Laka vecht bij RvS uitbreiding opslag radioactief afval aan Vissers rukken uit voor opvissen mosselzaad FZC COLOFON Bestuurslid Rick Mentjox hoopt op hulp gemeen 8 ZEELAND Gemeenten en politie signaleren steeds meer verwarde mensen en trekken aan de bel bij Emergis. Maar dat zegt zich grote zorgen te maken. Laka vindt dat het kabinet eerst een concreet plan op tafel moet leggen over een veilige ontmanteling van de kerncentrale en een veilige eind- berging voordat nieuwe opslagruim te wordt gebouwd. Zo'n eindplan komt er wel, maar dat wordt het jaar 2130 volgens minister Kamp. Covra heeft vergunning gekre gen voor uitbreiding van de opslag van verarmd uranium (gebouw Vog2) en uitbreiding van hoog ra dioactief afval (Habog). Plaatsver vangend directeur Ewoud Verhoef van Covra zei dat de Vog2 in 2016 gereed moet zijn en de uitgebreide Habog anderhalf jaar daarna. Het gaat om tijdelijke opslag van het kernafval omdat er geen definitieve oplossing is. Woordvoerders van het ministerie van Economische Za ken zeiden dat bij de uitbreidings vergunningen van Covra ontmante ling van de kerncentrale niet aan de orde is. Er hoeft dan ook nog geen eindplan te zijn. Woordvoerder Daniël Meijers van Laka wees de RvS op een Euro pese richtlijn die is opgenomen in de Nederlandse wetgeving. Deze richtlijn draagt lidstaten op dat bij het aanvragen van vergunningen niet alleen de veiligheid moet zijn aangetoond, maar dat ook vast moet staan dat de aangevraagde acti viteit in de toekomst veilig ontman teld kan worden. Besluitvorming over een eindplan van Borssele wordt absurd ver naar voren gescho ven, vindt Laka. Buurland Duits land heeft volgens Laka in 2022 een eindopslag voor laag radioactief af val gereed en in 2050 een voor hoog- radioactief afVal. Uitspraak naar verwachting over zes weken. YERSEKE. De Zeeuwse mosselvloot is momenteel op de Waddenzee om op mosselzaad (piepkleine mosselen) te vissen. Dat is voor het eerst sinds anderhalf jaar. Het mosselzaad wordt vervolgens uit gezaaid op kweekpercelen in de Waddenzee of Oosterschelde om uit te groeien tot consumptierijpe mosselen. Kortgeleden werd na een paar keer proefvissen duidelijk dat er dit jaar weer voldoende mossel zaad op de bodem van de Wad denzee ligt om te kunnen opvis sen. Er werd vergunning aange vraagd en hoewel alle seinen op groen stonden werd het toch nog even spannend of het allemaal wel goed zou komen. Maandag middag, toen alle kotters al onder weg waren naar de Waddenzee, kwam de vergunning toch nog af. Dinsdagochtend zijn de mosselk wekers begonnen met vissen. Naar verwachting zal de mos selvloot dit najaar ongeveer 150.000 mosselton opvissen, dat staat gelijk aan vijftien miljoen ki lo. T: 0118- 434021 Om de proble men het hoofd te bieden, is steun van over heden en zorg verzekeraars on ontbeerlijk, zegt Rick Mentjox, psychiater en lid van de raad van bestuur. „Als we elkaar dwars gaan zitten, gaat het mis." Emergis staat van alle kan ten onder druk. Door de eerde re afbouw van psychiatrische bedden in Middelburg, Terneu zen en Goes zitten de be schermde woonvormen vol. Met de sluiting van de PAAZ in zowel Terneuzen als Vlissingen verdwijnen op korte termijn ook nog veertig ziekenhuisbed den. Daarnaast heeft Emergis grote moeite om specialisten te werven en levert de instelling inmiddels meer zorg dan zij ver goed krijgt, waardoor het perso neel zwaar wordt belast en het ziekteverzuim stijgt. Zijn er meer verwarde men sen of zien we ze alleen meer? „Er is geen enkele aanlei ding om te veronderstellen dat er in Zeeland meer verwarde mensen zijn. Wel zie je dat de politie volgens de cijfers vaker met 'verwarde mensen' - wat een heel breed begrip is - te ma ken heeft, fk denk ook dat er een verminderde tolerantie is voor verward, afwijkend ge drag. Als je de normen anders stelt, zie je het eerder en dus wordt de politie wellicht ook vaker opgeroepen." Is er een direct verband met het afbouwen van het aantal bedden bij Emergis? „Dat is misschien een voor de hand liggende hypothese, maar er is geen keiharde bewijs voering. Het is wel een bewus te beweging dat we meer men sen thuis proberen te behande len. Dat zou kunnen opleveren dat er meer van deze mensen op straat te zien zijn. Die zijn overigens niet per definitie alle maal verward." Waar lopen jullie vooral tegen aan? „Er is afgesproken dat we in 2020 een derde van het aantal bedden hebben afgebouwd en vervangen door ambulante zorg. Het probleem is dat het steeds gepaard is gegaan met bezuinigingen, terwijl de vraag naar zorg onverminderd is. Daardoor hebben we de ambu lante zorg nog niet kunnen in tensiveren. Omdat we nu zien aankomen dat de PAAZ'en slui ten, zijn we bovendien terug houdend met het zelf sluiten van bedden, want anders gaat het ineens wel heel hard. Het gevolg is dat we meer zorg leve ren dan waarvoor we betaald krijgen." Hoe komt het dat jullie moei te hebben om aan medisch personeel te komen? „Dat heeft te maken met de ligging in de periferie. Er is lan delijk nog steeds een relatief te kort aan psychiaters. Zolang er vacatures zijn in de Randstad, zullen zij niet hun boeltje op pakken en naar Zeeland verhui zen. We maakten al heel lang gebruik van Belgische collega's, 'Ik denk dat er minder tolerantie is voor verward, afwijkend gedrag' maar daar is ook een schaarste aan psychiaters ontstaan en de betaling - die daar aanvankelijk lager lag - is er nu juist beter. Ook heeft men er minder last van regeldruk, dus zij keren en masse terug naar België." Wat gaan jullie eraan doen? „We gaan een stevig offen sief inzetten om een stukje van de Nederlandse markt van hoogopgeleide professionals te rug te winnen. Daarbij kijken we vooral of we in de sfeer van primaire en secundaire arbeids voorwaarden wat kunnen doen." Jullie werken met diverse free lancers. Dat lukt blijkbaar wel. „Maar ook met moeite. En een freelancer is op jaarbasis driekwart ton duurder. Het zijn vaak goede mensen, maar ze kunnen ook zo weer weg zijn, waardoor de continuïteit van de behandeling onder druk staat. Het zijn ook geen men sen van wie je kunt verwach ten dat ze meebouwen aan de organisatie." Om het verlies aan bedden op te vangen, gaan jullie teams opzetten die intensieve thuis- behandeling verzorgen. Is dat een lapmiddel? „Nee. Het is een gewenste ontwikkeling, die echt minder opnames oplevert. Alleen zou je wat langer de tijd willen heb ben om dat stapsgewijs te reali seren in plaats van schoksge wijs. Dat maakt het hectisch, in een branche die op zichzelf al spannend genoeg is." Kun je zeggen dat het water jullie aan de lippen staat? „Dat vind ik iets te zwaar ge formuleerd, maar het is wel heel zwaar weer. Ik heb nog steeds goede hoop dat we het kunnen bolwerken, maar het is windkracht negen a tien. We hebben een goed scheepje, maar we moeten wel wat wor den geholpen. Als we elkaar dwars gaan zitten, gaat het mis." Wat is er nodig om in rustiger vaarwater te komen? „Heldere afspraken met zorg verzekeraars en gemeenten over budgetten. En budgetten zie ik als mensen. Tachtig pro cent van ons geld gaat naar mensen. Er moet echt duidelijk heid komen over wat er ge beurt met de budgetten van de PAAZ'en. We hopen ook dat ge meenten de bezuinigingen op de WMO en kinder- en jeugd zorg zo beperkt mogelijk hou den. Het is toch een collectieve verantwoordelijkheid." Burgemeester Verhulst van Goes zegt: u moet bij het Rijk zijn. „Vanuit zijn perspectief kan ik me dat wel voorstellen. Die overgang van de WMO en de kinder- en jeugdzorg van Rijk naar gemeenten is gepaard ge gaan met bezuinigingen die meteen waren ingeboekt. Ge- door Adri Klinkenberg DEN HAAG. Antikernenergie Stich ting Laka heeft de Raad van State gevraagd uitbreiding tegen te hou den van de opslagcapaciteit van Covra in Nieuwdorp. door Melita Lanting Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Gruijthuijsen Sales manager Kees van Zalinge Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden en Schouwen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Emergis ploel tegen windkr door Rolf Bosboom Rick Mentjox, bestuurslid Emergis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36