Liefcle voor kinderen en Ambon Cameracrew neergestreken in Kindermiddag met I Paul van Loon 4 ZEELAND Het Vlaamse productiehuis Studio 100 neemt fictiereeks grotendeels op in Zeeland. Woensdagmiddag 16 september Het is de zomer van 2005, als Wil fred Vreeke op Ambon een be zoek brengt aan een vervallen schooltje, waar les wordt gegeven aan blinde en gehandicapte kinde ren. Als de doelman van Jong Am- bon buiten staat komt één van de kindjes naar hem toe. Ze kruipt in zijn armen. „Toen de bus kwam, wilde ze niet meer loslaten", ver telt hij tien jaar later. „Ik had het niet meer. Ik zei meteen: als ik te rug in Nederland ben, ga ik iets doen voor deze kinderen." Hij heeft de daad daarna bij het woord gevoegd. Vreeke organi seert sinds 2006 'Rit Rock voor de Molukken', een jaarlijkse mo torrit en rockavond. De opbrengst wordt gebruikt om het leven van veel kansarme kinderen op Am- bon een stuk aangenamer te ma ken. De afgelopen weken heeft hij met eigen ogen kunnen zien dat het ingezamelde geld goed wordt besteed. Vreeke en zijn vriendin Karla Taniwel, die deel uitmaakten van het reisgezelschap van Jong Am- bon, zetten zich samen in voor goede doelen en krijgen veel steun. „We hebben gelukkig nog veel meer mensen warm kunnen maken voor de projecten. Voordat we vorige maand naar Ambon ver trokken, kwamen er mensen met een envelopje met inhoud naar ons toe. Hier, alsjeblieft, doe er wat goeds mee. Dat vind ik fantas tisch." Op Ambon hebben ze meerdere projecten bezocht, van een school voor dove kinderen tot een weeshuis vol getraumatiseer de jongens en meisjes. Tijdens het bezoek aan SLB Tu- narungu Karya Kasih, de school voor dove kinderen, wordt duide lijk wat de steun vanuit Neder land voor de kinderen betekent. Trots laten ze tijdens een rondlei ding de tassen zien die ze zelf had den gemaakt van oude koffiever pakkingen en snoepzakjes. Net als de boten van kruidnagel, de arm banden en dieren van gerecycled materiaal. De stralende gezichten zijn veelzeggend. Wilfred Vreeke kijkt van een af standje ademloos toe of staart even naar de grond. „Daarnet heb ik in een hoekje even een traantje weggepinkt. Ik vind het fantas tisch." Hetzelfde zegt hij over het Caleb House. Veel van de kinde ren in het huis zijn wees gewor den door de onlusten eerder deze eeuw, waarbij moslims en christe nen lijnrecht tegenover elkaar kwamen te staan. Nona Lewerissa, de directrice van het Caleb House, geeft uitleg. „Sommige jongens en meisjes heb ben gezien hoe hun ouders wer den vermoord, afgeslacht. Vanwe ge die traumatische ervaringen hebben wij ze onder onze hoede genomen. Of we nu moslim of christen zijn, we zijn allemaal broeders van elkaar. We vangen hier zo'n twintig kinderen op, van wie sommigen door hun ouders verstoten zijn." De verhalen gaan door merg en been, maar er is ook ruimte voor een glimlach. Karla Taniwel en Wilfred Vreeke overhandigen één van de oudere jongens een oranje voetbal. „Dit vind ik zo'n mooi verhaal", zegt Taniwel dan. „Deze jongen komt van het eiland Ceram. Hij wil piloot worden en heeft zelf gevraagd of hij hier mag komen wonen. De kans dat hij zijn droom kan verwezenlijken door een goede opleiding te vol gen, is hier groter." Daarna schiet ze vol. Niet veel later ziet ze de kinde ren in het donker voetballen met de spelers van Jong Ambon. De koplampen van een auto bieden uitkomst. Dan blijkt maar weer: hoe slecht en uitzichtloos je situa tie soms ook is, voetbal zorgt al tijd voor plezier en een lach. Het is precies waar Wilfred Vreeke en Karla Taniwel het voor doen. Vandaag keren ze terug in Nederland, maar hun werk voor de kinderen op Ambon gaat door. Vreeke: „Want die kinderen ver dienen een betere toekomst." ]r ongens, minder lullen, J meer banden vullen", U wordt er geroepen in het I Havenpark van Zierikzee. I „En actie!" De filmklapper f wordt dichtgeklapt en er komt een zwart busje met ge maskerde mannen het park in ge reden. Niet zo gek dat de opna mes van de nieuwe Studio roo-serie, Kosmoo, gisteren nog al wat bekijks trokken. Eén ding is zeker: er werd geen echte overval gepleegd bij notariskantoor AndriessenZon- nevylle. Het Vlaamse productie huis Studio 100 vindt simpelweg dat Zeeland vol zit met geschikte locaties om hun nieuwe jeugdse rie op te nemen. De crew was eerder al gespot in Heinkens- zand en Tholen en volgens een woordvoerster van het productie huis staan er meer opnames ge pland in de provincie. Simone Andriessen, mede-ei genaar van het notariskantoor, vertelt dat de producenten in Zie rikzee op zoek gingen naar opna melocaties, omdat ze wisten dat de film Michiel de Ruyter er was opgenomen. „Ze zochten hier naar een bankgebouw, een oud gebouw met charme. Toen ze ons kantoor zagen, kwamen ze gewoon naar binnen gelopen met de vraag of ze hier mochten opnemen." Andriessen heeft niet lang ge twijfeld of ze daaraan wilde mee werken. „Mijn kinderen kijken 'Mijn kinderen kijken graag naar de programma's van Studio 100' r - graag naar de programma's van Studio too, dus een 'nee' zou ik als mama van deze fans thuis niet kunnen verkopen", zegt ze lachend. Ondertussen wacht Astrid Flipse uit Wemeldinge binnen haar beurt af. Ze is figurant en heeft nog geen idee waar de se rie over gaat, of hoe hij heet. „Ik weet alleen dat ik ramptoerist moet spelen", zegt ze droog. Flip se figureert wel vaker. „Het is leuk om andere mensen te ont moeten. Eigenlijk is het net een verkleedfeest je, zoals vroeger." Dat figuranten weinig weten over de inhoud van de serie, is niet zo gek. De crew durft er niet veel over te vertellen, omdat het een nieuw verhaal is waar Stu- filmbythesea.nl Tor 2015 Vlissin8en ".20 September 20» #Twitter Bas Quist @BasQuist2 Hoezo, het mannelijk geslacht kan geen twee dingen gelijktij dig... Kustmarathon door Barry van der Hooft Met deze aflevering komt een einde aan de reeks verhalen over het be zoek van een delegatie van Jong Am- bon aan Ambon. Superhond door Elodie Kint Simone Andriessen, eigenaar pand 1* i i v'- -nrséa rum'»' Bas Quist reageert met deze op merking op de tweet van ©betweters die een filmpje heeft toegevoegd van een 11-jarig jon getje dat de Rubiks kubus oplost terwijl hij ondertussen een bal hooghoudt. Het filmpje is eenvoudig op Twit ter terug te vinden via @BasQuist2 of ©betweters. Over drieënhalve week is het zo ver. Dan wordt er gefietst, gewan deld maar vooral veel, heel veel hardgelopen in Zoutelande tijdens het Kustmarathonweekend. Vrij dagavond nemen de dames de af trap tijdens de Ladiesrun, daarna volgt nog dezelfde avond de Light Kustrun van Domburg naar Zoute lande, zaterdag wordt er gefietst en vindt de marathon plaats en zondag staan de deelnemers van de Wandelmarathon aan de start. De PZC is er bij. Volg het op pzc.nl/kustmarathon Karla Taniwel en Wilfred Vreeke bezoeken het weeshuis op Ambon, foto Lindsay Otten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57