'Schouwen-Duiveland wil graag alles zelf doen' Zorg over schade bouw Mondragon niet weg Kanaal door Walcheren is bijna weer schoon 'Onzichtbare' organisatie adviseert over zaken die er voor veel mensen toe doen SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Marianne Velthuis volgt per 1 januari 2016 Ron van Kan op als onafhankelijk voorzitter van de WMO-adviesraad Of het nu over huis houdelijke hulp gaat of over de be reikbaarheid van de Zierikzeese binnenstad voor mensen die niet goed kunnen lo pen: de WMO-adviesraad gaat óveral over. Toch weten maar wei nig mensen de weg naar de open bare vergaderingen van deze club te vinden. Tijd voor verandering, vinden huidig voorzitter Ron van Kan en - met ingang van 1 januari 2016 - zijn opvolgster Marianne Velthuis. „Het raakt heel veel. Veel van wat levens van burgers beïnvloedt", zegt Velthuis over de onderwer pen waarmee de WMO-advies raad stoeit. Voorbeeldje: het is de WMO-adviesraad die een vinger aan de pols houdt als het de ge meente niet lukt om de keukenta felgesprekken voor 1 oktober te voeren, zoals staatssecretaris Van Rijn het wil. „Hoe pakt dat dan uit, wat zijn de consequenties op Schouwen-Duiveland?", schetst Velthuis. Van Kan: „En we willen ook deelgenoot zijn van die vraag gesprekken. Hoe worden die ge voerd? We willen bijvoorbeeld niet dat er bij die gesprekken op een bepaalde manier wordt ge stuurd." Door al in een vroeg sta dium bij het gemeentelijk beleid betrokken te zijn, is veelal niet duidelijk wat de WMO-advies raad aan het beleid bijdraagt. „We zijn de afgelopen jaren onzicht baar geweest", steekt Van Kan de hand in eigen boezem. Op de ach tergrond was de organisatie druk 'We zijn de afgelopen jaren onzichtbaar geweest' 'Het werk van de WMO-adviesraad raakt heel veel mensen' doende burgemeester en wethou ders gevraagd en ongevraagd van advies te dienen, juist in roerige zorgtijden. Op het gebied van zorg en welzijn ging de laatste tijd zo'n beetje alles op de schop. Van Kan is het type dat rustig op de achtergrond bruggen bouwt en aan verandering werkt. „Maar op een gegeven moment wreekt zich dat wel." Mensen moeten weten wat er speelt, mee kunnen den ken, ideeën kunnen aanleveren en betrokken kunnen zijn bij de WMO-adviesraad, vinden Velt huis en De Kan. Ook de organisatie zelf ontwik kelt door. De bedoeling is, naar verwachting volgend jaar, samen met de Cliëntenraad Werk, Inko men en Zorg en het Platform voor mensen met een beperking één grote sociale adviesraad te vor men. Twee jaar geleden is daartoe ook al een poging gedaan, maar toen kwam zo'n nieuwe raad niet van de grond. De komende paar maanden trekken Van Kan en Velthuis sa men op. Dan geeft Van Kan, die sinds 2007 voorzitter was, de ha mer aan haar over. Velthuis was negen jaar lang wethouder in Tho- len. „Alle domeinen die in de WMO zitten, zaten in mijn porte feuille." Daarvoor werkte de -sinds vier jaar- inwoonster van Burgh-Haamstede in de sectoren welzijnswerk, onderwijs en zorg. Velthuis: „Ik wilde niet meer poli tiek actief zijn, maar de interesse in deze onderwerpen blijft." ZIERIKZEE. Marianne Velthuis ver wacht dat de jeugd in de nabije toekomst prominenter aandacht gaat krijgen van de WMO-advies raad. Jeugd heeft de aandacht van veel van de leden, constateert ze. Gisteren werden vijf nieuwe le den geïntroduceerd. Het gaat om Annemarie de Jonge uit Zierik- zee, Marlies Wendt uit Bruinisse, Nelli Cooman uit Nieuwerkerk, Chris Hartoog uit Bruinisse en Jaap Stoutjesdijk uit Zierikzee. De gemeente Schouwen-Duiveland krijgt van de aankomend voorzit ter - 'als buitenstaander" - voorals nog een kleine 7 als rapportcijfer als het om het hele transitiepro ces -het overhevelen van taken van rijk naar gemeenten- in de zorg gaat. „Schouwen-Duiveland wil heel graag alles zelf doen. Dat kan heel goed zijn, maar je kunt je ook vergrijpen omdat het toch om heel complexe taken gaat. Valt er door samenwerking een hoger kwaliteitsniveau te bereiken of niet?" Dat maakte inspreker Leon bij de Vaate, mede namens buren, gis teravond kenbaar in de commissie ruimtelijke ordening. Hij vroeg de gemeente extra voorzorgsmaatre gelen te nemen om 'onze wonin gen' en 'uw historische, monu mentale binnenstad en be schermd stadsgezicht' te bescher men. De omwonenden zijn niet te gen herontwikkeling van de loca tie op zich maar wel tegen de par keerkelder die onder het hotel is gepland. Ook omdat met het schrappen van de parkeergarage uit de plannen verkeersoverlast in de nauwe straatjes wordt voorko men. Evenals overlast door bin- nenschijnende koplampen. De fracties zijn stuk voor stuk dolblij dat er eindelijk iets met de verpau perde Mondragonstek gebeurt, maar gaven voor het merendeel aan wel van de gemeente te ver wachten zich tot het uiterste in te spannen om de zorgen bij omwo nenden te verminderen. LSD broedt op een amendement om de rijrichting van de auto's die uit de garage te komen om te draaien. MIDDELBURG. Monumentaal Mid delburg ligt er doorgaans aange veegd bij. Geen wonder, zou je bijna denken, als je hoort hoeveel troep Rijkswaterstaat de laatste maanden uit het Kanaal door Wal cheren heeft opgevist. Dat de bodem was vervuild met koper die in het water was be land toen Vitrite nog in de binnen stad lampen en lampvoeten maak te, was bekend. Die koperveront reiniging was de aanleiding voor de sanering van het Kanaal door Walcheren. „Maar we hebben ook veel meer afval en puin uit het water gehaald", zegt Marian Moelker van Rijkswaterstaat. „Gebruikte fietsen. Winkelwagentjes. Een wasrek, met de was er nog aan. In het Kanaal door de Oude Arne la gen grote hoeveelheden afvalzak ken. Gewoon huisvuil. De pomp Tussen de baggerspecie zaten veel meer explosieven uit de oorlog dan verwacht. Zestig kilo is al omhoog gehaald. van de baggerinstallatie raakte er soms door verstopt." Tussen de baggerspecie zaten ook veel meer explosieven uit de Tweede Wereldoorlog dan was ver wacht. Zestig kilo munitie is al omhoog gehaald. Moelker: „Die ex plosieven komen vooral uit het deel ter hoogte van PontMeyer. Daar lag een oude munitieboot van de Duitsers. Die is in de oor log tot ontploffing gebracht. Som mige explosieven waren leeg, maar sommige waren ook nog be wapend." De laatste fase van de sa nering bij Middelburg is gisteren ingegaan. DINSDAG 8 SEPTEMBER 2015 WMO-raad wil in 't zicht door Esme Soesman Ron van Kan, voorzitter WMO-adviesraad Marianne Velthuis, aankomend voorzitter WMO-adviesraad door Esme Soesman ZIERIKZEE. Omwonenden blijven zich zorgen maken over de risico's die ze lopen op schade en verzak king bij de herontwikkeling van de locatie Mondragon in Zierikzee. door Maurits Sep Ron van Kan en zijn opvolgster Marianne Velthuis vinden het tijd voor verandering, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59