Antirokersclub: verbied rookruimte in horeca Susan Wylie wist net op tijd uit een toren van het WTC te komen. Sindsdien voelt ze zich niet veilig in New York. Goede daad om de vele slachtoffers te eren 16 NIEUWS HERDENKING 9/11 Veertien jaar na de aanslagen in de VS proberen overlevenden en nabe staanden de herinnering aan de slachtoffers levend te houden. Deze lunchpauze is voor Larry. Haar voor malige baas, die ze voor het laatst zag toen hij bij het raam vol verbazing naar het vliegtuig in de buurtoren stond te kijken. Een of twee keer per maand slaat Susan Wylie (53) rond het middaguur haar sandwich over en leidt ze toeristen over Ground Ze ro, om de hoek van het verzekerings kantoor waar ze tegenwoordig werkt. Vandaag vertelt ze twintig bezoe kers hoe goed ze het kon vinden met Larry, een van de 176 gezichten op de poster onder haar arm. Ze houdt halt in de schaduw van de enige boom die na n september 2001 levend uit het puin kwam. Dit, wijst ze, zijn por tretten van alle collega's die ze nooit meer terugzag. Pas drie weken werkte ze bij verze keraar AON op de 96ste verdieping van de zuidelijke toren van het World Trade Center, 's Ochtends de snellift naar verdieping 77, dan het 'stoppertje' naar 96 - het begon net routine te worden. Elke dag was ze dolgelukkig met het uitzicht. Ze keek tientallen kilometers ver. „Ik voelde me nederig als ik heel Manhattan zag. Hoe kon ik zo bevoorrecht zijn?" Een vliegtuig in haar blikveld veran derde alles. „Hij kwam recht om mij af, tot hij plots van richting verander de, de noordelijke toren in. Ik hoor het geluid van een vliegtuig dat door de ruiten breekt nog. De hitte van de explosie was voelbaar." Wylie neemt haar publiek mee op haar route naar buiten. Hoe ze zich zelf moed in schreeuwde en op elke verdieping juichte dat ze er wéér een had gehaald - tot een vrouw haar maande haar mond te houden. Hoe een collega naar huis belde om te zeg gen dat ze oké was en zodra ze op hing het tweede vliegtuig zich in de zuidtoren boorde. „Alsof je darmen eruit werden getrokken." Het trappenhuis schommelde. Ge schreeuw volgde. Het gevoel dat God en haar vroeg overleden broers en zus bij haar waren. Een man die om kalmte riep. Hoe paniek werd onder drukt en iedereen zonder duwen naar beneden bleef rennen. Het ge- 'lk hoor het geluid van een vliegtuig dat door de ruiten breekt nog' bouw uit, op haar hoge hakken, minu ten voordat de toren ineendonderde. Hoe ze later die dag gehuld in stof de metro en de bus naar huis nam, en al les onwerkelijk voelde, alsof iemand anders in haar schoenen stond. „Ik voel het weer als ik erover ver tel", zegt ze na afloop. „Weinig colle ga's van toen willen deze rondleidin gen doen. Ze willen die vreselijke dag niet herbeleven. Ik doe het wel, om dat ik het belangrijk vind de slachtof fers te herdenken. Wat als ik een van hen was geweest? Dan zou ik willen dat iemand dat voor mij deed." De gids wordt omhelsd na de tour, krijgt schouderklopjes. Eenmaal vormde een schoolkoor uit Florida zelfs een kring om haar heen om een gebed te zingen. Het helpt, nu het weer rr september wordt. Ze bleef ja ren thuis op die dag, om de namen van alle slachtoffers op tv te horen. Vandaag gaat ze weer naar haar werk, maar met de deur van haar kantoor dicht en de livestream van de herden kingsbijeenkomst aan. De onrust blijft. Nee, Susan Wylie kan niet zegen dat ze zich sinds die dag in 2oor nog echt veilig heeft ge voeld in New York. Zeker niet nu isla mitisch terrorisme in Syrië opnieuw hoogtijdagen beleeft. „Ik loop 's och tends 1 uur en 10 minuten om op mijn werk te komen, omdat ik liever niet te vaak in de metro zit. Als er nog eens zoiets gebeurt, zit ik in elk geval niet vast in een trein." Ze doen boodschappen voor de bejaarde buur vrouw, doneren bloed of stellen voedselpak ketten samen. Amerika nen hebben van 11 sep tember een 'goededa- dendag' gemaakt. Het is een initiatief van Jay Winuk en oud-collega David Paine. Winuk ver loor op 11 september zijn broer, een brand weerman. „Glenn stel de zijn leven in dienst van het helpen van an deren. Dit is een prach tig eerbetoon aan hem en alle andere slachtof fers", vindt hij. „Het is een weerspiegeling van de manier waarop na de aanslagen werd ge reageerd: iedereen wil de helpen." Bijna 3.000 mensen kwamen om. De National Day of Ser vice and Remembrance is na jaren lobbyen offi cieel ingesteld door het Witte Huis. Vorig jaar assisteerden de Oba- ma's met de aanleg van een speelplein. Dit jaar is er extra aandacht voor kinderen die op 11 september 2001 zijn ge boren, symbool van een generatie die de aanslagen niet heeft meegemaakt. Uit onderzoek is be kend dat in 2013 47 mil joen Amerikanen 'iets goeds' deden op '9/11'. Klanten worden door het bestaan van een rookruimte verleid toch een sigaret op te steken, of mee te gaan met een rokende vriend. Ook kan de rookruimte nooit hele maal worden afgesloten, wat ver spreiding van de rook onvermijde lijk maakt. De antirokersclub geeft minis ter Edith Schippers twee weken de tijd om tot een oplossing te ko men. De enige mogelijke oplos sing is uiteraard de uitzondering van het rookverbod voor rook ruimtes te schrappen. Maakt de minister hier geen werk van, dan 'acht Clean Air Nederland zich vrij om de staat te dagvaarden'. De brief is een formaliteit die nodig is om de bodemprocedure te starten, zegt Ton Voeten van Clean Air Nederland. „De dagvaar ding is al naar de rechter ge stuurd, de eerste zitting is op 29 september." Voeten hoopt dat de rechtsgang een einde maakt aan 'de enorme ondermijning van het rookverbod'. „Het rookverbod geldt voor elke vierkante centime ter van de horeca, dat heeft de Ho ge Raad al eerder bepaald. De wet moet je helder uitvoeren. In het verkeer kun je ook niet zeggen: je mag niet door rood rijden, behal ve op bepaalde plekken." Koninklijke Horeca Nederland verwijst het voorstel, dat een flink aantal horecagelegenheden zou duperen, direct naar de prullen mand. „Veel ondernemers hebben in een rookruimte geïnvesteerd", zegt woordvoerder Joris Prinssen. „Zo is iedereen welkom, zowel ro ker als niet-roker." De antirooklobby heeft de staat eerder, met succes, op de vingers getikt. De Hoge Raad gaf Clean Air Nederland gelijk in een proce dure om de uitzondering op het rookverbod voor kleine cafés van tafel te krijgen. Het hoogste rechts college van Nederland verklaarde de uitzondering ongeldig, omdat Nederland in 2006 een verdrag heeft ondertekend met de Wereld gezondheidsorganisatie, dat de staat verbiedt om wetgeving in te voeren die roken stimuleert. Het vliegtuig kwam recht op Susan af door Karlijn van Houwelingen De ravage na de aanslagen op de torens van het WTC in New York op 11 september 2001foto Doug Kanter/EPA door Heieen Boex DEN HAAG. Clean Air Nederland ver klaart de oorlog aan de rookruim te. De antirokersclub maant de mi nister van Volksgezondheid in een brief een einde te maken aan deze uitzondering op het rookverbod in de horeca. Het is de start van de bodemprocedure die Clean Air Ne derland tegen de staat begint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16