'l' l WÏ^JJ if-r 1 w Noorden van het land populair voor zonneparken vanwege lage grondprijzen NIEUWS 9 Gemeentes willen percelen graag verkopen en dienen tegelijkertijd duurzaamheidsdoelen te halen. Het tij is de 'zondernemers' goedgezind. In de gemeente Veendam zijn drie zonneparken ge pland. „Op zich is er nog wel wat vraag naar grond", zegt wethouder Henk-Jan Schmaal. „Maar we hebben gewoon een over schot. De zonneparken kunnen in ieder geval voor de komende jaren een oplossing vormen. Ze zorgen ervoor dat in ieder geval de rentelasten van de grond onge veer gedekt zijn. Daarnaast hel pen ze ons om onze doelstellin gen op het gebied van duurzaam heid te behalen." Hoe indrukwekkend ook, de cijfers van de initiatiefnemers moeten nog wel waar worden ge maakt. Het kost tijd om een bouwvergunning en een bestem mingsplanwijziging er doorheen te krijgen, en daarna moet ook subsidie worden losgeweekt. Dat lukt in veel gevallen (nog) niet. Zonneprojecten moeten voor sub sidie de concurrentie aan met bij voorbeeld windenergie en bio massa. Vaak vissen 'zonderne mers' achter het net. „We zien dat er steeds meer subsidie-aanvragen vanuit grote zonneparken binnenkomen", zegt een woordvoerster van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland. „Vooral de laatste twee maanden is er een sterke stijging van de vraag uit die hoek. Maar de regeling is zwaar overtekend. Het is afwachten hoe veel zonneparken subsidie krij gen. Voor 2015 is er 3,5 miljard eu ro aan subsidie beschikbaar, ter wijl er voor 6,6 miljard euro aan projecten is ingediend." Pas over enkele maanden is be kend hoeveel zonneparken ook echt gefinancierd worden met overheidsgeld. Projecten die dit jaar naast subsidie grijpen, kun nen volgend jaar weer mee doen. „Ik denk dat er volgend jaar een paar projecten van de grond komen, en dat het in 2017 echt gaat lopen", zegt Marc van Vel- zen, directeur van Solar Energy Works. „De overheid zal ook wel moeten", vult Jellema (Power- fields) aan. „Binnen vierenhalf jaar moet Nederland drie keer zo veel duurzame energie opwek ken. Dat lukt niet met alleen windmolens." Ook verwachten de initiatief nemers dat hun projecten min der kritiek zullen ontmoeten dan de windmolenparken. Van Vel- zen: „Ons park bij Schiphol bij voorbeeld wordt drie meter hoog en het wordt zo goed als moge- 'De doelen voor duurzaamheid haal je niet met alleen windmolens' lijk ingepast in het landschap." Ter vergelijking: de windmolens van tegenwoordig gaan richting de 200 meter hoogte. Van drie grote parken is inmid dels duidelijk dat ze subsidie bin nen hebben en met de bouw kun nen beginnen. Op Ameland be ginnen Eneco Energie en de Ame lander Energie Coöperatie deze maand met Zonnepark Ameland (23.000 panelen). Solar Energy Works start in januari met een 20 hectare groot park bij de stad Groningen. En Sunport Energy heeft in Delfzijl subsidie gekre gen voor de bouw van een park met liefst 120.000 panelen. De energieproducenten kiezen niet voor het noorden vanwege het hoge aantal zonne-uren, maar omdat de grondprijs daar lager ligt dan in andere provincies. De initiatiefnemers verwach ten dat hun projecten minder kri tiek zullen ontmoeten dan de windmolenparken. Van Velzen: „Ons park bij Schiphol bijvoor beeld wordt drie meter hoog en het wordt ingepast in het land schap." Ter vergelijking: de wind molens van tegenwoordig gaan richting de 200 meter hoogte. Toch is niet iedereen opgeto gen over het vooruitzicht van een zonnepark in zijn voor- of achtertuin. In het Overijsselse Le- melerveld verzet dorpsbewoner Bert Seubring zich met hand en tand tegen de komst van een park met 3.200 panelen. Hij vreest dat zijn uitzicht - nu een maisveld - er hollend op achter uit gaat met de glanzende pane len. Onder het motto 'Duurzaam OK, in de bebouwing NEE', is hij een handtekeningenactie gestart. Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 50.000 effeweg.nl WOENSDAG 9 SEPTEMBER 2015 iiuüi'. Grondoverschot levert goed geld op door Sander van Mersbergen Symen Jellema Powerfields 8 daagse vliegreis - vertrek: 5 oktober - Gegarandeerd vertrek! De mondaine badplaats Marbella is een uitstekende plek voor een aangename zonvakantie! Heerlijk genieten en ontspannen in het nazomerse klimaat aan de Costa del Sol. Geniet van uw welverdiende rust op het strand, maak kennis met het stadje Marbella en maak leuke uitstapjes in de prachtige regio Andalusië! INCLUSIEF: 7 hotelovernachtingen 7 maal ontbijt 7 maal diner - Vlucht vanaf Amsterdam Rotterdam - Malaga v.v. 15 kg ruimbagage en 10 kg handbagage Transfer luchthaven - accommodatie v.v. ACCOMMODATIE: U verblijft in Hotel Pyr Marbella 3*. Dit hotel ligt in het centrum van Puerto Bands, op 300 meter van het strand. Het hotel ligt daarnaast op loopafstand van diverse winkels, restaurants en bars. De accommodatie is van alle gemakken voorzien en beschikt over 2 zwembaden. De nette studio's zijn voorzien van o.a. televisie, kitchenette met koelkast, douche, toilet en airconditioning. (|Sp ANVR Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en p.p. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. effeweg.nl Jaarlijks meer dan tevreden vakantiegangers!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9