Wie had kunnen denken dat Almeloërs in september 2015 tweede zouden staan? 20 SPORT Heracles was begin vorig seizoen de schlemiel van de eredivisie. Nu staat de club tweede. Hoe doen ze dat? Heracles-voorzitter Jan Smit staart al sinds de derby tegen FC Twente hele dagen naar de stand op de ranglijst, vertelt hij vijf dagen na die mooie avond op de businessclubavond. Want ja wel: Heracles staat op de tweede plek, achter Ajax. „Een schitte rend gezicht." Om er daarna met een aan toe te voegen: „Alsjeblieft, het is opportunisme ten top om te zeggen dat we na vier duels al suc ces hebben. Het is uniek, maar dat is het dan ook." Trainer John Stegeman mijdt het woord 'succes' het liefst. Ja, het is fijn om er goed voor te staan. Maar het is niet reëel om te denken dat zijn ploeg aan het ein de van de rit nog zo hoog staat, vindt hij. „Dat willen we wel, want we zijn ambitieus. Maar zaak is om ons zo snel mogelijk veilig te spelen, dat hebben we vanaf het begin gezegd. We wil len vaster worden, dat gaat stap voor stap." En er breken altijd min dere tijden aan, wil hij er maar mee zeggen. Wie had een jaar geleden kun nen denken dat Heracles in sep tember 2015 de naaste achtervol ger van koploper Ajax zou zijn? De ploeg stond na zeven duels stijf onderaan met nul punten. Maar juist dat slechte begin, heeft volgens Smit bijgedragen aan de positie waar de ploeg nu staat. „Het was veruit de meest interes sante tijd voor ons. Als het slecht gaat, mag je niet wegkruipen en moet je leiderschap tonen." Direc teur Nico-Jan Hoogma herinnert zich de pittige gesprekken intern. „Maar naar buiten toe bleven we rustig, geen paniek. We hebben de juiste beleidslijn gevolgd, zijn verder gegaan op de ingeslagen weg." Toen Stegeman werd aange steld als opvolger van de ontsla gen trainer Jan de Jonge (na vier duels), hoorde de directeur om zich heen de kritiek: 'hij is te jong, hij heeft geen ervaring'. „Maar wij kenden hem al heel lang en gelo ven in hem." In februari zette Stegeman Ous- sama Tannane een paar maanden uit de selectie, in potentie de bes te speler. Ook dat pakte goed uit. Heracles handhaafde zich en Tan nane kwam sterker terug. Smit: „Alles had fout kunnen gaan, maar dat gebeurde niet, we heb ben achteraf gezien de goede be slissingen genomen. Als de opposi tie van de supporters groter wordt, moet je achter je beleid blij ven staan. Anders gaat het fout." Rust dus, en het overtuigd blij ven van keuzes en beslissingen, als pijlers van het prille succes? „Nou, er zit ook acht jaar keiharde arbeid in. We hebben lang gevoch ten voor het nieuwe stadion, zijn doorgegaan na elke tegenslag", rea geert Hoogma. Nu is het zo ver: in een paar maanden tijd is het oude krakkemikkige onderkomen ver dwenen en pronkt Almelo met een gloednieuw, modern stadion. „Nu het bijna klaar is, merk je pas wat het doet met de club. Het geeft een boost aan de spelers, sup porters en personeel." „Hadden we geen toestemming gekregen voor een nieuw stadion, dan waren we als club in een neer waartse spiraal terecht gekomen, die niet te stoppen was", zegt de voorzitter, die een club als PEC Zwolle de afgelopen jaren tot zijn frustratie voorbij zag stuiven. Zo ver kwam het niet. „We zijn kern gezond, we zijn door de KNVB op nieuw ingedeeld in categorie 3. 'Jongens uit de buurt weten wat er gevraagd wordt en houden de huisstijl overeind' 'Zonder een nieuw stadion waren we in een neerwaartse spiraal terechtgekomen' Dat kunnen niet veel clubs zeg gen." Wat er op het veld gebeurt, is ook geen toevalstreffer. De trai ners in Almelo zijn Heracles-die- ren, hebben een verleden bij de club. Na twee jaar bij Vitesse te hebben gewerkt, keerde Hendrie Krüzen dit seizoen terug. „Die brengt me een bak voetbalkennis mee, hij is een echte praktijk man", zegt Stegeman. „Hendrie daagt me uit, triggert me. Maar we doen het samen: bij ons is het nooit 'ik', altijd 'wij'. Dat geldt voor de staf en de spelers." De trainer werkt dit jaar met een selectie die er vorig seizoen ook grotendeels was. „Dat is een voordeel, de spelers begrijpen ons, wij hen. Ze weten waar we naar toe willen. De nieuwe jongens zijn goed. Omdat we naar een klei nere selectie zijn gegaan, konden we kiezen voor meer kwaliteit. De weerstand op de trainingen is ho ger, daar word je als team alleen maar beter van." Het aantal Tukkers op het veld, vindt Smit ook een niet te onder schatten pluspunt. „Zes tegen FC Twente! Zij spreken dezelfde taal." Stegeman: „Het is mooi dat hier jongens uit de buurt spelen die het niveau aan kunnen. Ze weten wat er gevraagd wordt en houden de huisstijl overeind: normaal doen, altijd proberen te vernieu wen en hard werken." Jaar later is bij Heracles alles compleet anders door Fardau Wagenaar John Stegeman trainer Jan Smit voorzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20