In de schaduw van Konya blijft Jong Oranje op koers Trainers uit de eredivise erkennen het positieve 16 De eredivisie heeft altijd trends gekend. Scandinavische invloeden, de komst van Afrikanen, het inpassen van jong grut of, zoals dit seizoen, het halen van routine. Chris Froome niet naar WK Stefan de Vrij geblesseerd Mollema wint eerste 'ronde' Duel Saudi-Arabië gestaakt Het kwam Jong Oranje prima uit. Vooral de eerste helft speelde Ne derland gemakkelijk. Met de fraaie o-i van Jean-Paul Boëtius als beloning. AZ-spits Vincent Janssen legde klaar en de oud-Feyenoorder krulde vanaf 25 meter raak in de verre hoek. De voorsprong was een logisch resultaat van de krachtsverhoudin gen. Maar na rust werd Jong Tur kije gevaarlijker. Feyenoorder Bi- lal Basagikoglu was het dichtst bij de gelijkmaker, maar hij schoot vlak voor tijd ongecontroleerd over. Een reuzekans waarmee hij Oranje pijn had moeten doen. Bondscoach Fred Grim was meer dan tevreden. „De eerste helft speelden we goed en maak ten we een fantastische goal. Na rust kwamen we onder druk te staan, maar ik ben blij dat we juist in die fase als een team hebben ge vochten." Op koers De overwinning in Istanboel zorgt voor een foutloze start van de kwalificatiereeks van Jong Oranje. Jong Cyprus werd vrijdag in Deventer al simpel met 4-0 ver slagen, maar deze overwinning te gen vermoedelijk de grootste con current in de poule moet extra fijn voelen. Jong Oranje heeft so wieso iets goed te maken na de dramatisch verlopen vorige kwali ficatiereeks. De grootste talenten van ons land misten het afgelopen jeugd-EK in Tsjechië. Jong Oranje, dat ook bij Slowakije en Wit-Rus- land in de poule zit, ligt nu op koers, onderstreepte ook Grim. Een middag in het sta dion van ADO Den Haag. Op het veld staat Edouard Du- plan driftig te geba ren. De Fransman slaat zijn arm om de schouder van Giovanni Korte en wijst rich ting het doel. Op een afstandje kijkt trainer Henk Fraser tevreden toe. De 32-jarige die zijn tien jaar jongere ploegmakker onderwijst. „Dit zie ik graag", zegt Fraser die weet waarmee ze bezig zijn: koelbloe dig zijn in de afwerking. „Durf in de eindfase nog na te denken over waar je de bal gaat plaatsen in plaats van te rammen. Daar is Edouard een meester in. Er is geen betere die het kan uitleg gen. Hij laat het zelf zien" Juiste mix Ervaring en routine, het zijn de toverwoorden van de eredivisie dit seizoen. PSV scoorde vorige zomer al met de Mexicaanse in ternational Andrés Guardado en voegde nu Simon Poulsen (30) toe aan de selectie. ADO koos de ze zomer voor Duplan (32), Mike Havenaar (29) en Ruben Schaken (33). PEC Zwolle trok kort voor de sluiting van de transferdeadli ne Wout Brama (29) aan, terwijl Feyenoord misschien wel de meeste ervaring in huis haalde met Dirk Kuyt (35), Eric Botteg- hin (28), Jan-Arie van der Heijden (27) en Michiel Kramer (26). „Je zoekt altijd naar de juiste mix, maar je bent soms beperkt in je middelen en mogelijkhe den", zegt Martin van Geel, tech nisch directeur van Feyenoord. De Rotterdamse club had anders dan voorgaande jaren meer te be steden en stopte het geld in routi ne. „Jonge spelers hebben begelei ding nodig. Op het veld vooral in tactische zin. Welke ruimtes be speel je, wanneer moet je dat me- tertje naar rechts pakken, hoe gooi je een wedstrijd op slot." In 2006 haalde Van Geel, toen als technische man bij Ajax, de routiniers Jaap Stam en Edgar Da vids naar Amsterdam. „Dat wa ren voorbeelden, hoor. Ze deden extra dingetjes, bleven hangen na elke training om te oefenen op GEMIDDELDE LEEFTIJD Vitesse 26 26 26 25 25 25 25 24 24 23 23 23 23 23 23 22 22 vrije trappen. Geen enkele speler durfde daardoor eerder het trai ningsveld te verlaten." Trend Kenneth Perez was er toen één van. De Deen had altijd al om zich heen gekeken, al bij zijn komst naar Nederland in 1997. Perez begon bij MW en noemt in het bijzonder Yvo Joordens en Jerry de Jong, de 'Davids en Stam van MW'. Joordens had er zes jaar opzitten in Maastricht, De Jong was international geweest en had het PSV-shirt gedragen. „Hij had in Frankrijk bij Caen gespeeld. Zij wisten wat het bete kende om prof te zijn. En dan bedoel ik niet dat schouderklopje of dat babbeltje in de kleedka mer, maar het op het veld laten zien. Jongeren kijken heel erg naar de ervaren spelers. Een trai ner kan niet 22 spelers alleen diri geren", aldus de Perez die in de Nederlandse top voor Ajax, AZ, PSV en FC Twente speelde. Perez ziet een trend. „Alles komt in fases, zoals je ooit even Scandina vische invloeden had, Afrikanen in Nederland gingen spelen en clubs het met alleen met jonkies wilden proberen." FC Groningen zag deze zomer Tjaronn Chery, Maikel Kieften- beld en Eric Botteghin vertrek ken en haalde vervolgens Etien- ne Reijnen (28) en Hedwiges Ma- duro (30). „Jongens die veel heb ben meegemaakt. Zij weten wat het is als bepaalde dingen ge vraagd worden in wedstrijden, terwijl jonge gasten soms overij verig worden of gaan forceren", Chris Froome doet niet mee aan het WK wielrennen, dat over twee weken begint in het Amerikaanse Richmond. De Britse Tourwin naar liep in de Ronde van Spanje een breuk in zijn voet op en is vol gens zijn ploegleider David Brails- ford nog een paar weken uitgescha keld. Tegen de BBC zei de ploeglei der van Sky dat „het erg onwaar schijnlijk is" dat Froome meedoet, „want het duurt een tijd voordat deze breuk is hersteld." Froome stond op de longlist van de Britse wielerbond om mee te doen aan de wegrit op het WK. Ook had hij samen met zijn ploeg genoten van Team Sky mee kun nen doen aan de ploegentijdrit. International Stefan de Vrij moet bij Lazio Roma rustig aan doen. Bij de Nederlandse verdediger is gisteren tijdens een mri-scan in Rome enige schade aan de linker knie geconstateerd. De oud-Feyenoorder begon zon dagavond al niet klachtenvrij aan de EK-kwalificatiewedstrijd in en tegen Turkije (3-0). Bondscoach Danny Blind wisselde hem in de rust omdat de verdediger tijdens het duel meer last kreeg. „We gaan nu beginnen met de me dische behandelingen en daarna volgt fysiotherapie. Het zal voor hem moeilijk worden om zondag alweer te kunnen spelen", liet zijn club Lazio weten. Met zijn triomf in de Ronde van Alberta behaalde Bauke Mollema in Canada (lokale tijd) zijn eerste klassementszege als professioneel wielrenner. „Het werd wel zo'n beetje tijd", reageerde de 28-jarige coureur van Trek. „Ik heb veel tweede, vierde en vijfde plaatsen geboekt in mijn loopbaan. Dit is mijn eerste eindzege sinds 2007", doelde hij op zijn overwinning in de Ronde van de Toekomst als wielrenner onder 23 jaar. Mollema zag zijn leidende positie in het algemeen klassement in de slotetappe in en rond Edmonton niet meer in gevaar komen. De Duitser Nikias Arndt won de laat ste etappe in de hoofdstad Alberta. Sport door Daniël Dwarswaard ISTANBOEL. Twee dagen na de ont luisterende nederlaag van Oranje tegen de Turken, moest ook Jong Oranje spelen in Turkije. Maar daar hield de vergelijking wel zo'n beet je op. Het grote Oranje speelde in de gekte van Konya. Jong Oranje in het akelig lege stadionnetje van Ka- simpasa, aan de rand van Istanboel. Met plaats voor 14.000 toeschou wers, maar niemand in Turkije lijkt geïnteresseerd in de toekomstige topspelers. Sven van Beek (I) in duel met Enes Unal van Jong Turkije, foto VI Images Het nieuwe door Dennis Jansen Roda JC ADO Feyenoord Cambuur Heracles Groningen Willem II Excelsior NEC PEC Zwolle FC Utrecht PSV Heerenveen Graafschap FC Twente AZ Ajax 22 jaar en aar en aar en aar en aar en aar en aar en aar en aar en aar en aar en aar en aar en aar en aar en aar en aar en aar en 207 dagen 49 dagen 0 dagen 235 dagen 138 dagen 66 dagen 29 dagen 347 dagen 103 dagen 343 dagen 290 dagen 167 dagen 27 dagen 76 dagen 6 dagen 208 dagen 231 dagen 133 dagen WIELRENNEN VOETBAL WIELRENNEN De WK-kwalificatiewedstrijd tussen Maleisië en het Saudi-Arabië van Bert van Marwijk is gisteren gestaakt. In de slotfase van de wedstrijd bestook ten de fans van Maleisië het veld met vuurwerk, rookbommen en fakkels. Het stond op dat moment 1-2 voor Saudi-Arabië. foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16