Schrijver Joost Zwagerman pleegt zelfmoord 1963-2015 Haags 65-plussers treffen vondeling voor de deur Het was een normale avond bij de wijkvereniging voor Aad en Riet. Totdat er thuis wordt aangeklopt. 4 NIEUWS Bono in bloedvorm 699 799 De krant baseert zich op de uit gever van de schrijver, De Arbei derspers. Die was vooralsnog niet bereikbaar voor commen taar. De schrijver leed enkele ja ren aan depressies. Zwagerman (Alkmaar, 1963) debuteerde in 1986 op 22-jarige leeftijd met de roman De houd greep, één jaar later gevolgd door de verhalenbundel Kroondomein. Drie jaar later bereikte Zwa german met de roman Gimmick! (2989) een groot leespubliek, ge volgd door de bestseller Vals licht (1991) die genomineerd werd voor de AKO Literatuurprijs en in 1993 werd verfdmd. Hij schreef sinds 1985 essays en kri tieken voor Vrij Nederland en was enige jaren columnist van de Volkskrant en NRC Handels blad. Zwagerman was ook bekend door zijn tv-optredens. Zo was hij regelmatig te gast in De We reld Draait Door, waar hij ook ver telde over zijn depressies, en pre- Joost Zwagerman senteerde hij Zomergasten in 2003 en 2004. In een van die uit zendingen ontving hij Ayaan Hirsi Ali, die daarbij de film Sub mission van haar en Theo van Gogh liet zien. In 2998 en 2000 maakte Zwagerman een theater tournee met collega-schrijver Ro nald Giphart. DEN HAAG. Het moet een grote schok zijn geweest voor het Haag se echtpaar Aad en Riet, toen ze maandagnacht een pasgeboren ba by in hun voortuin vonden. De 65-plussers én hun buren zijn erg aangedaan door de vondst. Nie mand weet wie het kleine meisje heeft achtergelaten. Het Haagse echtpaar Aad en Riet brachten de dag door bij hun buurtvereniging: koffie schenken achter de bar, 's avonds een potje schaak, daarna huiswaarts naar de Larensestraat. Rond half één trok ken ze de voordeur dicht en de den het licht in de huiskamer aan. Aad trok net de gordijnen dicht, vertelt buurvrouw Paula Struik, toen iemand op de deur klopte. Het echtpaar deed open en zag niemand staan - maar wel lig gen: een piepklein, pasgeboren meisje in een doek, met een wit mutsje met berenprint, wit capu- chonvest, gestreepte broek en een felgroene speen. Bij hun witte plastic tuinstoelen op de stoep. Het lichtgetinte kindje had nog een navelstreng, die deels was ver wijderd. Het bloed van de beval ling zat nog op het kleine lijfje en op een aantal kledingstukken. Een kort briefje met kriebelig hand schrift - 'in gebrekkig Neder lands', zegt Struik - vertelde het echtpaar dat de moeder al twee kinderen had en voor een derde niet kon zorgen. Waarom zij - de opa en oma van meerdere kleinkinderen - dan wel? „Een toevalstreffer", denkt buurvrouw Struik hardop. „Op dat tijdstip zijn de meeste mensen hier niet wakker, maar zij kwa men laat thuis. Het licht was aan en de gordijnen open. Ook hun buren waren nog op, maar hun gordijnen waren dicht." Het echtpaar pakte de baby op en bracht haar naar binnen. Het alarmnummer werd gebeld, de overburen ingelicht. „Zij kwam naar mijn vrouw om te vertellen dat ze een baby had gevonden", vertelt de overbuurman. De vrou wen wachtten binnen totdat het meisje in de ambulance werd ge legd, de man van het echtpaar deed buiten bij een politieagent zijn verhaal. „Mijn vrouw ligt nu te slapen, maar heeft geen behoef te om meer te vertellen", vervolgt de overbuurman. „Ze is geschrok ken van wat er is gebeurd." Net als het echtpaar zelf, dat gisteroch tend tijdelijk naar familie ging. Het baby'tje, de politie voor de deur, het werd de opa en oma even te veel. Begrijpelijk, vinden kennissen bij de wijkvereniging. „Je weet niet wat je overkomt." De navelstreng van het lichtgetinte kindje was er nog. Het bloed van de bevalling zat nog op het kleine lijlje Het pasgeboren meisje is die nacht in het Juliana Kinderzieken huis uitgebreid onderzocht en kerngezond bevonden. Jeugdbe scherming ontfermt zich over haar en heeft de tijdelijke voogdij. De politie roept op haar beurt de ouders op zich alsnog te mel den. Al snel werden gisteren de fo to's van de babykleertjes die ze bij zich droeg verspreid. In de hoop dat iemand het gestreepte broekje en het mutsje herkent. Uit een rondgang in de straat blijkt dat niemand iets heeft ge zien. De meeste mensen lagen al te slapen toen de kleine werd neer gelegd. Buren zijn opgelucht dat het echtpaar niets overkomen is, maar geschrokken van de heftige wending in het leven van een jong kind. „Zelf heb ik geen kinde ren, maar ik had haar zo in huis ge nomen", zegt overbuurvrouw Lies Touw. De wereld is Kras Zonvakanties 9 dagen v.a. Ga naar Kras.nl/aruba of bel 0900-9697 ,,r' scr AMSTERDAM. Schrijver Joost Zwa german overleden. Dat meldde de Volkskrant gisteren. Hij zou in zijn woonplaats Haarlem zelf moord hebben gepleegd. AMSTERDAM. Zanger Bono haalt alles uit de kast in een afgeladen Ziggodome in Amsterdam. Gisteravond gaf U2 er het eerste concert in een serie van vier. Eerder deze week verraste de groep menig toerist in Amsterdam tijdens hun rondvaart en het bezoek aan een proeflokaal. foto Paul Bergen/ANP Een pasgeboren, door Anouk Mentink In deze voortuin lag de baby. Vertrek september scherp geprijsd! 699 9 dagen v.a. 9 dagen 9 dagen v.a. 9 dagen Aruba The Mill Resort Suites*** Laagbouw resort nabij Palm Beach Op loopafstand van diverse restaurants Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/22298 Hacienda Wayaca** Intiem appartementencomplex Ontdek het eiland, inclusief huurauto Gratis wifi Zie: Kras.nl/31907 Divi Village Golf Beach Resort**** Luxe en ruime appartementen Beschikt over 9-holes golfbaan 1/ Gratis toegang tot Divi Aruba Tamarijn Zie: Kras.nl/22297 Renaissance Aruba Resort**** Apart familie en adults-only gedeelte Ontspanning op privé eiland Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/31114 70 cpg /f^s- qnyz Prijzen per persoon op basis van 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4