Fans geloven niet langer in deelname aan Europees toernooi in 2016 6 NIEUWS 'Jammer, geen oranje stadions1 Lekker napraten met collega's zat er bij deze twee bedrijven niet in gisteren, na het verlies tegen Turkije. ^i| maakt H&r IK GA DE WfPPlES ECHT MISSEN,, Van de uitstekende reputa tie die het Nederlands elf tal de afgelopen WK's met een tweede en derde plaats opbouwde, is in ei gen land bar weinig over. Maar hoe staat het Oranje erop in het buitenland? „Nederland niet op een EK of een WK? Daar kan ik met mijn hoofd niet bij", verzucht Wolfgang Over- ath. De voormalig voetbal ler, die met Duitsland in 1974 Oranje versloeg in de WK-fïnale (1-2), betreurt ten zeerste dat de ploeg van Danny Blind er volgen de zomer in Frankrijk waarschijnlijk niet bij is. „Het kan niet en het mag ook niet, want een eind- toernooi zonder Neder land is geen volwaardig eindtoernooi, wat mij be treft." Overath merkt dat er in zijn geboorteland links en rechts wat leedver maak is over de prestaties van Oranje. Volgens de 71-jarige Duitser getuigt dat van domheid. „Omdat de afwezigheid slecht is Engeland schatten we het Nederlands elftal erg hoog in. Vergelijkbaar met een topland als Argentinië." Belgisch oud-international en analyticus van Het Laat ste Nieuws Mare Degryse (51) is minder verbaasd over de beroerde resulta ten van Oranje. „Met Cilles- sen, Riedewald, Bruma, Klaassen en Narsingh ston den er bij Neder land zondag tegen Turkije vijf spelers uit de eigen competitie in de basis. Zij hebben nog niet aange toond dat ze het hoogste ni veau aankunnen." Dat is volgens Degryse een ver schil met de Belgische spe lers, die wél op koers zijn voor het EK. „Die spelen al lemaal in een grote buiten landse competitie." Het ergste van die ellendige zon dagavond, met de afgang van Oranje in en tegen Turkije (3-0)? Er volgde ook nog een druilerige maandagochtend. Werkend Neder land verzamelde zich rond de kof- fieautomaat op kantoor, op zoek naar - letterlijk - een bakkie troost. Hij mist het soms behoorlijk, dat hij op maandagochtend niet met zijn directe collega's over voet bal kan ouwehoeren. Het boeit de andere magazijnmedewerkers bij koffieautomatenleverancier Fortu ne niet. Quinten wel, hij zat zon dagavond voor de televisie. Vol O R A i\ .1 I! F A X 'Ik ben direct na de wedstrijd naar bed gegaan. Waardeloze avond' verbazing, ergernis, cynisme, woe de en verdriet bij de wanverto ning van Oranje in Turkije. Maar de andere jongens in het magazijn houden niet van voetbal en praten er nooit over. „En dat is vandaag maar goed ook", mokt Quinten in de bedrijfskantine van Fortune, aan de rand van Zoeter- meer. „Ik moet vandaag niet van die 'ach-het-is-maar-een-spelle- tje-types' tegenkomen, daar kan ik nu helemaal niet tegen." De pest in zijn lijf, die hem donderdag al bekroop bij de thuis nederlaag van Nederland tegen IJs land, boekte zondagavond nog een paar dagen bij toen Oranje aan alle kanten werd weggespeeld door de Turken. Hij is nijdig, cha- vrienden, daar was dus ook geen lol aan. Toen zei ik: ik ga nu naar de keuken om drinken te halen, als ik terug ben doet iedereen weer gezellig. Kom op zeg." Tom: „Ik ben direct naar bed gegaan. Waardeloze avond." Joyce: „Ik ga de Wuppies echt missen." Quinten: „Het ergste vind ik: er is nog steeds een mogelijkheid dat we ons wel plaatsen. Belachelijk." Wesley: „Joh, als je twee keer van IJsland verliest, verdien je het niet eens om naar het EK te gaan." Als een echo keren die woor den 30 kilometer verderop, op een bedrijventerrein bij Alblasserdam terug. Hier staat het hoofdkantoor van verhuisbedrijf Mondial Move rs, is de koffie biologisch én fair- trade en heten de medewerkers Esther, Tom, Boy, Marianne, San ne en Jeremy, die zijn eerste werk dag bij Mondial beleeft. Ook hij zegt: „Ik gun het ze niet eens meer, dat EK." Boy knikt: „Ik hoop dat de Türken hun laatste twee wedstrijden gewoon winnen en dat we niet via een omweg nog in de play-offs komen." Sanne: „Ik baal er echt goed van. Weg is het excuus om volgende zomer lekker doordeweeks aan het bier te gaan. En het is toch niet te begrijpen dat je wel derde kunt worden op een WK, maar je niet kunt plaat sen voor een EK met 24 deelne mers?" Boy: „Dit team heeft echt een mentaliteitsprobleem. Neem die Turken, die hoefje niet te motive ren voor zo'n kwalificatieduel. Maar onze spelers gaan alleen op de eindtoernooien voluit, als het 'Kleur geven' doet het Ne derlands elftal en zijn sup porters ook altijd in letter lijke zin. De Britse journa list David Winner schreef in 2001 het boek Brilliant Orange over de oorsprong van het 'geniale' Neder landse voetbal en meent dat oranje gemist zal wor den op het EK. „Die kleur is simpel en uniek in Euro pa. Als jullie spelen, wordt heel het stadion oranje. Dat is toch fantastisch?" Engeland reageert vooral stomverbaasd op de slech te prestaties van het Neder lands elftal. Zo vroeg oud-voetballer Gary Line- ker zich zondag op Twitter af what the heil er met Ne derland is gebeurd. „Die tweet geeft de stemming in Engeland perfect weer", meent David Winner. „In grijnig, pissig. In de hal van het bedrijfspand staat een oranje vuvuzela. „Die ge bruikte ik na het WK van 2010 nog jarenlang om iedereen te ver zamelen voor de koffiepauze. Maar na een tijdje werden mijn collega's dat wel een beetje zat." Om de sfeer rond de kofïïeauto- maten te peilen luisteren we rond koffietijd mee met het gesprek van de dag bij Fortune-automaat in het eigen hoofdkantoor. Naast Quinten likken ook Tom, Yvonne, Joyce en Wesley hun wonden met cafeïne en een schuimlaagje op de tong. Yvonne: „Sam, mijn man, zette een paar minuten voor het einde ••OKA X .1 F F A X NIET VEEL UIT* IK HEB HÉÉRLIJK VAN 'HEEL HOLLAND BAKT' GENOTEN- voor het voetbal. Nederland geeft, als klein land, altijd kleur aan een eindtoernooi." Tijdens de wedstrijd ging ik naar de keuken en zei: 'als ik terug ben, doet iedereen gezellig' van de wedstrijd opeens de televi sie uit. Ik vroeg nog: 'Is het al afge lopen lieverd?' Hij bromde alleen: nee. Hij kon het gewoonweg niet meer aanzien." Tom: „Oei, daar heb ik zo'n hekel aan. En dan even later zeker op Teletekst kijken wat de uitslag is? Dat doe ik dus nooit. Ik ga ook niet eerder uit een stadion weg als mijn team verliest. De gifbeker moet leeg." Yvonne: „Sam was echt niet te genieten na de wed strijd. Mij maakt het niet veel uit. Terwijl hij schel dend door het huis liep, heb ik heerlijk van Heel Holland Bakt genoten." Joy ce: „Ik keek met een groep 'Ik gun Oranj e het EK niet door Emiel Poeiert DUITSLAND BELGIË door Jeroen schmale Tom werkt bij Fortune ENGELAND Jocye werkt bij Fortune

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6