Merkel weet zeker: Duitsland kan alle asielzoekers aan Op reis in de winter? ECP J NIEUWS 5 WiWrW: ■Ty*;:®ïT'S TEGEN ''Mmm <M-v „Ik heb grote bezwaren tegen de aangekondigde verdeling van het aantal asielzoekers in Europa. Asielzoekers willen niet naar Roe menië, Hongarije of Bulgarije. Ze willen naar Duitsland en als se cond best naar Nederland, België of Denemarken. Het is een illusie te denken dat een asielzoeker die in Bulgarije geplaatst is, zal den ken: dat aanvaard ik dan. Daarom zijn de genoemde aan tallen niet reëel. Nederland moet vrezen voor meer asielzoekers. De ze mensen hebben een Europese verblijfstitel, dus kun je ze tegen houden? Mag je ze tegenhouden? Het vluchtelingenprobleem moet worden opgelost. Mensen moeten legaal de Europese Unie in kunnen komen. Maar als je de voordeur openzet, kun je niet tege lijkertijd de achterdeur openhou den. Mensen die niet de legale route volgen, moet je daarom tegenhou den. En dan heb ik het over de mensensmokkelaars, die mensen in gammele bootjes de zee op stu ren. Daar moet dan écht tegen worden opgetreden. Natuurlijk, mensen die verdrin ken, moet je altijd redden. Maar Europa moet voorkomen dat ze vanuit Afrikaanse landen uitva ren. Er moeten daar veilige plek ken worden gecreëerd waarnaar mensen kunnen worden terugge bracht. Lege bootjes moeten wor den vernietigd. Frontex, de organisatie die on ze buitengrenzen beveiligt, moet worden versterkt. Er zijn veel lan den in Europa met een redelijk sterke marine. Die moet worden benut. Nederland moet daarin een rol spelen, maar niet als enige. De Europese landen moeten nu echt gaan samenwerken. Dat Duitsland meer vluchtelingen op neemt is op zich prima, maar me vrouw Merkel mag dat niet op ei gen houtje doen. Want ook de her verdeling in Europa moet dan weer worden bijgesteld. Landen mogen elkaar niet voor voldongen feiten plaatsen. Europa is goed in dingen op schrijven, maar het belangrijkste is nu om gemaakte afspraken na te komen. Dat is een uitdaging, maar in crisistijd zie je dat zulke dingen plotseling wél kunnen. Of Nederland de ruim 7.000 extra asielzoekers aankan? Dat is een vraag die je niet aan de rege ring Rutte moet stellen. Het erg ste dat je kunt doen, is vanuit Brussel gaan roepen hoe lidstaten het moeten doen. De regeringsleiders moeten eerst tot overeenstemming ko men. Dan vult Europa de wetge ving wel in." Om die massale toestroom in goe de banen te leiden zijn miljarden nodig. De huidige Hilfsbereitschaft, de hulpvaardigheid onder burgers die ook internationaal tot de ver beelding spreekt, moet niet afne men. Anders dreigt een drama, waarschuwen commentatoren. Merkel verkeert in een ingewik kelde positie. In de ogen van de vluchtelingen, die van haar een vrijgeleide kregen naar Duitsland, is zij een heilige. Duitse media constateren juichend dat 'het ima go van Duitsland' dankzij Merkels ruimhartigheid 'definitief lijkt te zijn veranderd'. Maar er wacht een gigantische klus, waar over velen zich zorgen ma ken. Handelde Merkel niet veel te lichtvaardig toen zij de grenzen open stelde? Merkels eigen zuster partij, de conservatieve Bei erse CSU, noemde het be sluit een 'verkeerd sig naal met een aanzuigen de werking'. Nog steeds rijden 'treinen van hoop' Duitsland binnen. En ze zullen blij ven komen. Op enig moment zal onder de bevolking de belangstelling voor die mensen uit bijvoor beeld Syrië, Afghanistan of Eritrea afnemen. 'En dan zal blijken dat Duits land net zo'n grote fout heeft gemaakt als des tijds met de massale komst van gastarbeiders uit Turkije', schrijft Cle mens Wergin, Washing ton-correspondent van Die Welt. Wergin hekelt het Duitse immigratiebe leid als 'het domste ter wereld'. Hij beroept zich op cijfers: volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken is 15 tot 20 procent van de nieuwkomers analfabeet. Hoe ga je die mensen integreren in een hoogontwikkelde samenleving als de Duitse? Bovendien: hoe weten we zeker dat zich onder de vluch telingen geen potentiële moslim terroristen bevinden? In de asiel zoekerscentra komt het regelma tig tot geweld tussen verschillen de etnische en religieuze groepen. Dagelijks worden er op azc's (brand)aanslagen gepleegd door rechts-radicalen. En toch, zegt Merkel:Wir schaf fen das' - het gaat ons lukken. Wel ke middelen heeft zij paraat om die titanenklus te klaren? De Duit se regering maakt voor 2016 6 mil jard euro vrij, onder meer voor de bouw van nieuwe onderkomens met ten minste 150.000 extra plaat sen. De federale politie krijgt er 3.000 extra banen bij. Het lan delijke vrijwilligerswerk wordt uitgebreid. De immi gratiedienst, waar een kwart miljoen asielaanvragen op afhandeling wacht, krijgt meer personeel. Om iets te onderne men tegen het grote aan tal asielzoekers van de Balkan - 40 procent van het totaal - wil Berlijn haast maken met het 'vei lig' verklaren van Kosovo, Albanië en Montenegro. Marine Le Pen, leider van het extreemrechtse Franse Front National ver zet zich met hand en tand tegen de vluchtelingen stroom, net als veel andere Europese politici. In Duits land blijft het credo: Wir schaf fen es. Als Duitsers dat zeg gen, is succes vaak verzekerd. Verdeling vluchtelingen over Europese Unie IWBR Kras.nl/brochures of bel 0900-96977ocPg DINSDAG 8 SEPTEMBER 2015 Een vluchtelingetje op een station in Boedapest (Hongarije) past ingeza: melde schoenen. Vluchtelingen wil len doorreizen naar Duitsland. foto Christopher Furlong/Getty Images Hans van Baaien VVD-Europarlementariër door Wierd Duk BERLIJN Duitsland staat voor een 'nationale krachtsinspanning', waar schuwt bondskanselier Angela Mer kel (CDU), nu het land wordt over spoeld door honderdduizenden asielzoekers. Angela Merkel is een heilige in de ogen van de vluchtelingen. foto Michael Kappeler/EPA In juli toegezegde aantallen per land Duitsland Frankrijk Nederland Spanje België GBR Polen Italië Oostenrijk Zweden Roemenië Tsjechië Portugal Ierland Finland Denemarken Kroatië Bulgarije Griekenland Luxemburg Litouwen Letland Slovenië Cyprus Slowakije Estland Malta Hongarije 2047 1300 1364 2200 1100 ■BBBI Eng Syrische vluchtelingen uit kampen buiten de EU Asielzoekers uit Syrië en Eritrea, die zich in Italië en Griekenland hebben gemeld FffiETiTn 1000 2000 3000 4000 5000 6000 7000 ft Kerst- Nieuwjaarsreizen 2 lil Bestel nu snel, eenvoudig én gratis de nieuwste brochures Winterreizen of Kerst- Nieuwjaarsreizen 2015-2016. (JiP Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en CalamiteitenFonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5