buldsnrnufLfil SISlEö VDOfdaJJ&a TfJzjfJ/nPm Financiële injectie scheelt werkende ouders honderden euro's per jaar Natuurlijk, 290 miljoen euro extra voor kinderopvang is goed nieuws. Is het genoeg om het tij te keren? NIEUWS 3 3 DEN HAAG. Om met het positieve te beginnen: het geld dat minister Lodewijk Asscher vrijmaakt voor de kinderopvang, scheelt werken de ouders honderden euro's per jaar. Als de crèche toegankelijker wordt, komen meer kinderen naar de crèche, zo is de gedachte, en krijgen meer ouders de kans om te gaan werken. De werkgelegen heid krijgt een impuls, met zo'n 8.000 nieuwe banen voor pedago gisch medewerkers. „Deze maatregel komt 700.000 werkende ouders direct ten goe de", zegt voorzitter Leo Houwen van de Brancheorganisatie Kinder opvang. „Zij zitten minder in de spagaat tussen werk en privé." 'Eind dit jaar maak ik de afweging of het de moeite waard is om meer te gaan werken' Vooral alleenstaande ouders, die door de bezuinigingen de kinder opvang massaal de rug toekeer den, moeten daarvan profiteren. Maar is 290 miljoen genoeg om het tij te keren? Opvangorganisa- ties zijn keihard getroffen door be zuinigingen en economische ma laise. Sinds 2011 is de sector, die werk bood aan 100.000 medewer kers, met 30 procent gekrompen naar 70.000 medewerkers. De overheid is steeds minder gaan bij dragen aan de opvang van kinde ren. Ouders en werkgevers moes ten een groter deel van de kosten dragen. Terwijl de oorspronkelijke afspraak was dat de drie partijen elk een gelijk deel voor hun reke ning zouden nemen. Voorzichtig „Een stap in de goede richting", noemt voorzitter Gjalt Jellesma van belangenvereniging voor ouders Boink de financiële injec tie. Er is nog een lange weg te gaan. „Het aantal kinderen dat naar de opvang gaat, neemt inmid dels weer toe. Maar het aantal uren dat ouders er gebruik van ma ken, neemt af." De oudervoorman verwacht dat ouders komend jaar meer uren gaan afnemen, maar niet meteen meer gaan werken. „Ne derlanders zijn financieel voor zichtig. De overheid is de laatste jaren niet bepaald een betrouwba re financier gebleken. Je wilt niet met een contract voor vier dagen per week zitten en de opvang niet meer kunnen betalen, omdat je toch weer minder toeslag krijgt." Moeder Martha Swinkels (35) uit Utrecht twijfelt. Haar vriend werkt fulltime en haar zoontjes gaan drie dagen naar de crèche. Zelf werkt ze de ene week vier da gen, de andere week neemt ze een dag ouderschapsverlof op. In de week dat Swinkels vier dagen werkt, komt haar moeder oppas sen. „Het is een hele puzzel, maar een vierde dag opvang kost heel veel geld." Nu er meer geld beschikbaar komt, overweegt de werkende moeder hier toch voor te kiezen. „Ik wil het nog een kans geven, hoe het bevalt om eens in de twee weken een dag vrij te zijn. Maar ik Ou rs 1 Werkgevers - 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 Verdeling financiering kinderopvang maak aan het eind van dit jaar de afweging of het de moeite is om weer volledig 32 uur te gaan wer ken. Het is goed dat de overheid het in ieder geval stimuleert dat ouders makkelijker instromen op de arbeidsmarkt, zeker nu we rich ting vergrijzing gaan." In Nederland betalen ouders voor kinderopvang een veelvoud van wat ouders in de ons omrin gende landen zelf moeten ophoes ten. Jellesma: „Hier betaal je voor de crèche net zo veel als voor je hy potheek. Nederland is een van de duurste landen als het gaat om kinderopvang. Bij andere overhe den is de redenering dat goede voor- en naschoolse voorzienin gen zich later vanzelf terugverdie nen." Die hoge kosten hebben ouders in de crisisjaren naar ande re oplossingen doen grijpen om hun werk met de zorg voor het ge zin te combineren. Denk aan oppasoma's en -opa's, va ker thuiswerken of op- vangafspraken met buren. Oplossin gen die niet zo betrouwbaar zijn als de crèche, die nooit ziek of op vakantie is. Be trouwbaarheid, gecombineerd met de financiële impuls, kunnen de crèche vullen met nieu we kinderen. Leo Houwen van de brancheorganisatie hoopt dat ouders de kinderopvang niet alleen vanwege het geld weer om armen. „Een verdere verlaging van de kosten voor ouders is nog steeds wenselijk, maar wij willen ook onze toegevoegde waarde voor het kind benadrukken. We zijn geen parkeerplaats, maar een plek waar een kind zich ontwik kelt." 8 dagen wandel- of langlaufreis Sonthofen Bayerische Allgau 8 dagen wandel- of langlaufreis Abersee Salzkammergut 8 dagen wandel- lanlauf of skireis Fusch in Salsbugerland 8 dagen wandel- of langlaufreis Tarranzin Tirol Zwitserse en Mont E WOENSDAG 9 SEPTEMBER 2015 'Crèche in Nederland net zo duur als je hypotheek' door Heieen Boex Martha Swinkels moeder HARD GETROFFEN 33 40 38 38% 35 34 38 40% 32 26 24 22% V k V Pagina Regio 1: Kinderopvang blij met steun foto Kinderopvang Knotz Van 2005 tot 2008 nam het aandeel van de overheid sterk toe. Daarna lagen de lasten steeds meer bij ouders en werkgevers. v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl 8 1 Vertrekdata: 9 jan 6febr 5 maart 2016 Vertrekdata: 30jan/06,13, 20, 27febr/ 5,12 mrt 2016 Vertrekdata: 9,16 jan/5,12 maart 2016 Vertrekdata: 9,16, 30jan/20, 27febr12 maart2016 Vertrekdata: 9, 30jan/27febr2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3