Frisdrank is lekker ongezond Politie blijft toch kleine boetes innen 'Blijf slachtoffers 9/11 herdenken' Niet meteen in basispakket Dure nieuwe medicatie komt niet meer automatisch in het basispakket. Dit moet de zorguitgaven indammen. DALIAN. Nu komen medicijnen bij ziekenhuiszorg nog direct in het basispakket terecht, ook die met een torenhoog prijskaartje. Daar maakt minister Edith Schippers (Volksgezondheid) vanaf heden een einde aan, zo laat ze weten aan deze krant. Voortaan zet ze kostbare nieu we geneesmiddelen eerst in een zogeheten 'sluis'. Pas als het onaf hankelijke Zorginstituut vindt dat een kuur toegevoegde waarde heeft en Schippers een lagere prijs heeft bedongen, laat ze een medi cijn toe. Het gaat om geneesmidde len die een grote groep patiënten kunnen helpen en waarvoor geen alternatief op de markt is. „Ik streef ernaar om via deze maatregel het geneesmiddel toe gankelijk te maken in het zorgpak- ket en ook op langere termijn toe gankelijk te houden. Dat kan al leen als er sprake is van een aan vaardbare prijs en kosten", aldus de bewindsvrouw. Het besluit van Schippers is in grijpend, maar nodig. Recent waar schuwde de zorgminister dat er fors geprijsde medicijnen in de pijplijn zitten. Die zullen per mid del de zorgkosten met honderden miljoenen euro's per jaar laten op- lopen. Terwijl de uitgaven aan ge neesmiddelen voor ziekenhuizen jaarlijks al rond de 1,5 miljard euro liggen. Tijdens de zomervakantie zette Schippers voor het eerst een be handeling voor longkanker in de wachtkamer. Dat middel zou 50.000 euro per patiënt per half jaar gaan kosten en waarschijnlijk voor vele duizenden mensen ge schikt zijn. De totale verwachte kosten konden op 200 miljoen eu ro per jaar uitkomen. Overigens zal een middel dat - naar verwachting enkele maan den - in de sluis zit al wél beschik baar zijn voor artsen en patiënten. De producent betaalt die rekening dan zelf. Mensen blijven dus niet verstoken van een geneesmiddel, enkel omdat de minister eerst lage re kosten wil afdwingen bij de pro ducent. Onlangs uitte KWF Kankerbe strijding in een rapport nog be zorgdheid over de prijzen, toe gang en betaalbaarheid van nieu we dure kankergeneesmiddelen. KWF liet weten het 'onbespreek baar' te vinden dat een arts in de spreekkamer middelen op basis van financiële overwegingen niet kan voorschrijven. Artsen, verzekeraars en medicij nenmakers beseffen ook dat de medicijnkosten binnen de perken moeten blijven. Vorige week lan ceerden ze in deze krant nog een proef met een 'niet goed, geld te- rug'-constructie voor een medi cijn tegen een zeldzame vorm van beenmergkanker. Schippers was de afgelopen da gen bij het World Economie Fo rum in China, waar ze sprak over de betaalbaarheid van medicijnen. DEN HAAG. De cao-actie van de politiebonden om het innen van kleinere verkeersboetes on mogelijk te maken, is van de baan. Het was de bedoeling om de instellingen te wijzigen van het systeem dat de boetes ver werkt. De actie betrof boetes voor minder dan 20 kilometer per uur te hard rijden en alle overtredingen die een boete van 200 euro of lager opleveren. Bekeurde mensen zullen deze boetes nu dus gewoon moeten betalen. Volgens de bonden zijn de ri sico's van het wijzigen van het systeem bij nader inzien niet goed in te schatten. De verande ringen in de software om de kleinere boetes eruit te filteren zouden ervoor zorgen dat de lichtere verkeersboetes voor al tijd zouden verdwijnen. De actie zou woensdag begin nen, maar werd eerder al uitge steld tot vandaag. De bonden beraden zich op een alternatief. Mogelijk leggen ze het complete computersys teem plat voor 'onderhoud'. Dat zou betekenen dat het innen van de boetes grote vertraging oploopt. De politie voert actie voor een beter cao-voorstel. In Binnen Buiten Vergeet vergeten groenten ga vóór de i vergeten| - vruchten z Tien jaar lang bezorgde Joeri Steenbakker pakketjes in Nieuwerkerk en omstreken. Nu heeft Post.nl hem ineens niet meer nodig. Hij was de lieveling van zijn klanten en die zijn nu woedend. PAGINA 3 Rem op kostbare medicijnen door Edwin van der Aa 1,5 De uitgaven aan geneesmiddelen voor ziekenhuizen liggen jaarlijks rond de 1,5 miljard euro. Door nieuwe, fors geprijsde medicijnen lopen de zorgkosten verder op. pagina 14: 'Medicijnmaker is geen vijand' 8 711688 555530 *- k 1 www.pzc.nl Editie WALCHEREN VRIJDAG 11 september 2015 Vrij zonnig 257e jaargang nr. 214 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 Samen achter knuffelbezorger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1