2 De grote blaastest HEERLIJK, ZO'N PORTIE I Eten uil de natuur Bramen in het bos. Paddenstoelen in het park. Wieren in het water. Waarom nog naar de supermarkt als de natuur al dat lekkers voor nop verstrekt? 'Je moet het landschap lezen.' V' y L Test 1, 2, 3 Kijk jongens, Amerikaans springbalsemien. Dit is het lekkerste watje vandaag in je mond krijgt. Heel nootachtig Wildplukken je gezondheid 'I - mi - - - Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek onder bladblazers. Er is elk jaar een mo ment dat de onverslijt- bare Gerard Cox zijn gelijk bewijst met dat irritante liedje over de zomer die weer voorbij is. Dan rest er niets anders dan de tuin winterklaar maken en een paar keer per maand de bezem over de stoep halen om te voorkomen dat de val lende blaadjes door de vele herfstbuien ver worden tot een glibbe rige oersoep. Voor grotere tuinen is het handig om een blad blazer aan te schaffen. Je hebt ze met een accu (die altijd leeg is als je 'm wilt gebrui ken) en op benzine (leuk als je te veel tes tosteron hebt of bij de plantsoenendienst werkt). De Duitse site testsieger testte blad blazers met een snoer. Wij selecteerden drie multifunctionele best sellers met power. BLACK DECKER GW 3030 DOOR MATTHIJS MEEUWSEN E-m dwin Florès (45) is nog nauwelijks het Arnhemse Sonsbeekpark binnen ge- slipperd, of hij ontwaart in A de verte alweer de zoveel ste lekkernij. „Kijk, op dat terras her ken ik de moerbeiboom. Als we daar naartoe lopen, zie je heel kleine vruchtjes hangen. Nu zijn ze nog niet rijp - dit is een heel laat ras - maar straks zit het vol met pikzwarte moerbeitjes. Fantastisch vreten." Eenmaal tussen de keuvelende stel letjes op het terras blijken zijn ha viksogen Florès wederom niet bedrogen te hebben. „Zie je wel: moerbeien. Dit wordt tegenwoordig grof afgenomen als superfood, maar hier hangt het gewoon boven het terras. Niemand die het ziet. Nie mand die het snapt. Die mensen zouden in staat zijn om bij de ser veerster gedroogde moerbeien te be stellen, terwijl diezelfde superfoods hier pal boven hun hoofden groeien." Een doordeweekse parkwandeling met 's lands bekendste wildplukker heeft al gauw wat weg van bood schappen doen. Maar dan wel in een supermarkt waar je als gemiddeld stadsmens nauwelijks een product herkent, laat staan datje überhaupt de contouren opmerkt tussen de vol- gepropte schappen. Japanse dui zendknoop ('Een rabarbersoort die heel zurig is'). Wilgenroosjes ('Maken ze in Oost-Europa liters thee van'). Klaverzuring ('Smaakt net als een Granny Smith'). Echt hogere wiskunde is dat wild- plukken echter allerminst, aldus Florès. „Je moet het landschap lezen. Zo'n park of bos lijkt mis schien 'fifty shades of green', maar elke boom heeft zijn eigen tinten en vormen die tegen mij zeggen: ik ben een eik, ik een beuk, ik een wilg. Met planten is het precies hetzelfde." En zulk onderscheid kan iedereen leren maken, meent de wandelende wildplukencyclopedie. „Wij zijn als mensen geboren wildplukkers. We hebben uitstekende ogen, waarmee we al vanaf kilometers afstand het verschil tussen een eik en een wilg kunnen zien. We hebben ook gevoe lige vingers, waarmee we kunnen wroeten, peuteren en vastpakken. Wildplukken zit gewoon ingebakken in ons DNA." Sterren chefs En les 1 voor de beginnende wild plukker: als een spons zoveel moge lijk informatie opzuigen. Lezen, luisteren, plukken, proeven. Florès zelf legde de basis al in zijn vroege jeugd in de Achterhoek, randje Doetinchem. Bosbessen en bramen plukken aan moeders hand. Holen graven. „Dan gingen we op zoek naar alles wat niet verbouwd, maar wel te eten was. Bessen, speenkruid, vogelkers, vissen; een heel palet aan dingetjes." Het grote-mensen-leven bracht een baan als national sales manager in de uitzendbranche. Strak in het pak. Miljoenendeals binnenharken. Maar wel altijd met een mandje en hengel in de achterbak van zijn lease-auto, voor als het toch begon te jeuken. Toen de hang naar gezond, ambach telijk eten een paar jaar geleden begon te pruttelen in de samenle ving, was de keuze dan ook snel ge maakt: Florès nam ontslag en werd professioneel plukker. Hij geeft workshops, schreef (kook)boeken, maakte een app, bestiert een moes tuin van meer dan 2000 vierkante meter en levert zijn pinksterbloeme tjes en weidekringzwammetjes aan sterrenchefs als Ron Blaauw en Joris Bijdendijk. Nog immer wordt zijn branie gecombineerd met een onge breidelde fascinatie voor alles wat groeit en bloeit. „Kijk jongens, Ame rikaans springbalsemien. Dit is het lekkerste wat je vandaag in je mond -S 'Zjt* Hoe zit het met de beesten? krijgt. Goed, hè? Heel nootachtig. Geroosterd is het helemaal magisch." Door naar de paddenstoelen ('Ik heb een behoorlijke zwammen- fetisj'). Want hoewel er het hele jaar paddenstoelen groeien, staat het na jaar met reden te boek als het ul tieme 'shroom season'. „Even de bodem scannen," doceert Florès. „Ha, dit zijn russula's: een padden stoelensoort die heel veel mensen woensdag 9 september 2015 MARK ROOS Prijs: Vanaf 685 Plus: blaast, zuigt en versnippert als een malle. Heeft draagriem, tweede handgreep en variabele snelheid. russula 's Met de juiste kennis is wild plukken veilig, maar wees als beginnende plukker op je hoede en gebruik je gezonde verstand. Florès: „Ik pluk geen paddenstoel waarnaast een hondendrol ligt en tussen de tramrails zul je mij ook niet zien." Andere tips: Pluk niets wat je niet kent. Twijfel? Laten staan. Check je vondst in twee veldgidsen om zeker te zijn van je zaak. Trottoirs in woonwijken en boerenakkers zijn vaak bespoten met gif. Mijden dus. Maak altijd aantekeningen over je vindplek. Bewaar een stukje blad of zwam voor het geval er (aller gische) reacties optreden. Pluk nooit beschadigde of onvolledige paddenstoelen. Min: kort snoer, je moet wat sleutelen om de blaas en hakselaarfunctiete benutten. t i Jat q -*W - f Is de wetgeving op het gebied van floraconsumptie al ingewikkeld, die over faunaconsumptie is helemaal erg. Zo mag je veel vissen die in de Nederlandse wa teren zwemmen, vangen en consumeren, maar voor een aantal vissen geldt dat ze levend terug het water in moeten. Op Vlieland oesters van een dukdalf trek ken en scheermessen vangen op het strand? Dat mag, mits je onder de tien kilo blijft. Garnaaltjes mag je onbeperkt uit de Noordzee halen. Als het gaat om het eten van insecten: niet doen, want er zijn zo veel beschermde soorten datje al snel de wet overtreedt. Dood of levend: van hazen, konijnen, herten en zwijntjes uit de natuur moetje afblijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46