E Naaldje kerft kromme vinger plat 8 HART&ZII Is er nog een droog laken? 5 Naciitzweet Anja de Bruijn uit Vogelwaarde besloot op haar 44ste eindelijk te doen waar zij al haar hele leven van droomde. Ze werd bra n dweervrouw. Mannen zijn veel stiller, tijdens de koffiepauze wordt er weinig gezegd 8? DOOR SHARON VAN OOST f A Is je je kinderen groten- deels in je eentje op- voedt, zet je je eigen jdromen in de ijskast. Ik ^^_had al heel lang de droom om bij de brandweer te gaan, ik ben een verzorgend type en help graag anderen. Ik denk dat de drang om bij de brandweer te gaan daar vandaan komt. De opleiding kost veel tijd en de fit- heidstesten zijn zwaar. Ik woog te veel, had niet de energie om af te vallen. Ik had mijn droom eigenlijk al laten varen, tot ik anderhalf jaar geleden begon met een afvalpro- gramma op de sportschool en zes tien kilo kwijtraakte. Dat was een omslagpunt in mijn leven. Mijn conditie werd stukken beter en dat bracht nieuwe mogelijkheden met zich mee. Vorig jaar september schreef ik me toch in voor de opleiding tot brand weervrouw. Gelukkig kwam ik door de keuring. Elke week reisde ik naar Oostburg om daar de theorie en praktijk van het vak te leren. De trainingen waren zwaar, ik was er hele dagen zoet mee. Voor het exa men moest ik twee dikke boeken met theorie in mijn hoofd stampen. Gelukkig zat het leren nog een beetje in mijn systeem, op mijn veertigste heb ik mijn hbo-diploma gehaald. Beter laat dan nooit. In Oostburg was ik de enige vrouw tussen allemaal jonge gasten. In het begin moesten zij én ik daaraan wennen. Het is gek om je ineens in een mannenwereld te bevinden. Mannen zijn stiller, tijdens de kof fiepauze wordt er weinig gezegd. Dat is niks voor mij, ik probeerde dan sfeer te maken. Hecht Inmiddels ben ik geslaagd voor het examenonderdeel brand bij de brandweer. Ik ben lid van de ka zerne in Vogelwaarde, we hebben een hecht team, steunen elkaar. Ik ben bevoegd om mee te gaan als er ergens een brand uitbreekt. Tot nu toe heb ik dat nog niet meege maakt. Vlak voordat ik slaagde was er een grote brand in een schuur, vlakbij. Maar toen mocht ik nog niets doen. Ik volg nu een cursus technische hulpverlening, niet be paald makkelijk. De jongens op de kazerne zijn behulpzaam. Ik leer hen op mijn beurt meer over hulp verlening. Van huis uit ben ik na melijk verpleegkundige. Ik ben blij dat ik nu eindelijk doe wat ik al zo lang wilde. Ik wil hiermee bewijzen dat het leven nog lang niet over is na je veertigste. Ineens blijkt alles mogelijk. Zeker ook door de steun die ik van mijn kinderen en vriend krijg." Een kromme vinger die niet meer recht te trekken is. Voor mensen met de ziekte van Dupuytren is het niet eenvoudig een hand te schudden of een deksel open te draaien. De huis arts kan nu ook helpen. De klachten ontstaan door de aan groei van minuscule bindweefsel strengetjes onder de huid van de handpalm en vingers. De aandoe ning is niet pijnlijk, hooguit hin derlijk. Een plastisch chirurg kan de strengetjes operatief behandelen of via een enzyminjectie. Een derde methode heet naaldfasciotomie. Met de punt van een naald worden tientallen zeer kleine kerfjes in de bindweefselstreng gemaakt. De streng gaat rafelen, waarna de chi rurg de hand met kracht platdrukt. Met enige oefening kan de patiënt de hand twee weken later weer goed gebruiken. Naar dc huisarts „De methode wordt tot nu toe al leen in het ziekenhuis uitgevoerd," zegt senior onderzoeker Tjard Schermer van de afdeling Eerste- lijnsgeneeskunde van het Radbou- dumc in Nijmegen. „Maar ook een hiervoor opgeleide huisarts kan de naaldfasciotomie doen. Dat scheelt veel doorverwijzingen, leidt tot goedkopere zorg en het is minder belastend voor de patiënt. Onderzoek onder 68 patiënten laat zien dat de kromtrekking zes weken na behandeling door de huisarts met 63 procent was afge nomen. Die resultaten zijn verge lijkbaar met die van een ingreep bij een plastisch chirurg. De komende drie jaar blijven we deze patiënten dinsdag 8 september 2015 Transpireren in je slaap komt vaak voor. foto dreamstime 's Nachts badend in het zweet wakker worden overkomt niet alleen vrouwen in de overgang. Nachtzweten heeft meer oorzaken die vaak onder belicht blijven. IVan medicijnen kun je heviger gaan zweten. Antidepressiva hebben die uitwerking, maar ook koortswerende aspirine en paracetamol werken op de zweetklieren. 2 Een schommelende of een te lage bloed- suikerspiegel (hypoglyke- mie) uit zich in nachtelijk transpireren. Veel mensen met een vet- en suikerrijk eetpatroon hebben last van hypoglykemie. J ir Een (chronische) infectie kan de lichaamstemperatuur verhogen. Ook daarvan ga je transpireren. Overmatig zweten zit soms in de fami lie. Dat heet hyperhidrosis en kan tegenwoordig met botox worden onderdrukt. Hormonale ziekten zoals een overmatig werkende schildklier, laten je 's nachts ook flink zwe tend wakker worden. 6 Sommige vormen van kanker brengen nachtzweten met zich mee. Vaak vertoon je dan ook symptomen als onver wacht afvallen. Het leven is niet over na je veertigste 44 Ook vertellen over een nieuw begin? Stuur een mail naar redactie@pzc.nl VOlgen." ffARNOUDKLUITERS Zwaaien en handen schudden lukt weer nadat de huisarts de streng kapot heeft gekerfd. FDTODREAMSTIME 'Ik doe nu eindelijk wat ik al zo lang wilde' FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ANJA DE BRUIJN Was verpleegkundige Is nu brandweervrouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53