GOI I 3 Knagen aan kaas DE KLAKT IS KLOOTWIJK 2 GARDENAERGOJET 3000 4 Wildplukken en de wet Een emmer melk tegen de muur gooien en dat laten opdrogen, mag ook Wouter Klootwijk proeft en test producten mijden, maar in feite prima te eten is. Je moet alleen even een stukje af snijden en testen op je tong. Als het niet brandt, zitje veilig. Brandt het wel, dan kun je er buikpijn van krij gen. Maar niet zoals die aardappel- boleten verderop, hoor. Dat is buikgriep in het kwadraat." Hij wil maar zeggen: risico's zijn er wel degelijk. „Er groeien in Neder land wat besjes en paddenstoelen waarvan je dood kunt neervallen. En toch worden we veel te bang ge maakt. Met de juiste spelregels kan er weinig mis gaan. Ik adviseer be ginners altijd om met twee veldgids- jes op zoek te gaan naar een stuk of drie boleten die je nauwelijks kunt verwisselen met giftige paddenstoe len. Eekhoorntjesbrood. Eikhaas. Reuzenzwam. Biefstukzwam." Berenklauwgif Nog zo'n wildplukfabel: de gevaren van berenklauwgif. „Ja, als je er in je bikini in gaat rollen, de sappen over je lichaam uitsmeert en in de zon gaat liggen, krijg je allemaal blaren. Maar ik heb net zonder problemen dertig potjes biet ingemaakt met be renklauwzaad. Heerlijk." Komt hij überhaupt nog wel eens in een supermarkt? „Jazeker. Maar niet voor rucola en munt of zo. Het is onzin om voor sommige ingrediën ten zoveel geld neer te leggen, als je ze gratis in het park kunt plukken. Maar ja: zo'n supermarkt is toch ge makkelijk in een gejaagd leven. Wildplukken kost tijd." Zo ook van daag, nu de zwammen zich nauwe lijks laten zien. „Paddenstoelen zoeken is meters maken," sust Flo- rès; snuivend naar mogelijke stink zwammen. En dan, quasi-geïrriteerd en expres wat harder, als een zesti ger met twee teckels langsloopt: „Mensen met honden zijn de groot ste vijand van elke wildplukker." Er ontvouwt zich een gesprekje over eekhoorntjesbrood in Zutphen. Maar bij het afscheid kan de oudere man het toch niet laten: „Mag je hier ei genlijk wel plukken?" Florès grijpt naar zijn portemonnee. „Ik wel," grapt hij. „Hier, mijn ontheffing." Grijnzend: „Maar als ik u zie pluk ken, moet ik u op de bon slingeren." Rare jongens, die samenstel Iers van de Warenwet. Kaas mag niet naar ontbijtkoek smaken. Het staat in de wet. Een wet waar voort durend aan wordt gesleuteld en vrijwel altijd buiten ons, burgers, om. De Wa renwet. Het is ook lastig bij te houden. De Warenwet is een Nederlandse wet maar dient zoveel mogelijk overeen te komen met wat Europese regelaars samen hebben verzonnen. Goed nieuws, even tussendoor. Kleine wij ziging in de Warenwet, zojuist doorge voerd. Vissers mogen partijtjes vis rechtstreeks aan burgers verkopen. Sta je op de kade en legt net een kotter aan, dan kun je geluk hebben. Dan zou de schipper je zo uit zee vandaan, de beste vis kunnen verkopen. Het is in veel vis sershavens in veel buitenlanden niet on gewoon. In Nederland is het niet gebruikelijk. Het wordt vissers makkelijker ge maakt. In het Warenwetbesluit Visserijproduc ten, Slakken en Kikkerbillen staat nu geschre ven: 'Kleine hoe veelheden rechtstreeks vanaf vissers vaartuigen aan de consumenten verkochte pro ducten hoeven niet te voldoen aan de eisen gesteld in artikel 35, mits die hoe veelheden niet hoger zijn dan de waarde, bedoeld in artikel 58'. Daar gaat het om: kleine hoeveelheden. Dat zijn gerust wel twee fietstassen vol. En staan we met ons tienen op de kade, dan kan de schipper tien keer een kleine hoeveelheid kwijt. Twintig fietstassen. De regering wordt bij deze bedankt. Maar nu kaas. Niet letterlijk staat in het nieuwe Zuivelbesluit dat kaas niet naar ontbijtkoek mag smaken. Het staat er moeilijk, omslachtig. En de schrijver van het wetsartikel begeeft zich op glad ijs. Er staat dat kaas gemaakt moet zijn van melk. Nieuw is dat het er niet meer toe doet hoe die kaas is gemaakt. Een emmer melk tegen de muur gooien en dat laten opdrogen, mag ook. Als het re sultaat maar de 'organoleptische ken merken' heeft van kaas. Organoleptisch wil ongeveer zeggen: wat onze zintuigen er van vinden. Vinden onze zintuigen dat het kaas is, dan is het goed. Maar poep? Is geen kaas. O nee? Hier gaat de wet de mist in. Ik ken kazen die je niet mee kunt nemen in je binnenzak op vliegreis. Dan maakt het toestel onder weg een noodlanding omdat zintuigen van medepassagiers indringende stront- lucht waarnemen. is op verzoek van grote zuivelfabrikan- ten. Ze willen kaas heel anders maken dan zoals het eeuwenlang toe ging. We moeten weer eens op ons hoede zijn. Nieuwe nep in de wet? Ik kom er op terug. woensdag 9 september 2015 GO Min: kort snoer, dus verlengsnoer noodza kelijk. Ook spierballen zijn gewenst, want het ding heeft geen wiel tjes, dus je moet hem zelf tillen en zwenken. Prijs: Vanaf €86 Plus: heeft ook zuig en versnipperfunctie. Vochtabsorberende opvangzak,ergono misch ontwerp. Prijs: Vanaf €85 Plus: zuigt en versnippert. Maakt het afval 90 procent kleiner voordat het in de vochtabsorberende opvangzak terechtkomt. Min: te kort snoer, geen wielen. Een klein aantal gemeentes heeft een ver bod op wildplukken expliciet vastgelegd in een Algemene Plaatselijke Verordening. Bovendien stelt artikel 314 van het wet boek: 'Hij die geheel of ten dele aan een andere toebehorende ongeplukte of afgevallen boomvruchten of bladeren, te veld staand gras of te veld staande of na de oogst achtergebleven veldvruchten wegneemt, met het oogmerk om zich die voorwerpen wederrechtelijk toe te eige nen, wordt, als schuldig aan stroperij, ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een maand of geldboete van de tweede ca tegorie.' In de praktijk is het desondanks een zeld zaamheid dat wildplukkers beboet worden. Ook boswachters en andere natuurbe heerders staan het plukken doorgaans toe; zolang de natuur geen schade ondervindt en de pluk voor eigen gebruik is. Wie echt zeker wil zijn, vraagt voor het plukken des ondanks toestemming van gemeente of grondeigenaar. Maar waarom een nieuw kaasbesluit? Het Reageren? wouter.klootwijk@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47