Rijexamen mag voortaan met hulp van sensoren en verklikkers Antropoloog De Koning kritisch ondervraagd over partijdigheid Eerste dag van tien weken durend megaproces brengt bekende gezichten naar de rechtszaal. FZC 8 NIEUWS \Y' Jordi de J. VERKIEZING LEUKSTE PRETPARK VAN NEDERLAND. AMSTERDAM. Hatim R. volgt, vanuit Sy rië, de jihadzaak in de extra beveiligde rechtszaal in Amsterdam op de voet. Gisteren begon het tien weken duren de megaproces, waarin net zo veel ver dachten moeten voorkomen. R. gaat er even voor zitten, pakt er wat te drin ken en te eten bij. Op Twitter tikt hij in: 'Volg jihadzaak met een zak chips en ijsthee, wat een poppenkast.' Tot zo ver het commentaar van Ha tim, die - saillant detail - toch echt één van de verdachten in deze mon sterzaak is. Wat had justitie hem graag in het gedaagdenbankje in Amster dam willen zien. Ook Anis Z. is niet komen opdagen bij de rechtbank. Hij verblijft net als Hatim in het kalifaat. Een derde ver dachte, Anis' broer Soufiane Z., is daar overleden. Hicham el O. is wel in Ne derland. Maar hij is afwezig vanwege psychische problemen. Aanwezig Wie er wel zijn? Jordi de J., de bekeer ling die al vele maanden terug is uit Syrië. Ook aangeschoven, recht vanaf de terreurafdelingen van de gevange nissen waarin ze verblijven: Hage naars Azzedine C., Oussama C., en Ru dolph H.. Bekende gezichten van de ji had in Nederland. Minder bekend is Moussa L., die twitterde dat 'het martelaarschap ook in Nederland' is te verkrijgen. Iman B. is de enige vrouw in het bonte gezel schap. Zij trouwde met Azzedine C. en werd in augustus vorig jaar samen met hem opgepakt in Duitsland. De twee hebben elkaar sindsdien alleen gezien op het bezoekuur van de ter- reurafdeling, waar ook zij kort ver bleef, in bijzijn van een bewaker. Nu zitten ze op dezelfde rij, tegenover de rechter, gescheiden door advocaten die tussen hen in zitten. Ze zwijgen. Geen van de verdachten spreekt van daag. Antropoloog Martij n de Koning vertelt. Hij wordt uitgebreid onder vraagd. Hij is wetenschapper, maar on derhield voor zijn onderzoek naar isla mitisch activisme in Nederland al ja renlang nauwe banden met radicale jongeren, zoals Soufiane Z., die vertel de hoe hij ervan droomde te vechten voor zijn geloof en daarbij uiteindelijk stierf. Volgens De Koning deden de ver dachten die hij kende vooral aan 'spek- takelactivisme'. Zo noemt hij bijvoor beeld de felicitaties van de groep aan IS, na het uitroepen van het kalifaat. 'Volg jihadzaak met een zak chips en ijsthee, wat een poppenkast' En het zwaaien met een zwarte vlag met daarop het stempel van de profeet (de vlag waaronder ook IS strijdt), het demonstreren en het bidden op straat. Terwijl De Koning praat, heeft Ha tim zijn zakje chips bijna leeg. Hij twittert: 'Het luchtalarm gaat hier. Ze sturen zeker een drone!' Die tweet ver wijdert hij later weer. Ondertussen vraagt de rechter aan De Koning of hij wel genoeg afstand heeft kunnen bewaren tot de verdach ten. Dat is al jarenlang een kritiekpunt op de onderzoeker én het is van be lang omdat de observaties van De Ko ning vooral de verdediging van pas lij ken te komen. De verdachten wordt ronselen voor de jihad ten laste gelegd, waar een zware straf op staat, maar wie naar De Koning luistert hoort daar weinig hard bewijs voor. De onderzoeker stelt zeker sympathie voor enkele verdach ten te hebben. Hij kon er goed mee praten. Stuurde een kaartje, toen één vader werd. „Maar ik was het zelden met hen eens. Ik heb genoeg afstand bewaard." Gebed gaat door De eerste dag van het jihadproces is vooral interessant om wie er allemaal aanwezig zijn. Naar verdachte Azzedi ne wordt enthousiast gezwaaid als hij naar de publieke tribune kijkt. Zijn fa milie lacht, hij lacht terug. De roodharige Rudolph H. grijnst van oor tot oor als hij, later binnenge komen, zijn vrouw Vera achter de gla zen wand op de publieke tribune ziet. Vera en Rudolph zijn beiden kinderen van rechters. Jordi de J. wordt voor de zitting nog flink geknuffeld door zijn moeder, een blonde Westlandse op wie hij als kind en tiener al verzot was. De donkerblau we niqaab van zijn echtgenote steekt af bij de hoogblonde familie van De J. De enkelband die Jordi draagt - hij mocht zijn proces in vrijheid afwach ten - zit verstopt onder zijn sportsok. Sportsokken. Ze zijn ook goed zicht baar bij de andere bezoekers, die hun broeken kort dragen als de profeet. Hun baarden zijn lang. Het zijn de vrienden en gelijkgestemden van de verdachten aan de andere kant van het glas. Ze sneren naar de rechter dat ie er niets van begrijpt als het om de islam gaat. Als het een uur of één is, verdrin gen ze zich in de wc. Ze wassen zich. Maken zich klaar voor het gebed. Dat gaat ook hier, onder het oog van de ve le bewakers, gewoon door. Hatim twittert. Zijn zakje chips is leeg. Hij doet er goed aan nog even naar de winkel te gaan: vandaag gaan de verhoren van deskundigen weer verder. Iman B. Rudolf H. Oussama C. Azzedine C. Moussa L. De aanpassing van de examenei sen was hard nodig. Wie examen doet, rijdt auto alsof het de jaren '70 van de vorige eeuw is: drie pe dalen, een versnellingspook en een stuur. Alle snufjes die autorij den veiliger en eenvoudiger ma ken, mogen niet meedoen. Ter wijl een moderne auto tjokvol zit met hulpmiddelen. Van heel een voudige systemen, zoals automa tische ruitenwissers en verlich ting tot slimme dodehoekverklik- kers en het vernuftige adaptive cruise control, dat automatisch af stand houdt en 'snapt' dat je even achter een vrachtwagen rijdt en 'ziet' dat er plotseling een andere auto met lagere snel heid voor je neus invoegt. Wie afrijdt in een hightech au to krijgt een beetje hulp, maar mag niet blind op de systemen vertrouwen. Nu al zijn er examen kandidaten die niet weten hoe ze de verlichting in moeten schake len of de ruitenwisser moeten be dienen. Ook al is de dodehoekver- klikker aanwezig: bij het afrijden is over de schouder kijken nog steeds vereist. „Systemen zijn im mers niet onfeilbaar. Zo blijkt uit Amerikaans onderzoek dat mo torrijders in 75 procent van de ge vallen niet worden opgemerkt door een dodehoekverklikker", zegt Nathalie Dingeldein van het CBR. Volgens het CBR wordt het examen niet gemakkelijker nu de techniek mag helpen. Dingel dein: „De examinator beoordeelt de rijvaardigheid van de examen kandidaat en niet het gebruik van ondersteunende systemen." Kalifaat kijkt mee naar jihadproces door Cyril Rosman en Carla van der Wal Hatim R. terreurverdachte in Syrië door Ton Voermans DEVENTER. Alle sensoren, dode- hoekverklikkers en automatische afstandhouders mogen vanaf 1 ja nuari meedoen aan het rijexamen. Want in deze tijd van slimme au to's is het achterhaald dat de tech nische hulpmiddelen uit moeten, vindt het Centraal Bureau Rijvaar digheid. Wat vind jij het leukste pretpark van Nederland? STEM OP PZC.NL/PRETPARK EN DOE MEE!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8