96. Teunissen 18.32, 100. Van Win den, 110. Danny van Poppel 21.36, 122. Keizer, 137. Stamsnijder, 139. Tjallingii, 149. Boy van Poppel. Niet gestart: o.a. Terpstra. Algemeen klassement: 1. Dumoulin 73.45.13, 2. Aru 0.03, 3. Rodriguez 1.15, 4. Majka 2.22, 5. Quintana (Col) 2.53, 6. Valverde 3.15, 7. Chaves 3.30, 64. De Kort 2.12.02, 92. Roosen 2.4424, 99. Lindeman 2.50.48, 101. Teunissen 2.53.16, 119. Van Winden 3.11.23, 140. Tjallingii 3.27.10, 145. Danny van Poppel 3.31.06, 154. Kei zer 3.43.20, 158. Stamsnijder 3.48.25, 162. en laatste Boy van Poppel 4.27.59. TENNIS US Open. Mannen, kwartfinales: Federer (Zwi/2) - Gasquet (Fra/12) 6-3 6-3 6-1, Wawrinka (Zwi/5) - Anderson (ZAf/15) 6-4 6-4 6-0. Vrouwen, kwartfinale: Halep (Roe/2) - Azarenka (WRu/20) 6-3 4-6 6-4. door Hans Klippus LAS VEGAS Voor het eerst zal er volgend jaar een vrouwelijke wor stelaar uit Nederland aan de Olym pische Spelen meedoen. Jessica Blaszka plaatste zich voor Rio door bij de WK in Las Vegas verrassend derde te worden. Jessica Blaszka (rechts) pakt brons in het duel met Hui Li uit China, foto EPA Ken jij het verhaal van Bert Kops? Jij woont en traint al ruim twee jaar in Zweden. Waarom? Krijg je steun van NOC*NSF? Als nummer drie van de wereld ben je in Rio medaillekandidaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21