w Eerst hulp, dan 'hek' rond Europa Libanon: 'een bom op ontploffen' Ze kwamen nog niet zo lang geleden zelf als vluchtelingen naar Nederland en zijn nog steeds dankbaar voor de opvang en de kansen die ze kregen. De huidige problematiek rond vluchtelingen brengt herinneringen boven. 12 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Nicolas Iverson Ekaterina Levental ganger theatermaker Staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Asiel, VVD) wees gister zuinigjes op de PvdA-inbreng in de kabi netsbrief over vluchtelingen. Zo als het besluit dat het kabinet zich schaart achter die herverdeling over alle 28 EU-lidstaten. De voor lopige som voor ons land? Vermoe delijk zo'n 9.000 vluchtelingen. Ta melijk royaal en geheel naar wens van de PvdA. Het is het deel van de brief waarin het kabinet het hart laat spreken. Dan de WD-bijdrage. In de brief wordt ook gerept van de 'voorwaarde' dat vluchtelingen 'in de toekomst' in 'veilige landen' in de regio moeten worden opgevan gen. Sterker: als ontheemden op ei gen houtje naar Europa komen, zouden ze naar die veilige zones moeten worden teruggebracht om vanuit daar eventueel een asielaan vraag in te dienen. Het is het 'af sluiten' van Europa. Dijkhoff is de eerste die toe geeft dat dit ingewikkeld is. Lan den als Turkije, Libanon en Jorda nië kunnen de instroom nu al niet aan. Hoewel het kabinet 110 mil joen euro extra uittrekt voor de vluchtelingenkampen daar, is dat verre van toereikend. Bovendien stuit zo'n asielcentrum buiten de EU op juridische problemen, waar schuwen deskundigen. Wie naar PvdA-Kamerlid Attje Kuiken luistert, hoort dat het om toekomstmuziek gaat. Ze spreekt van een 'theoretisch' plan, dat er 'eventueel' komt. VVD-fractieleider Halbe Zijl stra laat zich niet uit het veld slaan. „Er is eindelijk oog voor het voorkomen van het probleem. Dat mensen eindelijk worden ontmoe digt de gevaarlijke reis naar Euro pa te maken." Irreëel omdat lan den in de regio die aantallen niet willen verstouwen? „Nee, maar het gaat wel geld kosten." Toch wacht het akkoord nog een paar hobbels. Eerst is er het debat in de Kamer van morgen. De oppositiepartijen schieten nu al op het plan. In Europa moet maandag nog stevig worden on derhandeld over de solidaire verde ling. Veel lidstaten voelen daar niets voor. En dan is het plan voor (fors gefinancierde) opvang net buiten Europa nog niet eens be sproken. Dat Libanon nog niet is bezweken onder de last is een wonder. Het herbergt in een notendop alle pro blemen waarmee heel het Mid den-Oosten worstelt. Religieuze spanningen, politieke en militaire onbalans en een stuitende onge lijkheid tussen rijk en arm. In de ze explosieve smeltkroes proberen nu ook 1,2 tot twee miljoen Sy- riërs een veilig leven te leiden in nabijheid van Hezbollah, dat een steunpilaar is van dictator Assad voor wie ze op de vlucht zijn gesla gen. Volgens hulpverlener Henrik Andersen van Cordaid in Beiroet is de situatie kritiek. „De kans be staat dat de oorlog in Syrië ook Li banon meesleurt." Door alle vluchtelingen tellen steden meer bedelaars, meer au to's. De al kwetsbare infrastruc tuur, van ziekenhuizen tot water en elektriciteitsnetwerken, raakt overbelast. De strijd om werk is heviger. Inflatie loopt op, zwarte handel en smokkelroutes breiden zich uit. In talkshows en op straat leiden verhitte discussies over Sy rië soms tot fysiek geweld. Ook de opvang zorgt voor pro blemen. Er zijn geen officiële kam pen. Syriërs moeten, verspreid over 1.500 locaties, zonder bemoei enis van de overheid hun weg vin den. Voor hulp zijn ze afhankelijk van burgers, elkaar of hulporgani saties. Dat zorgt voor kommervol le omstandigheden en uitbuiting. De kans dat ook die Syriërs met hun laatste spaargeld naar Europa trekken, neemt met de dag toe. Ooit op de vlucht, nu een Nicolas Iverson (30) vlucht te met zijn ouders uit An gola en brak als zanger door via 'Holland's Cot Ta lent'. Hij werkt samen met War Child. „Ik wil zo graag aanschuiven bij tv-discus- sies als ik onzin hoor als: 'die vluchtelingen dragen dure kleren' of 'ze hebben veel betaald om hier te ko men, dus ze zijn niet arm'. Voordat wij uit Angola weg moesten waren wij ook niet arm. Maar we moesten alles achterlaten en hier leven van wat we kregen bij het azc. Mijn va der bracht ons in veilig heid omdat het rebellenle ger kinderen ging ronse len als kindsoldaten. Hij heeft ons leven gered. Ik heb best nare herinnerin gen aan de eerste jaren in Veendam. Op straat werd ik uitgescholden voor poepneger. Mijn ouders huilden, al begrepen ze niet alles. De politie waar schuwde buren vanwege discriminatie. Nu ik be kend ben komen jonge vluchtelingen met mij pra ten als ze het niet meer zien zitten. Ik zeg altijd: je verleden hoeft je toe komst niet te beperken. Als ze zich optrekken aan mijn muziek voelt dat goed. Vrijheid is niet van zelfsprekend. Je kiest er niet voor geboren te wor den in een oorlogsge bied." Ekaterina Levental (30) vluchtte uit Oezbekistan. Ze is theatermaker en musicus, zingt als soliste bij onder andere de Na tionale Opera. „Alles wat ik heb kunnen doen is dankzij Nederland. Ik ben het land dankbaar voor alle kansen die mij hier zijn gegund. Als ik nu die beelden op tv zie denk ik: 'och, ik hoop ook voor jullie dat het goed komt', ledereen kan vluchteling worden. Daar moeten we met zijn allen voor openstaan en ons niet afkeren. Ik ben gezegend met mijn om geving en hoor die nega tieve geluiden niet. Ik speel nu mijn voorstel ling 'De Weg' over mijn eigen vluchtverleden. Ik krijg er ongelofelijke reac ties op omdat het thema zo actueel is. Ik hoop dat mensen zich afvragen: 'hoe zou ik het hebben gedaan als het mij was overkomen?'. Ik ben in mei terug geweest in Oezbekistan, voor het eerst in twintig jaar. Ik was er met mijn Neder landse vriend en mocht een concert geven. Ik had niet verwacht dat ik daar vrede zou vinden met mijn verleden, maar het was een fantastische reis en bijzondere erva ring. Maar thuiskomen doe ik in Nederland." door Tobias den Hartog DEN HAAG. Nederland gaat niet dwarsliggen bij de verdeling van vluchtelingen over Europa. Hoewel asielbeleid dé splijtzwam is in de coalitie van VVD en PvdA, ligt er toch een akkoord. We geven eerst noodhulp en daarna komt er -ooit-een 'hekje' rond Europa. S Opvangkamp in Libanon, tijdens een zandstorm. Een op de zes inwoners van het land is vluchteling, foto AFP door Hans van Zon BEIROET. Door Libanese ogen ver bleekt elke vluchtelingencrisis. In Libanon is een op de zes inwoners een vluchteling uit buurland Syrië. Hulpverleners spreken van 'een tik kende tijdbom'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12