Angst bij Labour: militante activist kan leider worden NIEUWS 17 Tientallen doden bij gevechten in Oost-Tlirkse grensplaats Cizre' Mantelzorgers in de knel door hoge kosten voor eigen rekening Gewonden door ontsporing trein 'Ik loop naar mijn werk, omdat ik liever niet te vaak in de metro zit. Als er nog eens zoiets gebeurt, zit ik in elk geval niet vast in een trein' Zijn warme gevoelens voor ter reurbewegingen als de IRA en Hezbollah, zijn wens uit de NA VO te stappen en zijn afkeer van de monarchie houden de gemoe deren al maanden bezig. De destructieve kracht van Corbyn bezorgt kopstukken hoofdpijn. Labour wacht met hem als boegbeeld, zo wordt de angst geformuleerd, een aard schok van ongekende proporties. Als hij trouw blijft aan zijn prin cipes wordt de partij omge vormd tot een bolwerk voor radi calen. De oude garde verliest dan alle invloed. De kans om ooit nog de landelijke verkiezingen te winnen lijkt dan verkeken. De 66-jarige politicus mag op Al dertig jaar slaat Corbyn stalorders in de wind. Hij stemde vaak tegen voorstellen van zijn eigen partij fluistertoon praten en aimabel overkomen, de scherpe randjes van zijn ideeën zijn nooit ver dwenen. Hij heeft zijn commu nistische achtergrond en zijn standpunten nooit verloochend. Al dertig jaar slaat hij stalor ders in de wind. Corbyn heeft honderden keren tegen voorstel len van zijn eigen partij ge stemd. Deze authenticiteit ver klaart voor een groot deel zijn huidige populariteit maar staat bij een zege garant voor vuur werk. Ook zijn politieke vrienden vrezen de schade die hij kan aan richten. „Ik maak me zorgen", zei Jon Cruddas, een van de par lementsleden die het kandidaat schap van Corbyn ondersteunde. Als het aan zijn vijanden ligt, wordt Corbyn meteen afgezet mocht hij gekozen worden. Zij houden zich vast aan een stro halm. Corbyn mag in de peilin gen op kop liggen, de uitslag is nog niet officieel. Vorige week lekte uit dat slechts de helft van de ruim 550.000 kiezers had ge stemd. Deze laksheid zou voor Corbyns tegenstrevers gunstig kunnen uitpakken, als de treuze laars fans van Corbyn zijn. Er hangen donderwolken boven La bour maar de storm kan nog wor den afgewend. Vooral Yvette Cooper, de be langrijkste tegenkandidaat, put hier moed uit. Na een moeizaam begin van de campagne ontpop te ze zich tot een sterk geluid. Haar oproep aan premier David Cameron op televisie om meer plek in te ruimen voor vluchte lingen maakte indruk. Labour hoopt dat leden, die zich uit on vrede over het slappe beleid van de afgetreden leider Ed Miliband achter Corbyn schaarden, alsnog op Cooper hebben gestemd. Erg realistisch lijkt dit niet. Waar Corbyn volle zalen trok, viel de toeloop bij Cooper tegen. Nu zelfs vrienden zich tegen hem keren, is de vraag hoelang hij leider zou kunnen blijven. In bijna een week tijd zijn in de Oost-Turkse grensplaats Cizre bij gevechten meer dan dertig doden gevallen. De Turkse minister van Binnenlandse Zaken Selami Alti- nok zei gisteren dat, sinds er afge lopen vrijdag een uitgaansverbod was afgekondigd, ruim dertig Koer dische extremisten en één burger zijn gedood. De Democratische Volkspartij (HDP) die de zaak van de Koerden verdedigt, sprak ech- ter van 21 burgerdoden. Cizre ligt bijna op een drielandenpunt. De Syrische grens is aan de rand van de stad en de Iraakse grens nauwe lijks 40 kilometer oostelijker. In de regio is de Koerdische extremis tische PKK (Koerdische Arbeiders partij) actief. Een bestand tussen de PKK en de Turkse regering is in juli verbroken. De Turkse strijd krachten en de PKK bestoken el kaar sindsdien steeds heviger. Mantelzorgers geven jaarlijks zo'n 1.100 euro uit aan was-, reis-, en te lefoonkosten. Ze betalen dit uit ei gen zak, terwijl ruim de helft krap bij kas zit. Dit blijkt uit een onder zoek van Mezzo, de koepel van mantelzorgorganisaties. Mezzo on dervroeg ruim vijfhonderd mantel zorgers, die intensief en langdurig een naaste helpen. 55 procent van hen zit financieel krap of komt geld tekort. 15 procent kan de kos ten niet betalen en geeft hierdoor minder hulp dan ze zou willen. „Het kan toch niet zo zijn dat men sen in de financiële problemen ko men omdat ze hun naaste hel pen", bekritiseert Liesbeth Hoo- gendijk, directeur van Mezzo. Zij pleit voor meer financiële vergoe dingen vanuit de overheid. „Ver geet niet dat veel zorgvragers geen persoonsgonden budget hebben", zegt Hoogendijk. Door de ontsporing van een wa gon in de Belgische plaats Buizin gen zijn gisteren achttien mensen gewond geraakt. Volgens de brand weer gaat het niet om ernstige ver wondingen, maar vooral om kneu zingen en mensen die onwel zijn geworden in de drukte. Het is niet duidelijk wat de ontsporing heeft veroorzaakt. De verantwoordelijke spoorwegmaatschappij Infrabel doet daar nog onderzoek naar. VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2015 Susan Wylie geeft rondleidingen op Ground Zero. Ze vindt het belangrijk op die manier de slachtoffers, onder wie haar collega's, te herdenken, foto Karlijn van Houwelingen door Geert Langendorff LONDEN. De ultralinkse activist Je remy Corbyn kan tot afgrijzen van een groot deel van zijn partij de zege in de strijd om het leider schap van Labour bijna niet meer ontgaan. Zelfs hem gunstig gezin de kopstukken vrezen voor de ge volgen als hij morgen door leden van Labour tot winnaar wordt uit geroepen. Jeremy Corbyn foto Richard Stonehouse ANKARA ROTTERDAM BUIZINGEN 1 '''iiiriiï1 iituj I,iniiiiiT!*11B tuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17