Van Unen stopt na 18 jaar als coach i ■jgjc Federer speelt het spel tegenwoordig sneaky Limburgse renner laat zich niet gek maken door 18 „De judoka's verdienen in het laat ste jaar voor de Olympische Spe len een coach die zich voor hon derd procent kan inzetten, en dat kan ik niet", legde Van Unen uit. Van Unen (52) kampt met 'een aantal fysieke ongemakken', waar bij problemen met haar nek het ergste zijn. Ze moet bovendien een operatie vanwege haar hartrit mestoornissen ondergaan. Het be sluit om te stoppen, viel Van Unen zwaar. Er was echter geen andere mogelijkheid, stelt ze. „Ik moet het rustiger aan gaan doen. Mijn gezondheid stelt mij niet in staat om mijn werk te doen, zoals ik dat wil en zoals dat van mij mag worden verwacht." Van Unen, die onder meer drie keer Europees kampioen werd, kwam verre van ongehavend uit haar ei gen judocarrière en heeft sinds dien altijd wel ergens pijn. Van Unen was persoonlijke coach van onder anderen toppers Edith Bosch, Deborah Gra- venstijn, Kim Polling en Elisabeth Willeboordse. Met Polling brak ze eerder dit jaar vanwege een verschil van in zicht over de trainingen. Van Unen begeleidde zelf nog Marhin- de Verkerk, maar kon haar bij de laatste EK en WK al niet meer bij staan, omdat ze thuis moest blij ven. Verkerk, een van de vele judo ka's en oud-judoka's die Van Unen gisteren op Twitter veel lof toezwaaide, was eind vorige maand de enige medaillewinnares bij de WK in Astana. Er zal tot met de Spelen van vol gend jaar geen opvolger voor Van Unen worden aangesteld. Haar werkzaamheden zullen worden overgenomen door de andere coaches die in dienst zijn bij de ju- dobond. - Bh Het begon bij wijze van geintje. Net aangeko men in Cincinnati wa ren Roger Federer en zijn trainingspartner Benoït Paire moe, geveld door de jetlag. Aan het einde van de training speel den ze nog een paar games, maar Federer was er wel klaar mee en wilde de punten kort houden. Hij bedacht iets. Bij iedere service van Paire kroop hij richting de service lijn, pikte de bal op als een half volley en stormde door naar het net. Het leek een idiote tactiek, zelf moord. Maar wat bleek: als Fede rer de bal maar diep genoeg retour neerde, kwam Paire in tijdnood. Federer stond al aan het net, klaar om de vaak slappe bal terug met een af te maken. Ze moesten erom lachen, maar toen het trucje de da gen erop bleef werken, zei Severin Lüthi, één van Federers trainers: „Waarom probeer je het niet in een echte partij?" Zo geschiedde. Of het nu Andy Murray, Kevin Anderson of Novak Djokovic was aan overkant, een paar keer per wedstrijd toverde Fe derer zijn nieuwe aanvalsbal te voorschijn. Op de tweede service, want die is langzamer en beter te voorspellen. Vaak won hij het punt. Hij en Lüthi hadden er inmid dels een naam voor bedacht: sabr, kort voor 'sneak attack by Roger'. Want sneaky is het. Omdat de te genstander serveert, is zijn blik naar boven gericht. Op dat mo ment schuifelt Federer snel maar lichtvoetig naar voren, anders pie pen zijn schoenen op het hard court en is de verrassing eraf. Ook op de US Open gebruikt Federer de tactiek met enige regelmaat. Be halve dan tegen John Isner, die ser veert te hard. Hij wint er geen wedstrijden mee. Maar het geeft wel aan dat Federer en zijn trainingsmaat moesten erom lachen. Maar toen het trucje de dagen erop bleef werken, nam de Zwitser de slag in zijn repertoire op hij op 34-jarige leeftijd nog steeds bezig is met vernieuwen en verbe teren. En het tekent zijn nieuwe aanvalslust. Een punt mag niet lan ger duren dan strikt noodzakelijk. Bovendien, als zijn 'sabr' werkt, spat de frustratie er vanaf bij de opponent. „Maar: lukt het niet, dan ziet het er belachelijk uit", be kende Federer. Niet iedereen is gecharmeerd van de noviteit. John McEnroe vindt het arrogant. „Wat je doet is de service van een proftennisser met een half volley wegleggen. Dat is beledigend. Als tegenstan der denk je: is mijn service dan zó slecht?" En Boris Becker: „Onze ge neratie, McEnroe, Lendl, Connors, ikzelf, had er wel raad mee gewe ten. We zouden hem meteen hard hebben geraakt met de service." Dat Becker het maar niks vindt, komt vermoedelijk ook omdat Fe derer de tactiek in de finale van het masterstoernooi in Cincinnati toepaste op zijn pupil Djokovic. Die wist er geen raad mee. De 'sabr' wordt ook al gekopi eerd. Door Stan Wawrinka bijvoor beeld, woensdagnacht nog tegen Anderson. „Ik doe het niet om Ro ger na te doen. Maar de reden waarom ik afgelopen jaren beter ben geworden, is dat ik wel blijf kijken wat de topspelers doen." Fe derer kon wel lachen om de copy cat. Morgen spelen de twee Zwit sers tegen elkaar in de halve fina le. „Dan gaan we dit elk punt doen. De langste rally duurt dan drie slagen." Sport door Hans Klippus ROTTERDAM. Marjolein van Unen was, sinds Meindert van Veen in 2014 na 28 jaar bij de basketbal- sters werd weggestuurd, veruit de langstzittende bondscoach van Ne derland in de olympische sporten. Ze leidde de vrouwelijke judoka's ruim achttien jaar. Gisteren kondig de Van Unen om gezondheidsrede nen per direct haar vertrek aan. - m Marjolein van Unen meldde gisteren dat ze haar functie als bondscoach vanwege gezondheidsredenen per direct neerlegt, foto Soenar Chamid Morele zege voor durfal Dumoulin door Rik Spekenbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18