'Schouwburg spil in culturele leven' Zeeuws beraad over vluchtelingen Arts als medisch expert naar Lesbos Reken op meer vluchtelingen Magnum 2 ZEELAND VLUCHTELINGENCRISIS Aanmelden Appeltjes van Oranje 2016 COMMENTAAR Zeeuwen laten zich van hun beste kant zien bij de Wel kom Winkel. In Goes stapelen de spullen voor vluchte lingen zich heel snel op. In hun enthousiasme geven mensen soms nog dingen die nu even niet zo praktisch zijn, maar in het aanbod komt gelukkig steeds meer lijn. Het Ro de Kruis is heel duidelijk over wat echt nodig is. Minder constructiefis het kabinet. In Europees verband praat Ne derland braaf mee over de 'absorptiecapaciteit' van landen. Dat is een veel te defensief begrip. Het past niet bij de huidige ellende. Rutte II legt de nadruk op het buiten Europa houden van de vluchtelingen en op het terugstu ren. Nederland wil miljoenen be steden aan opvang in de regio. Dat is echter een loos gebaar als de 'veilige landen' niet willen meewerken. En het kabinet kan wel een beleid uitzetten, maar daar zullen de vluchtelingen zich niet door laten afremmen. Zodra bekend wordt dat mensen in het vliegtuig terug worden gezet, zul len veel asielzoekers in de illegaliteit verdwijnen. Dat ontregelt de maatschappij meer dan een ruimhartige opvang. Ondertussen neemt de bereidheid om hier hulp te bieden zienderogen toe. Daarom is het beter te anticiperen op veel meer extra vluchtelin gen dan de achtduizend die Den Haag nu incalculeert. Het kabinet wil ook wel extra mensen opvangen, maar de nadruk ligt op hard afwijzen Sinds 1999 is er veel veranderd. Er zijn podia verdwenen en bijgeko men; er komt geen A-theater, de schouwburg wordt verbouwd; de Zeeuwse theaters zijn nu in één hand (van Frans Lievens); de ge meente moet miljoenen bezuini gen. Toch zien B en W geen reden het beleid te wijzigen. Volgens het college moeten de podia goed met elkaar en met de culturele instellingen (Kunstedu catie, Zeeland Nazomerfestival) sa menwerken. Maar de schouwburg moet wel 'onderscheidend' pro grammeren ten opzicht van De Mythe en het Scheldetheater. De schouwburg wordt daar voor ondersteund met 530.722 eu ro per jaar. Exploitant Lievens moet daarvoor honderd voorstel lingen bieden. Welke dat zijn, mag hij zelf bepalen; het college vindt zich niet kundig genoeg om zich met de inhoud te bemoeien. Een wel deskundige Raad van Toe zicht beoordeelt namens de ge meente de kwaliteit van het cultu rele programma. Ondanks de bezuinigingen, voe len B en W er niks voor de subsi die te stoppen en 'de markt' vrij spel te geven. Dan zouden er voor al voorstellingen te zien zijn die een breed publiek aanspreken; ver nieuwende en 'moeilijkere' pro ducties zouden geen plek meer krijgen. Bovendien zouden podia zoals de Zeeuwse Concertzaal geen toekomst meer hebben. Die krijgt nu jaarlijks 210.299 euro (waarvan 100.000 euro uit huur). De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland krijgt 6250 euro; De Spot wordt betaald uit de subsidie aan Stichting Welzijn Middelburg, die in totaal ruim 200.000 euro krijgt. College Middelburg wil betere samenwerking met andere theaters, maar houdt vast aan onderscheidend profiel. Almanak Amir uit Vlissingen is pas twee jaar, maar kan al heel goed klimmen. Vooral zijn ledikant uit. Zijn ouders hebben 's avonds de deur nog niet achter zich dicht getrokken of ze ho ren al een bons. Wat hij van plan is weet niemand, maar hij blijft volhar dend ontsnappen. En zijn ouders blij ven hem even volhardend terugleg gen. Wie denkt dat hij 's ochtends zal uitslapen, heeft het mis. Toen zijn moeder hem midden in de nacht op de trap tegenkwam, vroeg ze verwon derd 'wat ga je doen'? Zijn antwoord was even verwonderend als simpel: „Een Magnum pakken." Beautysalon op televisie bij RTL Beautysalon Charon in Vo gelwaarde krijgt vanmid dag bezoek van een tv-ploeg van RTL4. Die maken opnamen voor het programma Lifestyle Expe rience. Dat laat 'spannen de, innovatieve, luxueuze en trendy topics' zien, zo valt te lezen op de website van RTL. Bij Charon kun nen klanten zich laten knippen, maar ook een schoonheidsbehandeling ondergaan en producten kopen in de 'mini-boe tiek'. De uitzending is op zon dagmiddag 20 september op RTL4 en wordt her haald op zaterdagmiddag 26 september op RTL5. Trein doorzocht na bommelding De politie heeft gistermid dag op het NS-station Krabbendijke een man aangehouden die zei dat hij een bom in de trein had geplaatst. De man was onder invloed van drank of drugs. Aanvankelijk moesten alle passagiers naar de achterkant van de trein, later moest toch ie dereen uitstappen. Iets na half vijf werd de trein vrij gegeven en kon die verder rijden naar Vlissingen. Er is in de trein geen bom aangetroffen. Eerste nationale Ouderendag In verzorgingshuis Ter Reede aan de Vredehof laan 370 wordt vrijdag 2 oktober de eerste Nationa le Ouderendag in Zeeland gehouden. Organisator Zorgbeleving De Blauwe Vlinder zoekt niet alleen sponsors en vrijwilligers, maar vooral ouderen voor wie zij wensen kunnen vervullen. De wensen kun nen tot 14 september wor den doorgegeven via vlis- singen.nationaleouderen- dag.nl Mariniers roeien naar Sheerness De mariniers die afgelo pen weekend vanuit Rot terdam Vlissingen binnen roeiden, hebben hun tocht gisteren voortgezet naar Londen. De 112 mari niers stapten vorige week in de negen sloepen ter ge legenheid van het 350-ja- rig bestaan van het Korps Mariniers. Ze worden tij dens hun roeitocht bege leid door het amfibisch transportschip Zr. Ms Jo- han de Witt. Dat leidt niet noodzakelijker wijs tot meer opvanglocaties voor vluchtelingen in Zeeland, gaf Polman gisteren aan na af loop van het wekelijkse overleg van Gedeputeerde Staten. Maar hij heeft de kwestie wel nadruk kelijk op de agenda willen zet ten. „Wat zijn de voorwaarden waaronder Zeeland iets kan bete kenen? Die vraag komt aan de or de", aldus Polman. „Ik wil geen verkeerde verwachtingen wek ken. Ik heb de zaak willen agen deren en nu gaan we om tafel om die te bespreken. Ik wil de partijen bij elkaar brengen om te zien wat de mogelijkheden zijn. Wat zouden we eventueel kun nen betekenen?" Volgens de commissaris is het goed om ervaringen uit te wisse len over de opvanglocaties voor asielzoekers in Goes en Middel burg. „Misschien kunnen we ook potentiële locaties voor de op vang van vluchtelingen in Zee land inventariseren." De provincie kan haar ogen niet sluiten voor de huidige ont wikkelingen. Volgens Polman neemt Europa 'nog geen drie pro cent' op van alle vluchtelingen die er wereldwijd zijn. En van de stroom die nu richting Europa komt, neemt Duitsland de helft op. Hij verwacht dat er een ande re verdeling komt, iets waarover het kabinet ook in bespreking is. 'Wat zouden we als Zeeland kunnen betekenen voor vluchtelingen?' Dan kan Zeeland maar beter voorbereid zijn. „Wat kunnen we leren en wat kunnen we bete kenen? Dat is de vraag." 'Because we carry' is de naam van de actie waaraan hij mee werkt. Initiatiefneemsters Smit en De Pous denken dat draagdoe ken belangrijk zijn voor het vei ligheidsgevoel van de kinderen in de vluchtelingenstroom. Bij het uitdelen van de doeken is de kans groot dat ze vluchtelingen met gezondheidsproblemen te genkomen. Om te voorkomen dat ze dan enkel machteloos kun nen toekijken, zochten ze artsen die hen willen ondersteunen. De weg die de vluchtelingen moeten lopen is ongeveer zeven tig kilometer lang. Zonder water, met temperaturen die kunnen oplopen tot bijna veertig graden, is dat een behoorlijke opgave, zegt de huisarts. „Ik verwacht dat mensen zijn uitgedroogd en zouttekort hebben. Als ze daar door onwel worden, moet ik bij voorbeeld hun bloeddruk, pols slag en temperatuur checken." Van Schaik vindt het belang rijk om te helpen. „Als niemand actie onderneemt, blijft het pro bleem groeien. Daarom wil ik de situatie in Lesbos gaan bekijken en vervolgens in Nederland van uit medisch oogpunt vertellen wat ik daar heb gezien. Zo hoop ik meer begrip te creëren voor dit probleem. Misschien kan het er zelfs ervoor zorgen dat meer mensen in actie komen." Op de Facebookpagina van 'Because we carry' is een kaart te vinden met alle adressen van de verzamelpunten in Nederland. In Zeeland zijn die er in Vlissin gen, Middelburg, Goes, Kapelle, Bruinisse en Zaamslag. In de dagen dat Van Schaik af wezig is, nemen zijn 'loyale colle ga's' zijn patiënten over. 'Ik verwacht dat mensen zijn uitgedroogd en zouttekort hebben. Als ze daardoor onwel worden, moet ik een en ander checken' Het Oranje Fonds zoekt succesvolle ontmoetingsruimtes waar liet bestuur, beheer én de programmering in han den zijn van vrijwilligers. Een plek waar activiteiten zijn voor iedereen. Bent u betrokken bij zo'n initiatief? Aanmelden kan tot 25 september 2015. De jaarlijkse prijs bestaat uit 15.000,= om de ontmoetingsruimte te versterken en wordt in mei 2016 uitgereikt door onze beschermvrouwe. www.oranjefonds.nl/appeltjes Oranje Fonds door Maurits Sep MIDDELBURG De stadsschouwburg moet de spil blijven in het culture le leven in Middelburg. Het dage lijks gemeentebestuur houdt vast aan deze ambitie, die al in 1999 is geformuleerd. Het profiel moet wel scherper afsteken tegen dat van Goes en Terneuzen. Tip? redactie@pzc.nl VOGELWAARDE KRABBENDIJKE VLISSINGEN VLISSINGEN door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Commissaris van de koning Han Polman heeft het Cen traal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) uitgenodigd voor het Zeeuwse burgemeestersoverleg dat deze maand plaatsvindt. Han Polman, commissaris van de koning door Elodie Kint VLISSINGEN. Hilderik van Schaik, huisarts in Vlissingen, vertrekt 25 september als medisch expert naar het Griekse eiland Lesbos. Daar gaat hij Anna Smit en Steffi de Pous vier dagen lang onder steunen terwijl zij draagdoeken uitdelen aan vluchtelingen met jonge kinderen. dale initiatieven Brengt ons bij elkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30