l 14 NIEUWS Groenlo heeft een hyperverantwoorde ecologische koeienstal. Annemieke van Dongen tekende met hulp van dierenarts en 'koeienfluisteraar' Joep Driessen indrukken op van bewoonster Klara 189. et schijnt nogal bij- w I zonder te zijn, mijn nieuwe onderko- V len zijn zo ontwor mt pen dat de boer zo efficiënt mogelijk kan werken. De bou wers van deze koeientuin hebben zich proberen te verplaatsen in mij: de melk koe. Koeientuin? Boe, wat een poeha. Men sen in pak, fotografen. Allemaal zijn ze hier naar Groenlo gekomen om de offi ciële opening van de eerste koeientuin bij te wonen. Ik moet toegeven: het is inderdaad meer een tuin dan een stal. Muren zijn er niet. Wel groeien hier bomen - beu ken, lindes, tamme kastanjes - en klim planten. Die zorgen voor schaduw, be schutting en we kunnen er een beetje aan knabbelen. Dat is nogal een contrast ja, met de stallen waar mijn vakzusters in verblij ven. Die zijn gemaakt van staal en beton, met ligboxen en roostervloeren waar on ze ontlasting in valt. Handig voor de boer, maar comfortabel? Niet echt. Ik moet niks hebben van al die stangen. Ik wil ruimte hebben, weg kunnen. Wij koeien zijn een beetje claustrofobisch: het zal wel een erfenis uit de oertijd zijn, dat vluchtgedrag. Als koe loop ik het liefste in de wei. Ruimte, frisse lucht, vers gras, gezel schap van mijn kuddegenoten: dat zijn de ideale werkomstandigheden. Twee keer per dag wandel ik zelf naar de robot om gemolken te worden. Ik produceer 25 liter per dag. Topsport. Dat hou je natuur lijk alleen maar vol als je gezond blijft. Van warmte moet ik niks hebben. Afkoe len kost me te veel energie, dat gaat ten koste van m'n melkproductie. Zodra de temperatuur buiten richting de 25 gra den gaat, blijf ik liever op stal. Als het re gent heb ik in de wei ook niks te zoeken. Dan ben ik liever hier, in de koeientuin. Of ik even in de camera wil kijken, roept een fotograaf. Dacht het niet. Ik ben aan het werk. Ik lig net lekker te her kauwen; dat doe ik zo'n tien uur per dag. Gelukkig is de kunststof vloer zacht. Wel zo prettig als je veertien uur per et maal ligt, maar in reguliere stallen is dat toch nog vaak anders. Daar is de onder grond te hard en te glad, en komen wij met onze volle uiers lastig overeind. Dat leidt nogal eens tot verwondingen aan onze poten: samen met onstoken uiers een van de grootste kwalen in het melk- koeienbestaan. Zulke aandoeningen zor gen ervoor dat veel van mijn vakzusters al op vijfjarige leeftijd naar het slacht huis gaan. Als je te veel mankeert, kost je de baas immers meer dan je hem ople vert. Dan verdwijnt je eetlust, geef je minder melk en heb je medicijnen no dig. Natuurlijk wil de boer zelf ook graag dat we ouder worden, en langer gezond blijven. Nieuwe melkkoeien zijn immers een forse investering. De eerste twee jaar van ons leven eten en poepen we alleen maar. Pas na de geboorte van ons eerste kalf geven we melk. Ons zo lang moge lijk gezond houden, is dus ook in het be lang van de portemonnee van onze baas. En voor het milieu. Met de ammoniak die in onze ontlasting zit en de methaan die we ophoeren, zorgen we met 1,6 mil joen melkkoeien op 18.000 boerenbedrij ven in het hele land voor nogal wat mi lieubelasting. Onze baas, de biologische melkvee houder Chris Bomers, houdt veel van de natuur. Dat is ook een van de redenen dat hij deze koeientuin heeft aangelegd. Onze urine loopt dwars door de kunst stof vloer weg in goten, de mest wordt opgeveegd door een robot die door de stal rijdt. De mest wordt verbrand in een biogascentrale die 1.500 huishoudens van stroom voorziet. Het scheiden van de mest en urine zorgt ervoor dat min der broeikasgassen ontstaan. De uitmestrobot, dat is nog wel een dingetje. Lig je net lekker te doezelen, staat er ineens zo'n automatisch karretje achter je kont om die verse vlaai op te ve gen. Inmiddels zijn m'n collega's en ik er wel aan gewend. De kinderziektes waar de robot mee kampt, zijn hopelijk snel opgelost. Want de koeientuin staat of valt met goede hygiëne. We poepen nou eenmaal waar we liggen en we liggen waar we poepen. Maar als je een wondje hebt, bijvoorbeeld aan je uier of je poot, gaat dat daardoor wel snel ontsteken. De koeientuin kostte onze baas een lieve duit, maar volgens hem ook weer niet zoveel meer dan een moderne nieuwbouwstal. En de oude was toch aan vervanging toe. Het idee voor de koeientuin is trouwens al in 2006 gebo ren, lang voordat het Europese melkquo tum werd afgeschaft en de melkprijs in stortte. Omdat de koeientuin hoog scoort op dierenwelzijn en milieuvrien delijkheid, kreeg hij een deel van de bouw door de overheid gesubsidieerd. Onze baas verwacht dat zijn investering zichzelf terugverdient, doordat wij lan ger gezond blijven. Hij is nog jong en wil nog minstens 35 jaar met zijn gezin op deze plek blij ven boeren. Bij de boerderij staan ook va kantiehuisjes, en er worden regelmatig excursies georganiseerd. Zo kunnen men sen met hun eigen ogen zien dat onze melk niet uit een megastal komt. A Jawel, het is hier echt goed toeven. J Leuk, onze koeientuin men ]^orma]e staj.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14