TO@S Rechtszaak op komst over doden ganzen Provincie stopt met advertenties in krant Scholieren mogen even autorijden in Goes Knuffels 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Kinderopvang moet gratis zijn. Uw Mening ONEENS Personeel op taalcursus Nieuwe film op festival Zeeland op Water-rAnt woensdag Guido van der Heijden Misschien, als ik heel goed op mijn vliering zoek, kan ik nog knuffels van mijn zoontje vinden. Hij had nooit een favorie te knuffel waarvoor we honder den kilometers terug moesten rij den omdat het ding ergens in het sprookjesbos van de Efteling was blijven liggen om er na een lange dag bellen, vragen en zoeken ach ter te komen dat de knuffel ge woon ergens onder een stoel in de auto was beland. Geen reden dus om knuffels te be- lk kroel liever met een gore stadsduif dan met een tweedehands knuffel waren. Wanneer ze niet in de smaak vielen bij onze spruit, be landden ze in de kliko of gingen ze tegen de achterwand van de handboogclub waar we beertje, varkentje en hondje in een wolk van pluche en vulling naar een be tere wereld hielpen. De jaren dat mijn zoon knuffels kreeg, maar er niet naar omkeek, waren ook de jaren dat hij bijkans chronisch snot en kwijl lekte en wij in zijn kielzog reutelend alle kinderziekten herbeleefden. Ik kroel liever met een gore stads duif dan met een tweedehands knuffel. Vandaar dat ik nooit een met ziektekiemen doordrenkte berg beren op zolder bewaarde. Goed voor de weerstand wellicht. Knuffels uitwisselen. Het doet me denken aan kinderfeestjes bij een zieke thuis waar de kleinen el kaar moeten besmetten onder het mom 'ze kunnen het beter maar gehad hebben'. Stilaan denk ik dat ik tot de weini gen behoor die niet over een schier onuitputtelijke voorraad oude knuffels beschikt. Geen rouwplek, waar iemand het slacht offer werd van zinloos geweld, is meer compleet zonder knuffelof- fers. Zeecontainers vol worden er verscheept naar nooddruftigen. De voorraad lijkt onuitputtelijk. Het COA had liever winterkle- ding voor de vluchtelingen, maar ja, wij geven nu eenmaal liever ge bruikte knuffels. Welkom in Nederland. Maak ken nis met onze ziektes. Je kunt het maar gehad hebben. De Zeeuwse oester verdient steun. 206 reacties PAUL KUSTERS toosenhenk.nl D OOK MOEIZAME EVACUATIE IN &EN HAAS Het bedrijf Holonite uit Tholen, producent van composiet, tekent vrijdag een intentieverklaring van het ministerie van Sociale Zaken waarin ze uitspreekt zich te zullen blijven inzet ten voor taalonderwijs voor het personeel. Holoni te doet dit al meer dan vijf tien jaar. Door de taalles sen zouden personeelsle den meer zelfvertrouwen krijgen en veiliger kunnen werken. Het tekenen van de verklaring vindt plaats in het kader van de Week van de Alfabetisering. De film The Adderall Dia ries van Pamela Romanows- ky kan niet vertoond wor den tijdens de komende editie van Film by the Sea (vanaf 11 september). De film was één van de twaalf genomineerde films voor de Film- en Literatuur prijs. De Finse film The Grump van Dome Karukos- ki is de vervanger. De film is een komedie, die doet denken aan de bestseller De ïoo-jarige die uit het raam klom en verdween. Met een Zeeland Parade proomoot de provincie zich van vrijdag 25 tot en met 27 september op het nautische evenement Wa- ter-rAnt in Antwerpen. Die dag liggen er 80 histori sche schepen. Zeeland ver koopt zich er als toeris- tisch-maritieme, culinaire, culturele en fietsprovincie. MENSEN Reactie? Tips? redactie@pzc.nl In Schouwen-Duiveland, Tholen en westelijk Zuid-Beveland mogen tot 2019 brandganzen worden afgeschoten en in fuiken of kooien worden gevangen en ge dood. Het dagelijks provinciebe stuur heeft bezwaren van Stich ting de Faunabescherming ver worpen. Die stapt nu naar de rechter. Volgens de Flora- en fauna wet mogen brandganzen niet worden gedood, maar de provin cie kan ontheffing verlenen aan de Faunabeheereenheid Zeeland, Dat is gebeurd, omdat de schade door brandganzen sinds 2011 is verzesvoudigd, van 3012 euro toen tot 19.602 euro vorig jaar. Met de ontheffingen hoopt de provincie de schade in vijf jaar tijd weer te rug te brengen tot het niveau van 2011. Volgens Fau nabescherming zijn de maatre gelen in strijd met het zorg vuldigheidsbe ginsel en de Vogelrichtlijn en is er on voldoende gekeken naar alternatieven, zoals het verja gen van de gan zen. Voor het vangen en doden van brandgan zen met vangkooien en fuiken zou helemaal geen ontheffing ge geven kunnen worden. Op dat laatste punt geeft de adviescommissie bezwaarschrif ten van de provincie de Faunabe scherming gelijk. Maar Gedepu teerde Staten hebben dat advies naast zich neergelegd en de be zwaren gisteren verworpen. „De ganzenbestrijding is een heikel punt", verklaart gedeputeerde Carla Schönknecht. De aanpak vloeit voort uit het faunabeheer- plan dat met betrokken partijen in Zeeland is opgesteld. „Als je die afspraken maakt, moet je je daaraan houden", aldus Schönknecht. Volgens haar is dat juridisch wél te verdedigen. Pauline de Jong van Faunabe heer kondigt aan dat de stich ting de zaak gaat voorleggen aan de rechter in Middelburg. „Als het gaat om het afschie ten van brandganzen willen we van een onafhankelijke in stantie weten of er voldoen de gekeken is naar alterna tieven en of die gehol pen hebben. Over het vangen in kooien: re cent heeft de rechtbank in Arnhem uitge sproken dat dat niet mag. Als de provincie dan eigenwijs is en zegt dat het wel kan, moet ze fmaar aan de rechter uitleggen waarom." MIDDELBURG. De provincie gaat haar advertenties voortaan al leen nog digitaal publiceren. Door aanvragen en besluiten niet meer in - voornamelijk - huis-aan-huisbladen te publice ren wordt jaarlijks 80.000 euro bespaard. De pagina Provinciewerk, met mededelingen voor inwoners, blijft wel bestaan. Volgens gedeputeerde Jo-An- nes de Bat nemen nu al veel mensen en instanties de informa tie van de advertenties digitaal tot zich. Hij onderkent het risico voor ouderen die niet gewend zijn aan computers en provincie- medelingen in dag- en weekbla den verwachten te vinden. „Maar ook die groep gaat steeds meer digitaal." Betrokkenen, bijvoorbeeld omwonenden bij een stremming van wegen, worden nog steeds direct geïnformeerd. RoadSense is een interactief, edu catief programma dat jongeren van 14 tot 17 jaar weerbaarder maakt in het verkeer. De leerlin gen mogen zelf een paar minu ten achter het stuur van een auto plaatsnemen. Ze leren hoe je als bestuurder afgeleid wordt door passagiers en hoe je bagage veilig kunt verankeren in een auto. Onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) heeft aangetoond dat RoadSense werkt. Jongeren zijn zich na het volgen van het programma be wuster van risico's in het ver keer. Bovendien levert RoadSen se een positieve bijdrage aan het verantwoordelijkheidsgevoel. RoadSense is een initiatief van de Mercedes-Benz Driving Academy, in samenwerking met Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ). Aan het programma doen het Edudelta College mee, de Pontes Scholengroep, de CSW, het Bol werk, het Calvijn College, het Zwin College, het Reynaertcolle- ge, De Rede, OPDC's Vliedberg en Griffioen, het Auris College Goes, praktijkscholen De Wissel en De Sprong en De Argo. SAMSOM WIL BLIJVEN ZITTEN WAAR HIJ ZIT... THOLEN VLISSINGEN ANTWERPEN GOES Van de Plasse is symbool Zeeuwse vrijwilligers Maryse van de Plasse (47, fo to) uit Kloetinge werd deze week in het zonnetje gezet door gedeputeerde Harry van der Maas (SCP). Van de Plasse is voorzitter van de af deling Groot Goes van KWF en is ook actief voor de Delta Ride for the Roses. Ze kreeg een sjerp omgehangen, om dat ze zich samen met ande re vrijwilligers inzet om kan ker te bestrijden. „Ik vind het een eer om symbool te staan voor alle Zeeuwse vrijwilli gers. Deze sjerp is ook voor hen." door Ernst Jan Rozendaal GOES. Ruim 1600 Zeeuwse mid delbare scholieren doen de ko mende weken mee aan het onder wijsprogramma RoadSense in de Zeelandhallen in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2