'Op een liter melk moet ik nu geld toeleggen' PZC COLOFON Eerste kinderboek in zevendelige reeks 8 ZEELAND Masha van der Heijde wil aan haar jonge lezers meegeven dat iedereen goed is zoals hij is. Veel melkveehouders zitten fi nancieel klem door overproductie in Europa, de Russische boycot en het feit dat China nog veel inge kochte melk op voorraad heeft. In dat lastige parket zit Blankers ook. „Door de lage melkprijs draai ik verlies. Ik krijg 28 cent voor een li ter, terwijl de kostprijs 30 cent is." Blankers, die ruim 70 koeien melkt, verlangt niet terug naar het melkquotum dat 1 april dit jaar is afgeschaft. Overheidsregulering van de melkprijs binnen de Euro pese Unie staat haaks op de export belangen van Nederland. Zo'n ze ventig procent van de geprodu ceerde zuivel wordt geëxporteerd, voornamelijk naar Azië, met niet in de laatste plaats China. De Grijpskerkse melkveehou der verlangt wel betere fiscale voorwaarden. „Ik heb niets tegen de vrije markt. Als je twee goede jaren hebt, zou je moeten kunnen sparen om een slecht jaar te over bruggen. Het punt is alleen dat ik in goede jaren zoveel belasting moet betalen dat ik geen buffer kan aanleggen. Ook hou ik geen cent over om te investeren." Blankers begrijpt de boeren die in Brussel roepen om productie verlaging en 'faire' prijzen voor landbouwproducten. „Ik krijg nu 30 procent per liter melk minder, maar in de supermarkt is een pak niet plots 30 procent goedkoper. Hooguit 5 procent. Er blijft te veel geld in het handelskanaal hangen. Daar moet wat aan gebeuren." Niet iedere Zeeuwse melkvee houder denkt er zo over. Leon van der Wel uit Nieuwerkerk vindt een slecht jaar gewoon een onder nemersrisico. „Globaal heb je om de drie jaar een jaar waarin je niks verdient. Als je buffert in de goe de jaren, kom je dat mindere jaar door." Terug naar quotering is volgens hem onmogelijk en onwenselijk. „Ik ben blij dat de markt nu vrij is. In feite was dat de laatste jaren van de melkquotering ook al zo, al leen hadden we wel de kosten die bij het quotumstelsel hoorden. De vooruitzichten zijn goed. De vraag naar zuivel gaat wereldwijd toenemen. En China trapt nu op de rem, maar als die voorraden op zijn, zal de export weer stijgen." T: 0118- 434021 COLIJNSPLAAT. 'Wat een toestand allemaal! Eerst mijn moeder in coma, toen moest ik naar een nieuwe school met pesters. En je gelooft nooit wat er daarna ge beurde! Mijn Ninja-pop kwam tot leven en nam mij (en helaas ook mijn broertje) mee naar on ze grootvader in Japan'. Het zijn een paar regels uit de omschrijving op de omslag van het kinderboek Ik, de Ninja in de tempel van Manga. Het leesboek met illustraties is het debuut van Masha Alexandra van der Heijde uit Colijnsplaat. De hoofdper soon in deel één van haar zeven delige Ik, de Ninja-boekenreeks is Ken. Ken heeft veel gemeen met Kaio (7), de oudste zoon van Masha. Beide jongens hebben een Aziatische ouder en ze wor den allebei gepest op school om dat ze er 'anders' uitzien. „Ik wilde mijn zoon op een leuke manier meer eigenwaarde geven en vanwege mijn interesse in Azië kwam ik al snel uit bij de Ninja", vertelt Masha. Ninja beoe fenen Ninjutsu, wat 'de kunst van het verbergen' betekent, zo legt Masha uit. „Het is een Japan se krijgskunst, al heel lang gele den ontwikkeld door onderdruk te bewoners in de bergstreken van Iga en Koga. Zij ontwikkel den allerlei technieken om de vij and uit te schakelen. Ze waren meesters in camouflage, vermom mingen en spionage." In Ameri ka en Europa worden Ninja vaak afgeschilderd als brute huurmoor denaars, maar ze zijn zo veel meer dan dat, vindt Masha. „Nin jutsu leert de beoefenaars ervan in hun eigen kracht te geloven en geeft ze meer zelfvertrouwen. Dat gunde ik mijn zoontje ook." En niet alleen haar zoon. Met 'Ik wilde mijn zoon op een leuke manier meer eigenwaarde geven en zo kwam ik al snel uit bij de Ninja' haar boek wil Masha al haar jon ge lezers meegeven dat iedereen goed is zoals hij is. „We hebben allemaal onze eigen kwaliteiten." Naast zelfvertrouwen hoopt ze dat haar boek de fantasie prikkelt en een stimulans is om buiten te gaan spelen in plaats van achter de computer te kruipen. Daarbij krijgt het boek hulp van de inter actieve website www.hgng.nl (Het Geheime Ninja Genoot schap) en pagina's op sociale me dia als Facebook en Pinterest, met tips en filmpjes voor de jon ge Ninja. „Laatst had ik een be richtje op de Facebookpagina ge plaatst over hutten bouwen. Niet veel later kreeg ik een reactie van een vader die mijn tip samen met zijn zoon had uitgevoerd." Vaders blijken sowieso gevoeli ger dan moeders voor de prakti sche tips in het boek en op het web. Waar moeders vooral de on derliggende boodschap oppik ken, willen vaders liever samen met hun kroost het recept voor de Ninja ei-bommen uitprobe ren. „Alle beschrijvingen in het boek zijn waarheidsgetrouw", zegt Masha. „Van gebouwen en Ja panse tekens tot geheime ritue len. En dat geldt dus ook voor Ninja-technieken zoals de ei-bom." Vóór de technieken het boek in mogen, worden ze getest door Kaio en zijn broertje Ronin van vier. Alleen als een experiment slaagt, mag hun moeder het in het boek verwerken. „Mijn kinde ren zijn hele fijne testpersonen. Zij hebben als eerste deel twee - Ik, de Ninja en de code van Kodo - mogen horen en ze vonden het nog spannender dan het eerste boek." Het tweede boek komt vol gend voorjaar uit. Wat Ken in het nieuwe avontuur allemaal mee maakt, wil Masha nu nog niet ver klappen. „Dan moet je het eerste boek lezen. Daarin staan meerde re hints", zegt ze op geheimzinni ge toon. y door Frank Balkenende GRIJPSKERKE. Zelf is hij niet mee naar Brussel gegaan, maar melkvee houder Bertus Blankers uit Grijps- kerke sympathiseert wel met zijn protesterende collega's. Melkveehouder Leon van der Wel uit Nieuwerkerk: „Als je buffert in de goede jaren, kom je dat mindere jaar door." foto Marieke Mandemakers Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Gruijthuijsen Sales manager Kees van Zalinge Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden en Schouwen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Masha Alexandra van der Heijde met haar debuut 'Ik, de Ninja in de tempel van Manga', foto Marcelle Davidse Zeeuwse schrijft debuut over ninja door Ellen Jobse 'Ik, de Ninja in de tempel van Manga' kost 14,95 euro en is verkrijgbaar op de website van de uitgever: www.boekscout.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69