n Moeder vondeling is altijd in psychische nood Overheidstekort in 2016:10 miljard euro Politiebonden woest vanwege kritiek van Van der Steur NIEUWS 5 „Voor een moeder is dit tegenna tuurlijk. Uit onderzoek blijkt dat het niet alleen gaat om jonge mei den, prostituees of drugsverslaaf den, maar heel veel verschillende moeders dit doen. Zij hebben met elkaar gemeen dat ze allemaal in psychische nood verkeren." In Nederland komt het gemid deld één keer per jaar voor dat een kind te vondeling wordt gelegd. „Vaker gebeurt het dat baby'tjes dood gevonden worden, gelukkig leeft dit kind nog." Toch eist het achterlaten van een kleintje zijn tol, voor de moe der, maar ook voor het kind, dat op latere leeftijd problemen kan krijgen. „Voor ieder mens is het bepa lend om te weten waar hij van daan komt, om zijn herkomst te kennen. Als je te vondeling wordt gelegd, mis je een stukje van de puzzel. Bij adoptiekinderen zie je ook dat ze worstelen met identi teitsproblematiek." Overigens missen kinderen die niets van hun ouders weten ook informatie als het gaat om prakti sche zaken, zoals medische gege vens over erfelijke ziektes. Boven al blijft er die ene vraag: waarom? „Was ik niet gewenst? Dat speelt voor vondelingen nog een extra grote rol." Moeders missen aan de andere kant tijd om hun beslissing te kun nen overdenken. „Er zijn hulpin stanties waarbij ze terecht kun nen, voor of na de geboorte. Dan is er ook een periode waarin ze kunnen nadenken over de beslis sing hun kind af te staan. Door een kind te vondeling te leggen, lijkt het probleem wellicht opge lost. Maar een kind opgeven, kan vrouwen levenslang blijven achter volgen." De baby die in Den Haag werd achtergelaten zal de komende tijd bij een tijdelijk pleeggezin wor den ondergebracht. Die periode, van omstreeks 3 maanden, zal ook worden gebruikt om op zoek te gaan naar de moeder. DEN HAAG. De Nederlandse schat kist stevent komend jaar waar schijnlijk af op een tekort van tussen de 1,4 en 1,5 procent, of wel zo'n 10 miljard euro. Dat staat in de Macro Economische Verkenning (MEV) van het Cen traal Planbureau, die op Prinsjes dag verschijnt. Het begrotingstekort wijkt daarmee niet af van een eerdere conceptraming in augustus. Dat melden bronnen rond het kabi net. Dat het cijfer nog niet exact vaststaat komt omdat het kabi net daarover nog in overleg is met het CPB. Ook andere kerncijfers zijn in lijn met de eerdere CPB-progno- ses. De economie groeit komend jaar met 2,4 procent en het werk loosheidscijfer komt uit op 6,7 procent van de beroepsbevol king, wat neerkomt op 600.000 mensen die noodgedwongen thuis zitten. De koopkrachtreparatie voor ouderen en minima heeft geen effect gehad op de augustusra- ming. Deze krant meldde twee weken geleden al dat geen enkel huishouden er komend jaar op achteruit gaat. Werkenden profi teren nog altijd het meest, tot 5,3 procent, vooral door een lasten verlichting van 5 miljard euro die het kabinet volgend jaar wil doorvoeren. De opmerkingen van Van der Steur noemen ze „verbijsterend, ongehoord en onnodig grievend voor het personeel." Minister Van der Steur van Vei ligheid en Justitie vindt dat te veel zaken onopgelost blijven en wil dat de recherche verbetert. Mede daarom wil hij meer hogeropgelei- den in dienst nemen. Maar de poli tiebonden ACP, NPB, VMHP en ANPV vinden 'het onacceptabel om het tekort aan kwalitatieve me dewerkers op deze wijze naar vo ren te brengen'. Veel medewer kers zijn wel degelijk goed, stellen ze. Bovendien hebben agenten ja renlang gevraagd om extra oplei dingen en trainingen, maar de korpsleiding bezuinigde daar juist De bonden stellen dat agenten jarenlang hebben gevraagd om extra opleidingen, maar de korpsleiding bezuinigde daar juist op op. Het grootste deel van de trai ningen is besteed aan leidingge ven in plaats van vakkennis. Vol gens de bonden is het een bewus te keuze van de korpsleiding om de organisatie goedkoop te hou den en duurdere functies te we ren. „Daarbuiten zorgt een veel te grote werkdruk dat productie be langrijker is dan kwaliteit." De bonden, die al maanden verwik keld zijn in een fel cao-conflict met Van der Steur, hebben er nog steeds geen vertrouwen in dat het goed komt met de Nationale Poli tie. Van der Steurs verbeterplan voor de mega-reorganisatie vin den ze onvoldoende. De Tweede Kamer debatteert er morgen over. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 2015 piepkleine baby op de stoep foto's Donny Kooistra door Carla van der Wal DEN HAAG. Ze moet wanhopig zijn geweest, de moeder die haar kind te vondeling heeft gelegd. Dat zegt Hans van Hooff van Fiom, dat zich bezighoudt met ongewenste zwan gerschappen. door Deborah Jongejan DEN HAAG. De kritiek van minister Ard van der Steur dat de kwaliteit van de politie ondermaats is, is he lemaal verkeerd gevallen bij agen ten. Dat schrijven de vier politie bonden aan de Tweede Kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5