Iedere nieuwe generatie valt weer voor het springende mannetje NIEUWS 11 Ik keek naar dat televisiescherm en ik wérd dat mannetje' Efijken Jrergelijk /Altijd et de kerstman' Uniek in de game-wereld: een spelfiguur dat al drie decennia meegaat. Zondag wordt Super Mario 30 jaar. Robin Paalman (12) weet nog precies hoe het voelde toen hij als 5-jarig jochie voor het eerst Super Mario 64 speelde. „Ik keek naar dat televisiescherm en ik wérd dat poppetje. Ik was Mario. Vanaf toen speelde ik het elke dag." Zeven jaar later heeft het Ma- rio-virus hem nog steeds in zijn greep. Leeftijdgenoten grij pen steeds vaker naar race- en schietgames, maar de vm- bo-leerling blijft vooral Mario trouw. Hij bezocht de Super Mario-ten- toonstelling in het Bonami Spel computer Museum in Zwolle al. Stapte in de Arcade Mario Kart en mocht al een blik wer pen op het nieuwe spel Super Mario Maker dat vandaag wordt geïntroduceerd. „Je kunt je eigen levels maken. Erg leuk. Mario is de superheld voor mij. Soms speel ik Super Mario 64. Het is nog steeds hartstikke leuk. Maar nu zie ik ook de pixels. De magie van toen ik 5 jaar was, is er niet helemaal meer natuurlijk." Dat hadden de Ja panse ontwer pers van Ninten do nooit kunnen bevroeden toen ze Super Mario hadden geprogrammeerd met de weinige pixels die ze mochten ge bruiken: dat hun dikkige Italiaan se loodgieter met pornosnor een van de populairste computerspel letjes ooit zou worden. Het springende figuurtje dook eerst op in een andere game: Donkey Kong in 1981. Toen was hij nog een timmerman die zijn vriendin moest redden van de mensaap. Twee jaar later was hij veranderd in een Italiaanse lood gieter met de naam Mario. De grote doorbraak van het ke reltje begon op 13 september 1985 toen Nintendo met Super Mario Bros. kwam. Van SMB wer den wereldwijd veertig miljoen exemplaren verkocht. Het spel hoort nog steeds bij de succesvol ste games aller tijden. Mario werd echt gigantisch in Johannes Koops (38) is de super fan van Super Mario. Al sinds 1983, de tijd dat Mario nog slechts figu reerde in de spelletjes van ande ren. „Mario is niet veranderd. Gra fisch natuurlijk wel, als gevolg door de moderne spelcomputers. Maar zijn karakter is nog hetzelf de: vrolijk en gul. Ik vergelijk hem altijd met de kerstman. Ook qua postuur, want hij is in de de jaren negentig toen Ninteno doorkreeg hoe geliefd het Ita- liaantje was. Tientallen games kregen zijn naam, onder meer Su per Mario Land, Super Mario RPG en Mario Kart. Populaire games uit de vorige eeuw staan nu in het museum, maar Super Mario doet nog steeds mee in de top. Steeds is er een nieuwe generatie die valt voor het springende mannetje. Alleen al zijn Nederlandse Face- book-pagina heeft meer dan twee miljoen likes. loop der jaren wel wat gevulder geworden." In de woning van Koops is het onontkoombaar: hier woont een fan. Posters aan de muur. Een vi trinekast met Super Mario-prulla- ria. „Niet te veel. Ik wil niet dat bezoek uren om zich heen kijkt. Het meeste staat in mijn ga- me-kamer." Daar speelt hij ook andere ga mes, maar Mario staat op 1. „De gelaagdheid van het spel. De ge heime dingen die je vindt zijn prachtig." Koops werd gevraagd te helpen bij de tentoonstelling rond het 30-jarige jubileum van het kerel tje in het Zwolse Bonami Spel computer Museum. „Een droom baan", zegt hij over die klus. VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2015 Dikkige Italiaanse loodgieter weet van geen ophouden door Ton Voermans foto's PR Frans Paalman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11