Bieb in de buurt komt in Maartenshof Weer externe vacatures bij politie in Zeeland Inwoner Heinkenszand wil alles weten over crash Wilhelminadorp BEVELANDEN en THOLEN 7 Menno Polderman (37) uit Heinkenszand raakte geïntrigeerd door verhaal van opa over twee embleempjes uit de oorlog. Toen Menno Polder man een jaar of twaalf was, vertelde zijn opa over een oude pilotenjas die hij tijdens de Tweede Wereldoorlog had gevonden. Wil lem Gerardus Sonke - zoals Men- no's grootvader heette - vond de jas op de plek waar een dag eerder een Amerikaans vliegtuig was neergestort in zijn toenmalige woonplaats Wilhelminadorp. „Hij heeft me ooit twee embleempjes laten zien. Opa Willem overleed in 2002. De familie is nog in het bezit van twee emblemen die op de jas zaten. De jas zeifis weg. De ze moest Willem op een politiebu reau, vermoedelijk in Goes, inleve ren bij de Duitse bezetter. Het ver haal intrigeerde Menno. „Meer heeft hij nooit over het onder werp verteld. Ook niet aan mijn ouders. Zij wisten alleen waar on geveer en wanneer hij de jas ge vonden had. Het kwam simpel weg nooit ter sprake. Mijn opa ver telde altijd zijn 'dingetje' en daar bleef het bij." Aan het begin van de zomerva kantie kwam het verhaal over de jas toevallig ter sprake. „Het onder werp borrelde opeens op. Ik ben altijd geïnteresseerd geweest in verhalen over de Tweede Wereld oorlog. Nu mijn familie bij een verhaal betrokken blijkt te zijn, is de interesse nog groter. Ik wil de onderste steen boven hebben. Ik heb er een jaar voor uitgetrokken om zoveel mogelijk te weten te ko men." Bommenwerper De zoektocht van Menno is al on geveer een maand aan de gang. Hij heeft al diverse informatie op gedaan over de vliegtuigcrash. Het vliegtuig, dat op 22 juni 1943 in Wilhelminadorp neerstortte, bleek een Amerikaanse bommen werper te zijn. Het luchtvaartuig was op de weg terug vanuit Ant werpen, nadat het de Ford-fabrie ken had gebombardeerd. „Op de terugweg zijn ze aange vallen door drie Duitse jagers", weet Menno na eigen research en de hulp van stichting Wings to Victory. „Van de tien inzittenden zijn er vier omgekomen. De overi ge zes zijn door de Duitsers naar een krijgsgevangenkamp ge bracht." Wat opa Willem - destijds 25 jaar - aantrof in en rondom het vliegtuigwrak weet Menno niet. „Eén van de inzittenden is met vliegtuig en al naar beneden ge stort. Misschien wilde opa niet vertellen wat hij daar heeft ge zien." Erkenning Het vinden van de jas is voor Men no het hoofddoel. Maar het ver haal dat achter de jas schuilgaat vertellen, is minstens zo belang rijk. „De inzittenden waren een jaar of twintig toen zij hun leven gaven voor onze vrijheid. Hun eer ste missie was direct hun laatste. Er is daarom weinig over hen be kend. Ook zij mogen niet vergeten worden. Ik ben de laatste genera tie die de verhalen over de Twee- Op de website www.kombijdepo- litie.nl worden voor de eenheid mensen voor de meerjarige oplei ding tot politiekundige en recher- chekundige gevraagd. Het gaat om functies op hbo-niveau. Kandidaten voor de opleiding tot politiekundigen worden ook gevraagd door de eenheden Lim burg, Den Haag en Noord-Neder land. De eenheden Den Haag, Noord-Holland en Oost-Neder land hebben net als Zeeland een vacature voor recherchekundige in opleiding. Na de oprichting van de Natio nale Politie in 2013 werd een lan delijke vacaturestop voor de Er worden mensen voor de opleiding tot politiekundige en recherchekundige gevraagd. meeste functies afgekondigd. Re den: de politieorganisatie moet inkrimpen van 65.000 naar 49.500 arbeidsplaatsen. Alleen specialisten op iet- en financieel gebied en politievrijwilligers wer den gevraagd. Vacatures voor re gulier politiewerk waren er niet of nauwelijks. „Dit betekent dat er een vaca turestop is voor de meeste func ties om iedereen de kans te ge ven intern door te groeien", al dus een woordvoerder van de lan delijke politieleiding. „Pas als ie dereen op zijn of haar definitieve plek zit maken we de balans op en kan er specifiek worden ge worven. Naar verwachting is dat mogelijk einde van het jaar afge rond." De minister wil vanaf 2016 jaarlijks 1300 aspiranten en 300 zij-instromers aannemen op de Politieacademie. De opleidin gen recherchekundigen begin nen eind april 2016. SINT-MAARTENSDIJK. De 'Bieb in de buurt' in Sint-Maartensdijk komt in zorgcentrum Maartens hof. Aanvankelijk was gemeen schapscentrum Haestinge in beeld voor de nieuwe voorzie ning, maar na overleg met onder meer de dorpstafel, de SVRZ en enkele betrokken inwoners heb ben de gemeente en Bibliotheek Oosterschelde voor Maartenshof gekozen. In het zorgcentrum was ook de volwaardige bibliotheek al geves tigd. Die is vorige week gesloten, waarna de interne verhuizing is begonnen. De gemeente hoopt dat de Bieb in de buurt deze maand nog open gaat. De gemeenteraad van Tholen koos er vorig jaar voor de vier vol waardige bibliotheekvestigingen te sluiten. Met die maatregel wil de de raad fors besparen op de kos ten. In plaats daarvan krijgt elke kern een kleinschalige Bieb in de buurt. Alle basisscholen in de ge meente krijgen een collectie boe ken op school. Interior Ik wil de onderste steen boven hebben. Ik trek er een jaar voor uit om zoveel mogelijk te weten te komen' de We reldoor log nog uit eerste hand heeft gehoord. Straks is het alleen nog van horen zeggen. Alles moet verteld worden nu het nog kan." Via Facebook heeft Menno in middels een aantal contacten op gedaan in Amerika en is hij in aanraking gekomen met enkele fa milieleden van de overleden be manning. „Ik hoop dat mijn oproepen via Facebook zich als een olievlek verspreiden. Ik probeer zoveel mogelijk hengeltjes uit te gooien. Wie weet zit er bruikbare informa tie tussen." Menno hoopt de verhalen uit eindelijk te bundelen in een boek je. Ook wil hij een gedenkmonu- mentje laten plaatsen in Wilhel minadorp. Oproep: Heeft u informatie over het vlieg tuig dat op 22 juni 1943 neerstort te in Wilhelminadorp? Mail dan naar: mennopolder- mani@gmail.com. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 2015 Waar is de bijzondere jas van Amerikaanse piloot gebleven? door Len Wolters Menno Polderman: „Mijn opa vertelde altijd zijn 'dingetje' en daar bleef het bij." foto Mechteld Jansen door Theo Giele VLISSINGEN. Voor het eerst in ja ren heeft de politie-eenheid Zee land-West-Brabant weer externe vacatures opengesteld. WOONTREND ZEELAND Woontrend Zeeland Deze twee emblemen zijn de aan leiding voor de zoektocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66