1 Zie hier de nieuwste loot aan de stamboom van de mens. Onze kleine voorvader leefde ruim een miljoen jaar geleden in zuidelijk Afrika. Voor zijn ontdekking waren dunne studentes nodig. NIEUWS 13 De buit: 1.550 bot jes van een nog onontdekte mensensoort. Het is een vondst die de meeste archeologen hun leven lang niet meemaken, maar de Amerikaan Lee Berger, vooraan staand onderzoeker van Natio nal Geographic, is een geluksvo gel. Hij leidde de afgelopen twee jaar een expeditie in een vrijwel onbereikbare grot nabij Johan nesburg (Zuid-Afrika). Amateur-speleologen, die op zoek waren naar nieuwe gangen, stuitten bij toeval op een berg menselijke botjes. Het bleek de grootste fossielenvondst van mensachtigen ooit. Daar, diep onder de grond, lag de nieuwste loot aan onze stamboom: Homo naledi. Een compleet onbekende voorouder, maar één die opval lend veel op ons lijkt. Gisteren werd de vondst bekendgemaakt door National Geographic, the University of the Witwatersrand in Johannesburg en het weten schappelijke vakblad E-Life. De Homo naledi was geen knapperd. Met zijn platte neus en neerwaartse mondhoeken lijkt hij eerder op een aap dan op een mens, maar volgens de on derzoekers is het onmiskenbaar 'één van ons'. Lyrisch toonden ze gisteren plaatjes van onze grimmig kijkende voorouder die zo'n 1 tot 2 miljoen jaar geleden op aarde moet hebben rondgelo pen. Hoewel, gelopen? De vorm van zijn schouders doet vermoe den dat hij in bomen kon slinge ren, net als zijn aapachtige voor ouders. Klein was ie ook: gemid deld zo'n 1.47 lang - de vrouw tjes nog iets kleiner. Zijn vingers waren krom en uitzonderlijk lang, handig om mee te klim men. Of hij écht in bomen heeft geleefd, wordt betwijfeld. Zijn voeten zijn al zo doorgeëvolutioneerd, dat ze gen. Hij selecteerde zes slimme, kleine archeologen in opleiding, die zich door een spleet van 18 centimeter wisten te wurmen. Met cameraatjes werd hun on dergrondse werk nauwgezet ge volgd. In totaal borgen zij 1.550 botresten van mannen, vrou wen, jongeren en zelfs een peu ter. Hier en daar miste nog een ribbetje, maar er was voldoende materiaal om een goede recon structie te maken van vijftien voorouders. De wetenschappers vermoe den dat de overledenen als af- scheidsritueel in de grot werden neergelegd. De Homo naledi - Afrikaans voor 'ster' - werd ver noemd naar de ondoordringbare grot, de Rising Star. Volgens de evolutieleer leef den er ruim een miljoen jaar ge leden meerdere mensensoorten naast elkaar. De Homo erectus ging als eerste rechtop lopen. De Homo habilis gebruikte als eer ste stenen werktuigen. De be kendste is de Neanderthaler die het onderspit delfde in de race met de moderne mens, de Ho mo sapiens. En dan is er nu dus de Homo naledi. De nieuw ontdekte mens is overigens niet de oudste die ooit werd gevonden. Titelhouder is 'Lucy', een volwassen vrouw die ongeveer 3,2 miljoen jaar gele den leefde in het huidige Ethio pië. De Homo naledi leefde in Zuid-Afrika, maar onderzoeker Berger vermoedt dat zijn leefge bied veel groter is geweest ge zien de (kennelijk) levensvatba re populatie. Voorlopig zoekt Ber ger nog even verder in die grot, waar hij vanwege zijn postuur zelf nooit de schatkamer zal kun nen bezoeken. „Er zijn waar schijnlijk wel honderd, mogelijk duizend resten van de Homo na ledi daar beneden. Deze kamer heeft nog niet al zijn geheimen prijsgegeven." Daarvoor zal hij een beroep blijven doen op zijn slanke studentes die hij liefko zend 'zijn ondergrondse astro nauten' noemt. haast niet te onderscheiden zijn van de onze. Het kan bijna niet anders dat onze voorouder des tijds al rechtop liep, concludeer de het onderzoeksteam. De Homo naledi heeft meer opvallend moderne trekken die de wetenschap in de war breng en. Zijn schedel lijkt - hoewel iets kleiner - als twee druppels water op die van een hedendaag se Afrikaan. Bovendien heeft hij onze spieren en dezelfde kaak. Het werpt een ander licht op de ideeën over de menselijke ont wikkeling tot nu toe. De skelet ten wijken af van de tot dusver bekende beenderen van verre voorouders. Het onderzoek naar de vondst van de Homo naledi was niet al ledaags. Een van de grotdoorgan gen was zo nauw dat expeditie leider Lee Berger hier niet door heen paste. Hij plaatste een ad vertentie waarin hij 'slanke stu dentes' zocht zónder claustrofo bische neigingen. Binnen een week had hij zestig aanmeldin- De schedel, kaak, voeten en spieren van Homo naledi lijken als twee druppels water op die van de mens VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2015 Draken- rug AFR KA 600 km Rising Star grot Mo/opo annesburg door Hanneke van Houwelingen 10 m Dwarsdoorsnede van de grot Kruiphoogte (minder dan 25 cm hoog) Bottenparade Honderden fossielen gevonden. De meeste daarvan in een gat van slechts 1 m2. Verwacht wordt dat er snel meer worden gevonden. Vindplaats RV I BRON NGM Links: een reconstructie van Homo naledi's hoofd, gemaakt door paleoartiest John Gurche. Midden: de dochter van archeo loog Lee Berger met teamlid Rick Hunter in het ondergrondse stelsel van de Rising Star-grot. De nauwe grot is alleen toeganke lijk voor kleine, slanke mensen. Boven: een skelet samengesteld uit fossielen die in de grot zijn gevonden. Daaronder. Lee Berger houdt een gereconstrueerde schedel vast tijdens de presentatie van de Homo naledi in Zuid-Afrika.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13