'Medicijnmaker is geen vijand' Justitie verzint kunstgrepen om getuigen te ontlasten Het proces tegen topcrimineel is verstrengeld met twee andere liquidatiezaken. NIEUWS 15 AMSTERDAM. Wat zich na de arres tatie van Willem Holleeder al liet vrezen, begint zich te voltrekken. Zijn strafzaak rond (momen teel) zes moorden in de Amster damse onderwereld raakt in de knoop met het slepende hoger be roep in de grote Amsterdamse li quidatiezaak Passage (vijf moord zaken waarin zeven slachtoffers vielen). En het ook al jaren door modderende proces rond de moord op vastgoedmagnaat Wil lem Endstra - dat in november zijn apotheose moet krijgen in de Amsterdamse rechtbank. In al die zaken spelen leidende figuren uit de zogeheten Holland se Netwerken binnen de Amster damse onderwereld de hoofdrol len. Hoewel Holleeder alleen in de eerstgenoemde zaak centraal staat, leiden ook in de andere pro cessen vele lijnen naar hem. Zijn gewezen misdaadpartner Dino Soerel is een hoofdverdachte in liquidatiezaak Passage. De ver dachten van de liquidatie van Wil lem Endstra zouden de moordop- dracht van Holleeder hebben ge kregen. Dus is er overlap. Dezelf de getuigen zijn belangrijk, ver dachten uit de ene zaak getuigen in de andere. Nu het hoger beroep in de Pas sagezaak is hervat na de zomerva- Zorgminister Edith Schip pers reisde deze week door Zuid-Korea en Chi na om prangende kwes ties als antibioticaresistentie en de torenhoge prijzen van medicij nen internationaal te agenderen. Schippers wil fabrikanten dwin gen hun prijskaartje te verlagen. „In het Chinese Dalian heb ik een regionale bijeenkomst van het World Economie Forum bijge- kantie en in Holleeders zaak van daag weer een inleidende zitting is, komen de rechtbank en het ge rechtshof voor grote beslissingen te staan. Zussen Sonja en Astrid Hol leeder en ex-vriendin Sandra den Hartog, bijvoorbeeld, moeten in zowel het proces tegen Holleeder als in Passage getuigen. Het Open baar Ministerie wil ze niet belas ten met eindeloze verhoorsessies over dezelfde gebeurtenissen. Dus wil justitie de 'zware, emotioneel belastende' verhoren 'concentre ren'. De officieren van justitie in Holleeders zaak, die nog in een pril stadium verkeert, willen de drie in december door de recht bank laten verhoren. De aankla gers in het hoger beroep van Passa ge willen dat alle procespartijen in dat proces bij die verhoren aan sluiten. Dat zou een ongekende mega- zitting opleveren voor de recht- woond. De hele private sector was daar, maar ook wetenschappers en politici. Zij willen allemaal dat de patiënt de beste behandeling krijgt, maar tegelijk zijn de genees middelen hartstikke duur. Komt dat door ontwikkelingskosten? Of buiten producenten hun monopo lie uit? Daarnaast duurt het vaak jaren voordat een nieuw medicijn op de markt komt. Kan dit niet an ders?" „Dat is mijn absolute prioriteit bank én het hof - en dan kan de vraag opdoemen wie de regie heeft. Stel dat de rechtbank, pak weg, een vraag van een advocaat wil beletten, maar het hof het wél nodig vindt dat die vraag wordt beantwoord? Het is ook denkbaar dat de getuigen eerst door de rechtbank worden verhoord in Holleeders zaak en direct aanslui tend in Passage, maar dan dreigen vragen alsnog dubbel te worden gesteld. Aangezien het nooit eerder voorkwam dat twee of zelfs drie In alle zaken spelen leidende figuren uit de Amsterdamse onderwereld de hoofdrollen voor komend jaar, als Nederland EU-voorzitter is. Nu onderhandelt de industrie met alle landen apart en delen de lidstaten hun deals niet. Daar moeten ze onderling veel transparanter over zijn. Dan wordt hun onderhandelingsposi tie veel sterker ten opzichte van fa brikanten." „Ik vind dat helemaal geen goede strategie. We moeten er samen uit komen, maar ik vraag wel wat van de industrie: ik wil weten hoe ze processen zo verstrengeld raakten, wordt het hoe dan ook pionieren. Dat geldt ook rond het verhoor van Hidir K., de Turks-Amster damse crimineel die in een be schermingsprogramma zit sinds hij heeft verteld dat Holleeder, Soerel en de inmiddels geliqui deerde Stanley Hillis een drieman schap vormden dat moordopdrach- ten gaf. Hij wordt begin november door de rechtbank verhoord in de zaak over de liquidatie van Wil lem Endstra. Omdat zijn relaas ook voor de zaak Passage én de zaak tegen Holleeder van belang is, wil justitie dat de procespar tijen uit de zaak Passage via een vi deoverbinding kunnen meekijken met dat verhoor. Kort daarna zou K. in Passage kort kunnen worden verhoord, vinden de aanklagers. Advocaten van belangrijke ver dachten ageren tegen de kunstgre pen. Zo wordt het almaar ingewik kelder. tot hun hoge prijskaartje komen. En ik wil lagere prijzen, om de zorg betaalbaar te houden. Medi cijnenmakers zijn niet mijn vij and. Maar nu geldt: Wat de gek er voor geeft." „Ze moeten wel kosteneffectief zijn en een therapeutische meer waarde hebben. We kunnen ons geld maar één keer uitgeven, ze ker gezien de huidige zorgkosten, en dan mag je best wat veiligheid inbouwen." VOOR PAGINA VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2015 Willem Holleeder bij de rechtbank in Haarlem in december 2014. Vandaag is er een zitting in zijn zaak. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP door Paul Vugts Minister Edith Schippers. foto Bart Maat/ANP door Edwin van der Aa Waarom bespreekt u deze proble men eigenlijk in Azië? Werkt u al met andere landen samen om de prijzen van nieuwe medicij nen omlaag te krijgen? De Britse autoriteiten en de farma- reuzen liggen overhoop over de ver goedingen. Bent u ook op ramkoers? Als u moet onderhandelen, kunt u patiënten dan nog de nieuwste be handeling garanderen? VAN Ut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15