'Krankzinnig: duur huren mag, hypotheek niet' Claim om donker kind verworpen 24 maanden 50% korting 180 SMS Bestel exclusief op: www.vodafone.nl/pzc NIEUWS 9 Flexwerker Nicoline Roden burg (52) wist het bij de eerste bezichtiging: ze was gevallen voor die bunga low in Hoogland. De onderhande lingen met de verkopers gingen verrassend snel en binnen de kort ste keren had ze overeenstem ming bereikt. Het liep gesmeerd. Nou ja, totdat ze bij de bank aanklopte voor de financiering. Daar kreeg ze nul op het rekest. De reden? Ze werkt sinds 1,5 jaar als freelance consultant op het ge bied van business intelligence en kon geen inkomsten over de afge lopen drie jaar overleggen. „Ik begreep niets van die afwij zing. Ik kon mijn eigen geld in brengen, hoefde slechts de helft van de koopsom te financieren én ik had verschillende, grote op drachtgevers." De periode die volg de, was uiterst stressvol. De ont bindende voorwaarden voor de fi nanciering liepen af op 1 juni en dus begon de tijd te dringen. „Het is zo frustrerend als je je droomhuis aan je neus voorbij ziet gaan. Ik kreeg gelukkig hulp van de directeur van het onderne merscollectief The Future Group, waarbij ik ben aangesloten. Die heeft goede contacten met de bank. Ik moest nog heel veel docu menten overhandigen, maar het is goed gekomen. Op 1 oktober krijg ik de sleutel." Rodenburg heeft geluk gehad, maar dat hebben veel andere flex- werkers niet. Volgens directeur en oprichter Ben Rogmans van ar beidsmarktonderzoeksbureau In telligence Group verstrekken ban ken nog altijd op basis van het ar beidsverleden en een vast con tract een hypotheek, terwijl de flexibilisering van de arbeids markt razendsnel gaat en het ver leden dus steeds minder zegt. „Een vast contract stelt eigen lijk niet veel meer voor," stelt Rog mans. „Dat heeft de crisis ons wel geleerd: resultaten uit het verle den bieden geen garantie voor de toekomst." Volgens hem is het daarom veel belangrijker dat hypo theekverstrekkers kijken naar ie mands toekomstkansen. „Iemand die nu administratief werk doet en een vast contract heeft, wordt over een paar jaar weggeautomati- seerd. Een programmeur met een tijdelijk contract heeft veel betere vooruitzichten." De kansen van een administra tief medewerker, programmeur of welk ander beroep dan ook zijn goed te voorspellen, claimt Rog mans. De afgelopen twee jaar heeft hij met zijn team alle denk bare data over de arbeidsmarkt verwerkt: van branches, beroepen, regio's tot CBS-cijfers en UWV-cij- fers. Naast die informatie zijn 'kansvergroters' in de test ver werkt: hoe flexibeler en gemoti veerder iemand is, hoe groter de kans dat hij snel weer een baan vindt. De hypotheekaanvrager maakt de test, die 48 euro kost, waarna er een score uitrolt. Bij een positie ve uitkomst kan de flexwerker in aanmerking komen voor een hypo theek bij Obvion of Florius. Er zijn de afgelopen tijd meer initiatieven gekomen. Zo werken Eigen Huis, uitzender Randstad en hypotheekverstrekker Obvion samen om een hypotheek voor flexwerkers van Randstad moge lijk te maken. Hier is een zogehe ten perspectiefverklaring van Randstad leidend. Die proef wordt uitgebreid voor Tem po-Team en detacheerder Yacht. Obvion wil graag met dit soort nieuwe initiatieven meedoen. „Flexibele arbeid is een trend waar we niet omheen kunnen. Ko pen moet wat ons betreft bereik baar blijven voor iedereen. Dus ook voor mensen met een flexibel inkomen" Vereniging Eigen Huis is ook blij met dit nieuwe initiatief. Woordvoerder Hans André de La Porte van Eigen Huis: „Als banken de komende jaren nog hypothe ken willen verkopen, zullen ze flexwerkers en zzp'ers moeten hel pen. Het is krankzinnig dat som mige mensen nu geen hypotheek krijgen, terwijl ze wel maande lijks zonder problemen 800 of 900 euro aan huur betalen." Jennifer Cramblett (37) werd door de Midwest Sperm Bank per ongeluk geïnsemineerd met het sperma van een zwarte man. Dat werd ontdekt toen ze vier maanden zwanger was. Cram blett beweerde dat ze haar don kere dochtertje Peyton (inmid- Stel was ruim een jaar bezig met kiezen van biologische vader die genetisch zoveel mogelijk op de ouders leek dels 3 jaar) 'om culturele rede nen' niet zou kunnen opvoeden. De moeder in spe was samen met haar eveneens blanke part ner Amanda Zinkon ruim een jaar lang bezig geweest een biolo gische vader uit te zoeken die ge netisch zo veel mogelijk bij haar paste. Ze telde uiteindelijk ruim 2.000 euro neer voor het 'gewens te' zaad, schrijft de krant The Mirror. De bank bood zijn excuses aan en een gedeeltelijke schade vergoeding, maar dat vonden de ouders niet genoeg. Het stel eiste een schadevergoeding van omge rekend 45.000 euro van de sper mabank. De twee waren name lijk bang dat het meisje geen goe de toekomst zou kunnen hebben in hun naar verluidt volledig blanke woonplaats Union Hill. De advocaat van de sperma- bank heeft volgens The New York Times verklaard dat er geen sprake kan zijn van een 'onrecht matige geboorte', zoals de claim luidt, omdat er een gezond kind is geboren. De rechter heeft hem gelijk gegeven, maar tegelijk de moeder in staat gesteld haar claim inhoudelijk aan te passen. Inmiddels heeft Cramblett zich neergelegd bij het feit dat ze een donkere dochter heeft. „Ik ben blij dat we een gezond kind hebben. We houden meer van haar... Ze heeft ons gemaakt tot de mensen die we zijn. Ik zou haar nooit voor iets willen rui len. Maar ik laat het niet over mijn kant gaan dat de bank zegt niet verantwoordelijk te zijn." Exclusief voor de lezers van deze krant incl. Samsung Galaxy A5 t.w.v. €336,- DINSDAG 8 SEPTEMBER 2015 door Natasja de Groot Een hypotheek op basis van je toe komst. Met een nieuwe proef ligt ook voor uitzendkrachten, tijdelij ke krachten en mensen met een verbrokkeld arbeidsverleden een koophuis binnen handbereik. 52 Van de mensen tot 35 jaar werkt 52 procent op tijdelijke en/of flexibele basis: met jaarcontract, als zzp'er, met 0-urencontract of via bureau. Nicole Rodenburg: „Ik begreep niets van die afwijzing." foto Koen Verheijden ILLINOIS De rechter in het Ameri kaanse Illinois heeft de rechts zaak verworpen die een blanke lesbische vrouw had aangespan nen tegen een spermabank om dat ze een donker kind heeft ge kregen. Er is geen sprake van een 'onrechtmatige geboorte', vindt de rechtbank. De vrouw mag wel de claim aanpassen, waardoor ze verder kan procederen. 5 Inch super AMOLED scherm 13 Megapixel camera Stijlvol metalen frame Ander toestel of abonnement? Kijk op de website! Telefonisch bestellen kan ook. Bel: 0900-0603 (£0,45 per gesprek, ma t/mvr van 8-18uur) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 21-09-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9