'Ze hebben niks' 'Truien tegen de kou' Stapels kleding bij inzamelpunt voor vluchtelingen Welke ZEELAND 3 Veel mensen brengen kleding en andere spullen voor vluchtelingen naar de Welkom Winkel van het Rode Kruis in Goes. Wir Welkom Winkel Ik kan best wat missen", dacht Johan van de Zande uit Goes toen hij dinsdag eens goed in zijn kleding kast keek. Met een paar vol le grote tassen fietste hij daarom even later naar de Wel kom Winkel in Goes. „Ik heb alles bij me wat een mannenlijf kan dragen, behalve ondergoed. En nog een deken en een winter- muts. De vluchtelingen zullen het hier in Holland wel koud vinden." Het Rode Kruis opende maan dag in Goes een inzamelpunt voor vluchtelingen die in asielzoekers centra verblijven. De Welkom Winkel is de eerste van Neder- 'We hebben alleen de kleding die we dragen. Schoenen hebben we ook niet' land. En het loopt meteen storm. In nog geen half uur tijd ligt een grote stapel kleding op de tafel: colberts, jassen, overhemden en broeken. Een vrouw komt aan met een plastic zak vol tubes tand pasta, zeep en tandenborstels. „Kijk eens, dit heb ik gekocht", zegt ze vrolijk. Een ander brengt een fiets, en een volgende een zak vol knuffels. Coördinator Albert Kuipers van het Rode Kruis had wel verwacht dat het druk zou worden, maar zó druk... Hij pakt zijn telefoon om een collega te bellen. „Ik heb extra mensen nodig om dit allemaal te sorteren." Drie jonge mannen uit Eritrea en Ethiopië, die in de noodopvang in de Zee landhallen verblijven, heb ben ook gehoord van de Welkom Winkel. Ze vragen aan de vrijwilligers of ze wat kle ding en schoenen kunnen krijgen. „We willen graag een jas, een broek, of een trui. We hebben al leen de kleding die we dragen. Schoenen hebben we ook niet.", zegt Gebre, die net als zijn twee vrienden op teenslippers loopt. De mensen van het Rode Kruis moeten de mannen teleurstellen, althans voorlopig. „We willen zor gen dat iedereen krijgt waar 'ie be hoefte aan heeft en voorkomen dat de mensen met de grootste mond het meeste krijgen. Daarom gaan we de kleding eerst controle ren, sorteren en registreren. Daar na vragen we alle mensen wat ze graag willen hebben. Wij zorgen ervoor dat de goederen terecht ko men, waar ze nodig zijn." De spullen die bij de Welkom Winkel in Goes gebracht worden, komen hoofdzakelijk bij de men sen in de asielzoekerscentra in Goes en Middelburg terecht, en in de noodopvang in de Zeelandhal len. Alleen spullen die over zijn, worden naar asielzoekerscentra el ders gebracht. Volgens Kuipers is er vooral be hoefte aan fietsen en aan mannen kleding, omdat in de noodopvang in de Zeelandhallen bijna alleen mannen verblijven. „We hebben vierhonderd sets nodig: jassen, truien, broeken en schoenen. Daar naast is er behoefte aan speelgoed voor gezinnen in het asielzoekers centrum in Goes. Denk bijvoor beeld aan voetballen, kleine spelle tjes, kleurboeken, stoepkrijt en knuffels." Aan dameskleding is minder behoefte. Voedsel wordt bij de Welkom Winkel niet geac cepteerd, zegt Kuipers. „De men sen krijgen eten op hun opvanglo- catie. En we willen niet ondank baar klinken, maar breng alsje blieft alleen spullen die heel zijn. We kunnen hier geen fietsen repa reren. We willen zo veel mogelijk spullen meteen doorsluizen naar de vluchtelingen." 'We hebben 400 sets mannenkleding nodig: jassen, truien, broeken en schoenen' Marie en Jaap de Haan (80 en 82) uit Goes hebben twee jas sen en enkele herentruien naar de Welkom Winkel ge bracht. „Ze zijn te klein voor mijn man", vertelt Marie. „Normaal brengen we kleding naar Dorcas, maar toen we hoorden over dit inzamelpunt, besloten we om de spullen hierheen te brengen. Ik vind het heel goed dat de winkel geopend is. Die mensen hebben de kleding hard nodig. Ze komen uit een warm land en hebben helemaal niks. En straks wordt het hartstikke koud. We gaan thuis nog eens in onze kledingkast kijken. Misschien hebben we nog meer spul len die we kunnen brengen." Mevrouw de Haan heeft te doen met de vluchtelingen. „Ze komen hier in een vreemd land en moeten zich aanpassen. Ik hoop dat ze hier een goed leven krijgen." Sylvana van der Struis (22) is samen met haar vader Zegert van uit Heerle (bij Bergen op Zoom) naar de Welkom Winkel in Goes gereden. Ze brachten gistermiddag dozen vol met nieuwe fleecevesten, t-shirts, knuffels en jassen. „Het zijn wel vijftig a zestig truien", zegt Sylvana. Haar vader heeft een bedrijf, dat onder meer truien verkoopt. Hij werd geraakt door de nieuwsberichten over vluchtelingen die over de snelweg naar Oostenrijk proberen te komen. „Toen ik de beelden van de vluchtelingen op televisie zag, heb ik ze meteen van de website afge haald. Het is maar een bijproduct voor ons. Die mensen hebben niks, en wij hebben de truien niet nodig." Sylvana: „Ik hoop dat de mensen er blij mee zijn en dat ze het niet meer koud hebben." WOENSDAG 9 SEPTEMBER 2015 Spitsuur bij Welkom Winkel door Cornelleke Blok Gebre uit Ethiopië Drie mannen uit Eritrea en Ethiopië vragen om kleding bij de Welkom Winkel van het Rode Kruis in Goes. Ze wor den voorlopig teleurgesteld. Het Rode Kruis wil alle spullen eerlijk verdelen, foto's Marcelle Davidse De Welkom Winkel van het Rode Kruis (Albert Plesmanweg 15-11 in Goes) is van maandag tot en met vrij dag geopend van 13.30 tot 16.00 uur, op donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur. Wie wil als vrijwilliger wil meehelpen in de winkel kan zich aan melden via de website www.rea- dy2help.nl. Geld storten aan het Rode Kruis kan via Giro 6868. Albert Kuipers, Rode Kruis Fietsen zijn nodig voor vluchtelinge n in Zeeland. sets winter- kleding zijn nodig voor mannen in asielzoekers centra Sylvana van der Struis uit Heerle. Marie en Jaap de Haan uit Goes, foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31