Fotografe Clea Betlem gaf Film by the Sea iets te kiezen ZEELAND 9 Clea Betlem maakte dit jaar de poster voor Film by the Sea. Er moest een keuze worden gemaakt was even sprake van dat de niet uitverkoren posters gebruikt zou den worden voor andere onderde len van het filmfestival. Echter, ex terne adviseurs die op de kracht van dat ene, unieke beeld hamer den, kregen gelijk, zodat de niet op plaats één geëindigde foto's he lemaal uit beeld verdwenen. „Ik kan daarin wel meegaan", zegt de fotografe, „één beeld werkt naar het publiek toe sterker. Wat niet wegneemt dat ik me ook kan voor stellen dat mensen verrast zijn als ze steeds een andere poster van het festival te zien krijgen." Clea Betlem herinnert zich hoe ze eerder dit jaar met haar 'land scape scouting' begon. Het regen de. In de duinen bij Haamstede zag ze veel bebouwing in de omge ving van de vuurtoren. „Toen", vertelt ze, „brak de zon door de wolken. Het licht was zo fantas tisch, ik begon te gillen van vreug de. Ik wist vanaf dat moment: dit is een gezegend project." Van eerdere filmposters wist ze dat er vaak naar een zeemeermin achtige uitstraling was gestreefd. Dat paste ook bij haar project: „Je ziet het op alle posters terug. In de jurk zitten glitters verwerkt. Die schittertjes doen denken aan de zee. En - heb ik me laten vertel len - de sfeer van de foto's doet daardoor ook aan de filmposters van Cannes denken. Het zijn ech te blikvangers geworden." Dat de foto's in de loop van het proces bewerkt zijn, daar doet de fotografe niet moeilijk over. „Alle beelden zijn bewerkt in Photo shop. Daar wordt nog altijd een beetje raar tegenaan gekeken. Maar vroeger, in de donkere ka mer, werd er ook tegengehouden en doorgedrukt. Een foto is net als film, je wilt mensen naar een an dere wereld brengen." ve. Dat maakt het fotograferen er niet gemakkelijker op." Wat haar betreft is dat met de beelden bij de Zeeuwse vuurto rens volledig geslaagd. Zelf kan ze nog steeds moeilijk een favoriet aanwijzen. Ze is het wel eens met de beslissing van Film by the Sea om voor dat ene beeld van het Zeeuws meisje met de traan op haar wang te gaan. Anderzijds: er 'Of het nou een fabrieksdirecteur is, of een professioneel model, ik wil dat ze hun sluier afleggen' 'Toen brak de zon door de wolken. Ik wist vanaf dat moment: dit is een gezegend project' tieme moment, precies die secon de dat er iets los komt. Voor mij voelt dat altijd magisch, je bereikt precies dat mensen op de foto uit stralen dat ze alles loslaten, ze ge ven zich over. Overigens is dat in deze tijd van selfies niet gemakke lijker geworden. Mensen zijn te genwoordig veel bewuster van hoe ze op een foto overkomen. Daardoor is er minder snel overga- De poster van het aanstaande festi val Film by the Sea in Vlissingen (li t/m 20 septem ber) is al enkele weken in heel Zeeland te zien. Een Zeeuws meisje in de duinen bij Burgh-Haamstede, de beroem de vuurtoren op de achtergrond. Wat we als publiek meestal niet onder ogen krijgen is het traject van twijfelen en kiezen, dat voor afgaat aan de definitieve keuze. De Maastrichtse fotografe Clea Betlem, die dit jaar opdracht kreeg om de foto voor de poster te maken, gunt ons een kijkje in haar keuken. Naast de foto die uiteindelijk op de grote filmposter terecht is gekomen, waren er nog drie ande re opnamen in de race. Een va riant met deur in de duinen op Schouwen, en twee andere bij de lage vuurtoren van Westkapelle. Voor de fotografe zelf stond in elk geval vast dat beide vuurtorens ui terst beeldgeniek waren. De Schouwse door zijn schuine be schildering, de Westkappelse door zijn maat. Clea Betlem: „Je ziet het op de foto's van Westkapelie. Het model torent boven de vuurto ren uit. Ik weet zeker dat je dat nergens ter wereld voor elkaar krijgt met een vuurtoren." De fotografe kan nog steeds en thousiast worden over het werk voor de filmposter. Natuurlijk met ruime dank aan model Suzan Tols- ma, actrice en regisseuse. „Want", zegt Clea Betlem, „als fotograaf probeer ik de ziel van mijn model te raken. Of het nou een fabrieks directeur is, of een professioneel model, ik wil dat ze hun sluier af leggen. Er ligt een focus op het ul- DINSDAG 8 SEPTEMBER 2015 Vier posters, één winnaar De vier posters van Clea Betlem zijn van vrijdag 11 t/m zondag 20 septem ber te zien in restaurant de Kromme Watergang in Slijkplaat. De vier posters die Clea Betlem voor het festival Film by the Sea maakte. De poster hiernaast werd uit verkoren en is nu overal op groot for maat te zien. De drie beelden hieron der vielen af. Links en midden zijn bij de vuurtoren van Westkapelle ge maakt. Rechtsonder is een variant op het uitverkoren beeld. De deur is la ter in de foto geshopt. door jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61