Zweedse thrillerauteur schrijft deel vier van 'Millennium-trilogie' 26 CULTUUR SHOW IDRT ONS NIET ZRLDODEN David Lagercrantz volgt zijn overleden collega op. „De literaire erfenis van Larsson is enorm." DAUID LAGERCRANTZ blazen. Heiligschennis volgens velen. Maar Lagercrantz durfde het wel aan. „Ik schrijf graag over uitzonderlijke genieën. Zo als mijn boek over Zlatan Ibrahi- movic of, wat nog moet uitko men, over Alan Turing. Daarom wilde ik deze uitdaging aan gaan. Ik ga eigenlijk verder waar hij is gebleven." Lagercrantz weigerde echter om dezelfde schrijfstijl aan te nemen. Wel wisselt hij net als Larsson vaak van perspectief en legt hij alle karakters van het verhaal tot op het bot bloot. In dit vierde deel vloeit beduidend minder bloed. Geen gruwelijk heden, nauwelijks martelingen en een enkele schotwond. De Zweed reageert bedrukt. „Ik haat geweld in de samenleving. Daarom wil ik er niet over schrijven. Ik word er onpasse lijk van. Bovendien vind ik de suggestie van een marteling sterker dan als ik er voluit over schrijf." 'Wellicht schrijf ik een vijfde boek, maar ik wil niet voor de rest van mijn leven Stieg Larsson zijn' Nu de eerste storm is gaan lig gen, durft hij voorzichtig te con cluderen dat zijn boek de hoofd pijn wellicht waard is. Alhoe wel de eerste kritieken, vernieti gend waren, lijken de recensen ten die de tijd nemen om het boek uit te lezen, positief te zijn. „Ik ben blij dat kranten als The New York Times en The Guardian het boek niet neersa belen in hun recensies. En nu ook de fans van Stieg Larsson positief zijn, merk ik dat het tij keert. Gelukkig maar." Of hij nogmaals in de huid van hoofdpersonen Lisbeth Sa- lander en Mikael Blomkvist kruipt, valt nog te bezien. De uitgeverij ziet het wel zitten en ook de erven van Larsson, een vader en broer, zien de kassa verder gevuld worden. Lager crantz is sceptisch. „Wellicht schrijf ik een vijfde boek. Maar ik wil niet voor de rest van mijn leven Stieg Larsson zijn." e Zweedse schrij ver David Lager crantz veront schuldigt zich di rect. Hij heeft enorme hoofd pijn. Waarschijnlijk vanwege alle druk die op hem ligt in zijn thuisland, waar hij de afgelo pen maanden is verguisd in de media. Want hoe heeft de au teur het in zijn hoofd kun nen halen het vierde deel in de Millennium-serie te schrijven? Lagercrantz lacht als een boer met kiespijn. „Tja. Dat heb ik me sindsdien ook vaak afge vraagd. Maar weet je, ik houd van een uitda ging. Dat was het schrijven van Wat ons niet zal doden zeker." Even terug in de tijd. In 2004 kwam het eerste boek van Stieg Larsson uit: Mannen die vrou wen haten, of zoals in het Engels The Girl with the Dra gon Tattoo. De Zweed had ook al twee opvolgers klaar liggen, maar hij overleed voor dat ze uitgebracht waren. De triologie bleek enorm succes vol. Wereldwijd wer den tachtig miljoen exemplaren verkocht van de donkere thril lers. De complexe plotten, de tot de ver beelding sprekende hoofdpersonen, hack- ster Lisbeth Salander en de journalist Mi kael Blomkvist, én een fikse scheut Scan dinavische spanning zorgden voor een hype die niet alleen resulteer de in miljoenen lezers, maar ook in drie speelfilms en een Amerikaanse remake met onder meer Bondacteur Daniel Craig. En toen was het tien jaar la ter en besloten de erven Lars son samen met de uitgeverij dat het tijd was de Millen nium-serie nieuw leven in te l HET VERVOLG OP STIEG LARSSONS MILLENNIUM-SERIE 'Ik ga verder waar Stieg is gebleven' door Renske Baars foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26